Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Legislatíva Z ekonomiky

Návrh štátneho rozpočtu pre agrosektor. Nezrovnalosti v miliónoch?

Návrh štátneho rozpočtu pre agrosektor. Nezrovnalosti v miliónoch?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - budova MPRV SR

Vláda schválila návrh štátneho rozpočtu pre budúci rok. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v ňom bude hospodáriť so sumou 1,5 miliardy eur.

„Hlavnou finančnou podporou poľnohospodárstva SR sú prostriedky EÚ, ktoré sú na rok 2021 rozpočtované v sume 968 mil. eur. Výdavky určené na spolufinancovanie programov zo štátneho rozpočtu sú rozpočtované v sume 340 mil. eur a prostriedky štátneho rozpočtu v sume 181 mil. eur,“ uvádza sa v návrhu, ktorý onedlho poputuje na schválenie do parlamentu.

Rozpočet rezortu tak bude o čosi vyšší ako v uplynulých rokoch. Na tento rok napríklad rozpočet rátal so sumou asi 1,2 miliardy eur podobne, ako v roku 2019.

Otázniky nad štátnou pomocou

Samostatnou kapitolou sú štátne podpory, na ktorých balík čakajú tisíce poľnohospodárov. V tomto roku boli v rozpočte plánované na 55 miliónov eur. Pre budúci rok rozpočet ráta s podobnou sumou.

„Na rok 2021 sú na tento účel rozpočtované prostriedky v sume 56,3 mil. eur. Z toho 30 miliónov eur na poskytovanie pomoci vo forme úľav na environmentálnych daniach a 20 miliónov eur na platby poistného v poľnohospodárskej prvovýrobe, nápravu škôd spôsobených nepriaznivou poveternostnou udalosťou, odstraňovanie a likvidáciu mŕtvych zvierat, na prijímanie znevýhodnených pracovníkov, eradikáciu a prevenciu ochorení zvierat, na založenie a vedenie plemennej knihy a plemenárskej evidencie, na zabezpečenie účasti chovateľov a pestovateľov na výstavách, na úhradu trhovej hodnoty hospodárskych zvierat v dôsledku nariadených veterinárnych opatrení a ďalšie úlohy súvisiace s podporou pôdohospodárstva. Výdavky na národné podpory sú rozpočtované v sume 6,3 miliónov eur,“ uvádza sa v návrhu štátneho rozpočtu v kapitole venovanej pôdohospodárstvu.

Samotné ministerstvo pôdohospodárstva však tvrdí, že balík peňazí na štátnu pomoc bude vyšší.

„Pre rok 2021 je na vyplatenie štátnych podpôr plánovaná suma 83 miliónov eur. Návrh rozpočtu pre rok 2021 počíta pre opatrenia v rámci štátnej pomoci, národných podpôr a na veterinárnu prevenciu, eradikačné choroby a fytosanitárne opatrenia so sumou 63 miliónov eur. Z uvedenej sumy je 30 miliónov eur určených na opatrenie “zelená nafta”. Ostatné finančné prostriedky budú použité na opatrenia, ktoré navrhnú odborné sekcie a odsúhlasí Porada vedenia ministra a pán minister,“ uviedol Matej Michalec z odboru komunikácie agrorezortu.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora však poukazuje na nezrovnalosti v prezentovanom a v návrhu uvedenom v balíku financií.

„Máme trochu rozdielne názory v tom, že ministerstvo hovorí o 83 miliónoch a my reálne v kategórii štátna pomoc vidíme len 56 miliónov eur. Je pravdou, že v kolónke iných výdavkov má ministerstvo rozpočtovaných 25 miliónov eur na rôzne schémy podpory pôdohospodárov, preto budeme žiadať, aby boli tieto peniaze na úrovni parlamentu pretransformované do štátnej pomoci,“ uviedla SPPK.

ASYF: Prvý nástrel Plánu obnovy je pre nás neprijateľný

Komora pôvodne žiadala štátnu pomoc až na úrovni 100 miliónov eur. Vzhľadom na aktuálnu situáciu aj tvorbu rozpočtu pod tlakom zvyšujúceho sa deficitu je však s balíkom vyše 80 miliónov eur spokojná.

„Združenie mladých farmárov na Slovensku vníma návrh štátneho rozpočtu pozitívne. Pre farmárov je  to veľmi dobrý signál že  práve v roku, v ktorom sú všetky odvetvia slovenského hospodárstva paralizované, prichádza prostredníctvom štátnej pomoci  do rezortu viac financií ako za  uplynulé roky. Pevne veríme, že tak ako pri návrhu štátneho rozpočtu, bude vláda pokračovať aj pri navýšení prostriedkov do Plánu obnovy, pretože jeho prvotný nástrel je pre nás neprijateľný,“ vyjadril sa aj predseda Združenia mladých farmárov Milan Jurky.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora plánuje ministerstvo pôdohospodárstva v najbližších dňoch požiadať aj o konkrétne vyčíslenie a zverejnenie schém štátnej pomoci pre rok 2021, aby si agrosubjekty vedeli nastaviť svoje podnikanie do budúceho roka.

Návrh štátneho rozpočtu ešte musí schváliť parlament, na ktorého pôde sa očakáva ostrá diskusia.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - budova MPRV SR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Andrej
Andrej
20. október 2020 8:48

Milí farmári, dostanete z našich spoločných peňazí pol miliardy. Zadarmo, bez úročenia! Skrátka, je to náš veľkorysý dar pre vás vsetkých. Máme len jednu prosbu, aby ste s týmito prostriedkami narábali opatrne, zodpovedne a s vďačnosťou.

starý gazda
starý gazda
20. október 2020 9:05

mili Andrej ked vlada bude delit peniaze ako doteraz bez rozmyslu napr zelena nafta tak slovensky farmari zas utru buby