Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Kukurica v číslach, perspektívach a cenách

Kukurica v číslach, perspektívach a cenách
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

V posledných mesiacoch došlo na nami sledovaných burzách k stabilizácii cien kukurice. Burza CBoT v Chicagu oslabila pre termíny obchodovania december o približne 0,3 percenta. Burza EXRONEXT v Paríži zmenou termínu obchodovania na január oslabila o približne 2,5 percenta. Burza BÉT v Budapešti bola ovplyvnená oslabením domácej meny a preto oslabila o viac ako 10 percent.

Správa USDA WASDE z 9.11 odhaduje celosvetovú produkciu kukurice na úrovni 859 mil. ton (predchádzajúci odhad 860 mil. ton). Konečné zásoby by mali dosiahnuť 121,6 mil. ton a spotreba 866,5 mil. ton.

V roku 2010 dosiahla globálna úroda 820 mil. ton kukurice. Z toho približne 63% bolo použitých na kŕmne účely. Chov dobytka je jedným z hlavných faktorov určujúcich cenu tejto obilniny. Rozvoj živočíšnej výroby v Číne preto významne ovplyvňuje trh s touto obilninou a preto sa očakáva potreba 176 mil. ton kukurice.

Produkcia kukurice v Nemecku dosiahla v aktuálnom roku 4,8 milióna ton, čo je mierny nárast oproti minulému roku. V budúcom roku sa očakáva pokles na úroveň roka 2010, to znamená 4,6 milióna ton.

Úroda vo Francúzsku dosiahla 13,8 milióna ton (2010 – 15,2 milióna ton) a v budúcom roku sa očakáva produkcia až na úrovni 16,1 milióna ton.

Rumunsko zvyšuje svoju úrodu kukurice každoročne. Pokiaľ v roku 2007 dosiahli celkové výnosy 3,6 milióna ton, v aktuálnom roku to bolo už 8 milión ton. V prognóze z 9. novembra 2011 sa počíta s úrodou kukurice v roku 2012 na úrovni 10,4 milióna ton.

Taliansko má výnosy stabilizované. V minulom roku 8,7 milióna ton, v aktuálnom roku 8,2 mil. ton a odhad do ďalšieho roka 9,2 mil. ton.

V celej európskej dvadsaťsedmičke sa v aktuálnom roku urodilo 54,8 mil. ton kukurice, čo je najmenej za posledné tri roky. Odhad na budúci rok hovorí o 10 miliónov ton vyššej úrode! Produkcia je zvýšená najmä vďaka krajinám ako Francúzsko, Taliansko, Poľsko a Maďarsko. Z toho dôvodu sa Európska komisia neobáva deficitu produkcie a predpokladá aj navýšenie skladových zásob. Napriek týmto záverom je tu predpoklad ďalšej stabilizácie ceny, pretože vplyv ekonomickej krízy ako aj sila USA v určovaní ceny kukurice budú mať na rast pozitívny dopad.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments