Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Kto bude novým ministrom pôdohospodárstva?

Kto bude novým ministrom pôdohospodárstva?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Dva týždne po parlamentných voľbách sa zdá situácia prehľadnejšia aj v oblasti agrárnej politiky. Známe je zloženie budúcej vládnej koalície, jej programové priority, strana, ktorá dosadí rezortného šéfa, ale vynárajú sa aj prvé mená, kto by mohol obsadiť najvyšší rezortný post.

„V rámci programových priorít ide o zvýšenie potravinovej bezpečnosti SR a podielu slovenských potravinárskych výrobkov z domácich surovín na spotrebiteľskom trhu a podporu obnovy domáceho výrobného a spracovateľského potravinárskeho segmentu,“ uviedli predstavitelia budúcej vládnej koalície vo svojom spoločnom komuniké v utorok 15. marca 2016.

Nová vládna koalícia bude s najväčšou pravdepodobnosťou pozostávať zo strán SMER – SD, Most – Híd, #Sieť a SNS. Posledne menovaná strana získa, na základe povolebných rozhovorov, rezort pôdohospodárstva.

Pokiaľ niekoľko dní pred parlamentnými voľbami sa zdal kandidát na pozíciu rezortného šéfa jasný, stiahnutie Vladimíra Chovana v čase volebného moratória z kandidačnej listiny SNS otvorilo po pridelení agrorezortu národniarom otázky, kto sa ujme rezortného kormidla.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora požaduje od nového ministra nasledovné.

„Z nášho pohľadu je dôležité, aby podpora potravinárskeho priemyslu v sebe zahŕňala aj modifikáciu Programu rozvoja vidieka na roky 2014-2020 a Koncepciu potravinárskeho priemyslu SR. Potravinári musia jednoduchším spôsobom čerpať finančné prostriedky na modernizáciu výroby potravín. Zároveň by sme privítali navýšenie kofinancovania Programu rozvoja vidieka tak, ako to urobili v okolitých krajinách. Navýšením kofinancovania Programu rozvoja vidieka o 10% na výsledných 35%, by sme získali o 45 mil. eur ročne viac,“ hovorí predseda SPPK Milan Semančík.

V rámci povolebných odhadov médií sa obsadenie rezortu pôdohospodárstva spomína len veľmi zbežne. Napriek tomu denník Nový Čas v závere minulého týždňa uvádzal, že rezort pôdohospodárstva by mal viesť Vladimír Chovan. Piatkové Hospodárske noviny ako budúceho šéfa rezortu spomínali Stanislava Becíka, ktorý mal byť národniarmi nominovaný ako nestraník na tento post. Medzi poľnohospodárskou verejnosťou sa v stredu objavilo aj meno lesníka Jaroslava Regeca.

Podľa informácií, ktoré ma portál poľnoinfo.sk k dispozícii z viacerých zdrojov, by sa rezortným šéfom mal stať Maroš Kovalčík, podpredseda Poľnohospodárskeho družstva podielnikov Spišská Teplica.

Táto spoločnosť patrí do portfólia Jana Telenského, ktorý vlastní aj popradský Aquapark. Práve v kongresových priestoroch Aquaparku sa v minulosti konalo aj Valné zhromaždenie SPPK, ako aj programová konferencia SNS k pôdohospodárstvu.

„Vidiek nikdy nemal taký potenciál ako ma teraz. O čom je slovenský národ? Je o zemi a jazyku. Za to Vaši predkovia bojovali! Pomôžem si citátom Henryho Forda: Kupuj a staraj sa o pozemky, lebo tie jediné sa už nevyrábajú,“ povedal 12. septembra 2015 na otvorení konferencie SNS k poľnohospodárstvu Jan Telenský.

Pravdepodobný minister Maroš Kovalčík pôsobí okrem PPD Spišská Teplica, aj v spoločnosti JRD Spišská Teplica, s. r. o. a v minulosti vystupoval aj v dozornej rade spoločnosti AQUAPARK Poprad. 

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
9 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
20. marec 2016 13:59

Hlavne nech nie je egoista. Ja som sám jediný o mne nikdo nič nevie. Citát pána Forda je stále aktuálny.Národ by sa mal v skutočnosti zamyslieť keď robí rozhodnutie možno svoje životné. Pôda nemôže byť tovar lebo sa nevyrába a ani nerastie.

agrarnik zHN
agrarnik zHN
20. marec 2016 14:48

Komu svitá na lepšie časy? Novovznikajúcej oligarchii v štruktúre SNS a finančníkom, alebo roľníkovi na SPIŠI a možno aj na juhu Slovenska. Je smutné, že do funkcie ide síce človek s agrárnej prvovýroby, ale prepojený na popradských finančníkov. Verejnosť mimo rezortu to zrejme príjme s nadšením, ale ešte stále v… Celý komentár »

Farmer
Farmer
20. marec 2016 16:05

Super. Jeden môj známy rozmýšľal, že do prázdnej silážnej jamy napustí teplú vodu, aby bola aspoň nejak využitá. Vyzerá, že nakoniec na to budú aj dotácie…

bps
bps
20. marec 2016 16:23

Super. V rámci diverzu budeme rozvíjať kúpelníctvo pre zvieratá v silážnych a močovkových jamách…

realista
realista
20. marec 2016 19:18

Neviem co stale plasite s tym Becikom pan menovany je uz dochodca tak nech oddychuje je tu dost sikovnych farmarov ktory su lepsi ako menovany pan

poľnohospodár
poľnohospodár
20. marec 2016 20:10

Nie som priaznivec, ani volič SNS. No jedno je isté.. Chovan je odborník na slovo vzatý. A bez ohľadu na to či je modrý, alebo červený.. či je z juhu, alebo severu.. spojil poľnohospodárov. A dokonca aj tí z Juhu., okolia DS, prípadne KN ho rešpektujú. Pokiaľ by bol ministrom… Celý komentár »

bps
bps
20. marec 2016 20:31

Chovana postihol úplne rovnaký osud ako Becíka pred štyrmi rokmi. Tu asi naozaj nikto nechce odborníkov!!! Ale ľudí: „provedu , vykonám“. Vidiek nikoho nezaujíma !

jm
jm
20. marec 2016 21:28

V blízkej dobe uvidíme ako finančníci začnú svoje kolchozy posúvať tým ešte bohatším Číňanom . A verím ,že bude dosadený pán minister práve na to odborník ktorý dokáže opäť bez problémov odôvodniť prečo je to tak najlepšie pre náš národ. Zamestnajú našich otrokov . Pardóm ,krajšie povedané dajú nám prácu.… Celý komentár »

top farmar
top farmar
20. marec 2016 21:28

Čakám, že to bude Peter B., budú aj dotácie na papagajé, len minimálna výška oprávnených nákladov bude 2 mld. EUR a povinná príloha k projektom vladov autogram. Na mlieko sa môžete viete čo…