Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Komora nesúhlasí s nezmyselným označovaním vín

Komora nesúhlasí s nezmyselným označovaním vín
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Bruselskou administratívou presadený nový spôsob označovania vína nepovažuje na Slovensku vo všeobecnosti Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) za šťastný. “Z jednoduchého dôvodu. Roky trvalo, kým sme na nejaký systém slovenského zákazníka naučili, ktorý si pomaly zvykal jednak na slovenské vína, ako aj na istý spôsob označovania. A teraz zase preberáme nejaký iný systém, len preto, že to Brusel schválil,” uviedol pre TASR tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec.

Teraz svojím spôsobom bude môcť byť podľa slov Nemca aj zmesné víno označené ako odrodové, čo je dosť zavádzajúce.

“U nás ľudia boli zvyknutí, že zmesné víno muselo byť označené ako zmesné víno. Tieto vína mali všelijaké “poetické” názvy, alebo nejaké miestne názvy,” pokračoval. Keď však bolo nejaké víno podľa jeho slov označené ako odrodové, tak mohlo byť vyrobené len z tej-ktorej odrody, pričom do neho neboli primiešavané nejaké iné druhy hrozna.

“Napríklad, ak si niekto kúpil Tramín, tak takéto víno bolo vyrobené len z odrody Tramín, kým teraz, v podstate, keď si spotrebiteľ kúpi víno s označením Tramín, tak je podmienkou, len aby vo víne nejaký Tramín bol, ale môže byť do vína primiešané aj niečo iné,” konštatoval.

Bude trvať, kým si na nový spôsob označovania ľudia zvyknú. Postupne sa však podľa jeho názoru ľudia do nového systému “dostanú” a zistia jeho podstatu, ale zas to potrvá nejaký dlhý čas.

“Nemôžeme však zákazníka stále “cvičiť” a každú chvíľu mu niečo meniť, keď sme ho raz konečne na niečo naučili,” myslí si hovorca SPPK.

Slovenskí vinári urobili podľa neho v osvojovaní si doterajšieho označovania pre spotrebiteľov dosť veľkú osvetu a stálo ich to aj hŕbu peňazí.

“Vinári investovali do rôznych propagačných a informačných kampaní s cieľom, aby sa v médiách v istom čase objavovali vysvetlenia, napríklad čo to znamená, keď je víno označené neurčitým názvom, aké je to výberové víno, aké akostné, odrodové, atď. Všetko toto vinári zákazníkov naučili, do všetkého investovali peniaze a dnes ako keby ich vyhodili von z okna,” spresnil Nemec.

“Dnes je to zas o niečom inom. Po tejto stránke nie je teda nové označovanie veľmi šťastné,” zdôraznil.

“Nakoniec v čase, keď nové označovanie Európska únia ešte len navrhovala a kým návrh ešte nebol definitívne schválený, tak sme boli proti novému označovaniu. Trvali sme na tom, aby ministerstvo pôdohospodárstva (MP) presadzovalo nesúhlas s takýmito návrhmi ako našu oficiálnu národnú pozíciu. Pokiaľ viem, rezort MP s novým označovaním nesúhlasil, ale žiaľ boli sme asi v Bruseli prehlasovaní,” uzavrel Nemec.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments