Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Koláč sa ušiel i zvieratám

Koláč sa ušiel i zvieratám
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Vianoce v zemplínskom regióne boli vždy sviatkami ľudí, ale aj všetkého živého, čo ich obklopovalo. Pochúťku zo štedrovečerného stola doniesol gazda aj dobytku. Býval to kus koláča, ale i med. Aj maštale vyzerali inak ako po iné dni. Darmo, úcta k tým, ktorí ich živili, bola prirodzená. Našťastie pretrváva dodnes, hoci iným spôsobom.

Poľnohospodárske družstvo Poruba pod Vihorlatom (okres Michalovce) tvorí aj 500 kusov hovädzieho dobytka na troch farmách. Na farme v Porube pod Vihorlatom sa o dobytok stará 12 ľudí, na menšej farme v Jasenove deväť a vo Vyšnej Rybnici traja zamestnanci.

„Život v živočíšnej výrobe sa nezastavil ani počas najkrajších sviatkov roka. Každá farma mala vopred pripravený harmonogram služieb pri zvieratách či obsluhe techniky. V pohotovosti boli aj pracovníci poruchovej služby. V tomto roku obyvateľom Poruby pod Vihorlatom pribudla i ďalšia povinnosť. Rozvodnený potok sa počas Vianoc vybrežil a ohrozoval domy i záhrady. Našťastie, v obci a ani v družstve k väčším škodám nedošlo,“ konštatoval Milan Michalič, predseda PD Poruba pod Vihorlatom.

V tomto roku mali Porubčania jednu milú a zároveň zodpovednú povinnosť navyše. V neďalekej obci Vinné pravidelne dopĺňali čerstvým mliekom mliečny automat, ktorý bol v plnej permanencii počas celých sviatkov.
Predseda Roľníckeho družstva Voľa (okres Michalovce) Zdeněk Janičkovič slávnostne otvoril prvý mliečny automat v širšom centre Michaloviec len niekoľko dní pred Vianocami.

„Družstvo sa snaží aj takýmto spôsobom dať ľuďom z mesta možnosť získať z kvalitného čerstvého mlieka vlastnoručne vyrobený syr, pozbierať smotanu či konzumovať kvalitné kyslé mlieko alebo dnes už pomaly zabudnutý cmar. Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že veľká časť Michalovčanov pochádza z okolitých obcí, kde bolo čerstvé mlieko pravidelnou súčasťou jedálneho lístka počas všedného i sviatočného dňa,“ pripomenul voliansky predseda.

Ani počas Vianoc nebola núdza o záujemcov o čerstvé mlieko. Michalovčania „tankovali“ mlieko dopoludnia pred Štedrou večerou, ako aj počas celého nasledujúceho sviatočného dňa. Dopriať si kvalitný zdravý nápoj určite nie je hriechom ani cez vianočné sviatky.

Počas sviatkov fungovali aj „horúce linky“ na členov vrcholového manažmentu poľnohospodárskych podnikov. Riadne bol zabezpečený aj odvoz mlieka do michalovskej mliekarne.

Autor článku: Štefan Varšánik, Týždenník ROĽNÍCKE NOVINY č. 1-2/2010
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments