Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Keď je poľnohospodárom dobre, sú spokojní. Dnes však majú obavy

Keď je poľnohospodárom dobre, sú spokojní. Dnes však majú obavy
insert_photoautor - Prezrieť si nové stredisko v Želiezovciach neprišla len odborná verejnosť (30.5.2024).

Percento vyplatenia priamych platieb sa postupne zvyšuje, porasty rastlinných komodít vyzerajú na väčšine územia Slovenska sľubne a ceny komodít na svetových burzách zaznamenali v posledných týždňoch stúpajúci trend. Po rekordnom vlaňajšku síce cítia dodávatelia techniky ochladenie záujmu o nové stroje, situáciu ale nedramatizujú. Pozerajú sa na perspektívu nasledujúcich mesiacov, v ktorej považujú za nevyhnutné, aby došlo k zlepšovaniu finančných tokov v agrosubjektoch.

Dodacie lehoty

Vlaňajšok priniesol výrobcom, dovozcom a predajcom techniky výrazný nárast zrealizovaných obchodov v rámci celej Európskej únie. Napomohli tomu najmä priaznivé ceny rastlinných komodít z roku 2022. Zvýšený záujem o modernizáciu hospodárenia mal za následok extrémny nárast dodacích termínov u všetkých výrobcov techniky. Aj na Slovensku sa jednoročné dodacie lehoty strojov a technológií medzi importérom a výrobcom stali štandardom, pri niektorých typoch sa termíny približovali až k dvom rokom.

„Vlani sme ako importér pri našom najpredávanejšom type teleskopického manipulátora mali dodaciu dobu od výrobcu na úrovni jedného roka. Teraz je to kratšie. Vlaňajšok sme zvládli najmä vďaka plánovaniu zásob. Naši zákazníci tak vďaka predobjednávkam získavali stroje oveľa skôr, ako keby sme ich zadávali do výroby až pri podpise zmluvy s poľnohospodármi,“ informuje Silvia Blahová zo spoločnosti Moreau Agri Madunice.

Výsledky minulého roka najlepšie dokumentujú štatistiky samohybných strojov. Nových traktorov s výkonnom nad 50 konských síl sa vlani prihlásilo do evidencie policajného zboru 829 kusov, čo je najvyššie číslo za posledných osem rokov. Pri teleskopických manipulátoroch dokonca dodávatelia dosiahli slovenský rekord. Na trh umiestnili 253 strojov.

„S poľnohospodármi sme v minulom roku riešili najmä dodacie termíny, aby sme stihli zabezpečiť stroje v sezóne. To sme väčšinou zvládli, no najmä vďaka systému predsezónneho objednávania,“ reaguje Róbert Pecko, konateľ spoločnosti Lemken Slovensko.

autor – Deň poľa spoločnosti Lemken v Nevericiach (30.5.2024).

Financovanie

Dnes sú dodacie doby kratšie, ale výrazne ochladol aj záujem o nové technológie.

„Obchody z minulého roka postupne dobiehajú a nových objednávok nie je toľko. Považujeme za dôležité, aby do poľnohospodárstva prišli sľúbené zdroje, lebo teraz je často ťarcha financovania na nás,“ hovorí Pavol Domorák, konateľ spoločnosti Moreau Agri.

V ostatnom období výrazne ovplyvnili finančné toky v agrosubjektoch rapídny pokles cien rastlinných komodít a zdĺhavé vyplácanie priamych platieb. Podľa údajov platobnej agentúry ešte aj v druhej polovici mája chýbalo v rezorte 180 miliónov eur nevyplatených podpôr.

Na dodávateľov

Tomáš Kohút, šéf skupiny Sanagro, ktorá vlastní 17 poľnohospodárskych subjektov a obhospodaruje 22 tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy, v polovici apríla pre denník Hospodárske noviny uviedol problémy, ktoré spôsobujú nedostatočne vyplatené priame platby. Redaktor sa ho v rozhovore pýta, ako vyzerá fungovanie skupiny v krízovom režime a vzápätí podsúva odpoveď, či sú prvé na odstrel platby dodávateľom.

“V zásade to je jediná cesta. Preniesť časť problémov na dodávateľov a rokovať s bankami o posune splátok, prípadne o dodatočných úveroch,” uviedol v odpovedi pre Hospodárske noviny Tomáš Kohút.

Dodávatelia poľnohospodárskej techniky toto vyjadrenie potvrdzujú a upozorňujú, že od polovice apríla sa situácia príliš nezmenila. Peter Matejovič, prezident stavovskej organizácie dodávateľov agrárnych technológií odhaduje, že v súčasnosti predajcovia techniky financujú agrosektor desiatkami miliónov eur. Časové nesúlady medzi dodaným strojom a uhradenou faktúrou sú neraz v mesiacoch, vo výnimočných prípadoch dosahujú takmer rok.

„Samozrejme, keď bankové úroky boli pred dvoma rokmi na úrovni dvoch percent, vedeli sme financovať rezort oveľa lacnejšie, ako teraz, keď úroky dosahujú násobné hodnoty. Dodávatelia techniky dokážu podržať splatnosť faktúr poľnohospodárom nie preto, že na to majú, ale preto, že si na to požičajú z bánk. A keďže chcú svojim zákazníkom pomôcť a urobiť u nich obchod aj v budúcnosti, tak využijú aj bankové zdroje. Tie sú však čím ďalej drahšie. Táto situácia je veľmi podobná naprieč všetkými predajcami. Mnohí dodávatelia sú však v súčasnosti už na hranici vyčerpania skladového financovania alebo na limitoch kontokorentných úverov,“ hovorí Peter Matejovič, prezident AGRION – Združenia dodávateľov pôdohospodárskej techniky.

AGRION – Deň poľa zameraný na krmoviny (23.5.2024) v Očovej.

Perspektíva

Aktuálnej situácii v obchode s poľnohospodárskou technikou zatiaľ praje len to, že stále dobiehajú staršie objednávky často z minulého alebo predminulého roka. Ide pritom o stroje, ktoré sú kofinancované z fondov Európskej únie.

Za prvý štvrťrok 2024 bolo podľa štatistík AGRION prihlásených do evidencie 179 nových traktorov, čo je zatiaľ rekord. Priemer posledných piatich rokov dosahuje 130 kusov traktorov. Aká situácia bude za celoročné obdobie je veľmi ťažké odhadnúť, no dodávatelia techniky nie sú príliš optimistickí.

„Zatiaľ žijeme z toho, čo sa objednalo pred sezónou. Polovicu nášho obratu pritom tvoria sezónne objednávky, no a tie zatiaľ nenapĺňajú očakávania,“ hovorí Róbert Pecko, ktorý sa s poľnohospodármi stretáva na pravidelných poľných akciách.

autor – Príprava Dňa poľa spoločnosti Lemken v Nevericiach (30.5.2024).

Naposledy so zákazníkmi, či potencionálnymi klientmi, hovoril Pecko vo štvrtok v Nevericiach. Po minulom roku, keď roľníkov zaujímala najmä technika s vplyvom na šetrenie vlahy v pôde cestou zlučovania technologických operácií, tak teraz sú módnym hitom stroje, ktoré riešia kalamitnú situáciu s hrabošmi.

„V poslednom období predávame najmä pluhy a stroje na hĺbkové kyprenie pôdy. Situácia s hrabošmi je podľa záujmu našich zákazníkov zložitá najmä na Považí, v okolí Trnavy, južnej oblasti stredného Slovenska a na Zemplíne,“ hovorí R. Pecko.

So zákazníkmi vo štvrtok, počas otvorenia nového strediska Moreau Agri v Želiezovciach komunikoval aj Pavol Domorák.

autor – Otvorenie nového servisného strediska Moreau Agri v Želiezovciach (30.5.2024).

„Podobné stretnutia s poľnohospodármi organizujeme počas akejkoľvek situácie na trhu. Náš obchod je vzťahový. Pre poľnohospodárov ide často o životné investície, ktoré realizujú na mnoho rokov dopredu. A vtedy sa prehlbujú aj vzájomné vzťahy. A stretnúť sa s kamarátmi je prirodzené,“ uviedol P. Domorák, ktorý verí, že poľnohospodári dostanú všetky sľúbené podpory čo najskôr a aj začiatok žatvy, ktorá odštartuje už o necelý mesiac prinesie dobrú úrodu a priaznivejšie ceny, ako to bolo vlani.  

Zaostávanie

„Ak by sme sa chceli priblížiť pri obnove poľnohospodárskej techniky len Českej republike, muselo by sa u nás predávať 1200 až 1300 kusov traktorov ročne. Vlani sa ich predalo 830 a to bol výnimočne dobrý rok. Bežne je to len okolo 700 traktorov. Bez premyslených investícií do techniky začne naše poľnohospodárstvo za Európou ešte viac zaostávať,“ uzatvára P. Matejovič.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - Prezrieť si nové stredisko v Želiezovciach neprišla len odborná verejnosť (30.5.2024).

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments