Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Kauza Dobytkár pokračuje výsluchom svedkov, žiadateľov o agrodotácie z PPA

Kauza Dobytkár pokračuje výsluchom svedkov, žiadateľov o agrodotácie z PPA
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Róbert Kaliňák, právny zástupca nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra.

Na Špecializovanom trestnom súde, pracovisko Banská Bystrica, pokračuje v utorok proces v korupčnej kauze Dobytkár, ktorá sa týka rozsiahlej trestnej činnosti v Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Vypovedal ďalší svedok, ktorý žiadal o agrodotácie a opísal, ako to fungovalo, ak chcel byť úspešný a dostať peniaze.

Vo výpovedi svedok spomínal Ľubomíra Kropila, ktorý vybavoval projekty v PPA. Pôvodne bol obžalovaný aj on, ale v marci po vážnej chorobe zomrel. Z tohto dôvodu ŠTS v apríli rozhodol o zastavení trestného stíhania. Vlani na začiatku procesu nevyužil ani jednu z možností vyhlásenia o vine či nevine. Tvrdil, že nelegalizoval finančné prostriedky z trestnej činnosti, úplatky neprijal. Priznal len nepriamu korupciu, respektíve podplácanie za schválené dotácie.

Svedok potvrdil, že medzi poľnohospodármi sa vedelo, akým spôsobom fungovalo prideľovanie agrodotácií.

“Bolo verejné tajomstvo, že bez odplaty to neprejde. Provízie boli vo výške 15 percent z pridelenej dotácie,” konštatoval svedok.

V roku 2014 kontaktoval Ľubomíra Kropila, ktorý ho oboznámil s podmienkami, “ako to celé prebieha”.

Pýtal sa ho tiež, či to zaplatí cez faktúru alebo peniaze donesie v igelitke. Uisťoval ho, že projekt potom prejde. Aj pod hrozbou, že by už v budúcnosti žiadne peniaze z PPA nedostal, zaplatil vyše 15.000 eur.

“Keď som sa s Ľubomírom Kropilom rozprával, posťažoval sa na svoju chorobu a medzi rečou padlo aj to, že tie peniaze vlastne nejdú jemu. On vraj dostáva len mizivé percento, idú ďalej. Nepovedal kam, ani presné percentá a ja som sa ho nepýtal,” vypovedal svedok.

Nespomínal sa ani súvis biznisu a politických strán.

Obžalobe z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku a z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti čelí sedem osôb – nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, finančník Martin Kvietik, exšéfovia PPA Juraj Kožuch a Ľubomír Partika, podnikateľ Peter Kuba, právnik Milan Kopriva a Viktor Miklas, ktorý ako jediný vinu priznal.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Róbert Kaliňák, právny zástupca nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra.

1.5 2 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
František Horváth
František Horváth
24. máj 2023 20:10

Vagabundi obhajujú vagabundov, tak toto je snáď zlý sen, je to vôbec možné, že niečo také medzi nami žije, počnúc HZDS, SDKU,SNS, MOST HYD, SMER našu republiku zrichtovali tak, že náprava potrvá cca. 100 rokov, aby sa tu dalo ako tak normálne žiť, aby nám mládež neodchádzala do zahraničia za… Celý komentár »