Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Článok dňa Rastlinná výroba Zo sveta

Jedna plodina maximálne na tridsiatich hektároch

blank

Súvislá plocha jednej plodiny na poli bude môcť byť od roku 2021 maximálne na 30 hektároch, plánuje české ministerstvo poľnohospodárstva. Agrorezort chce zmenu presadiť vo vládnom nariadení, ktoré by mohol kabinet premiéra Andreja Babiša (ANO) schváliť do konca tohto roka.

Úrad to dnes oznámil v tlačovej správe. Od budúceho roka bude spomenuté obmedzenie platiť už na poliach ohrozených eróziou. Pokiaľ ho poľnohospodári nedodržia, štát im bude krátiť podpory.

„Zámerom je zlepšovať stav poľnohospodárskej pôdy, a tým i životného prostredia. Ak poľnohospodári prestanú pestovať monokultúry na rozsiahlych, ničím neprerušovaných poliach, zlepšíme aj schopnosť krajiny zadržiavať vodu,“ uviedol minister poľnohospodárstva Miroslav Toman (ČSSD).

V prípade, že by parcely boli väčšie, bude nutné ich oddeliť ochranným pásom, ktorý bude široký aspoň 22 metrov a osiaty krmovinou. Ďalšou možnosťou je striedať na pozemku viacero plodín, každú na ploche menšej ako 30 hektárov. Opatrenie sa dotkne podľa ministerstva približne 3000 poľnohospodárov, ktorí hospodária na zhruba milión hektároch pôdy.

Vláda vlani na konci roka odsúhlasila, že štandardy hospodárenia na poľnohospodárskej pôde sa sprísnia od roku 2020, odkedy začnú platiť aj obmedzenia na poliach ohrozených eróziou. Podľa ministerstva poľnohospodárstva sa opatrenia dotknú zhruba štvrtiny ornej pôdy s výmerou takmer 600.000 hektárov a 2300 podnikov alebo ľudí, ktorí na nej hospodária. Priemerná veľkosť poľnohospodárskeho podniku v ČR je najvyššia v EÚ, činí 133 hektárov.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1574 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.