Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Zo sveta

Slovenské potraviny získali miesto na prestížnom veľtrhu v Nemecku

Slovenské potraviny získali miesto na prestížnom veľtrhu v Nemecku
insert_photo5 x facebook MPRV SR: Anuga 2019

Slovenské potraviny vzbudzujú pozornosť tisícov návštevníkov jedného z najvýznamnejších obchodno-kontraktačných veľtrhov na svete. Nemecký veľtrh Anuga je prehliadkou top inovácií a trendov, ktoré formujú budúcnosť potravinárstva. Slovenskému výrobcovi funkčných tyčiniek sa podarilo dostať do exkluzívneho výberu najinovatívnejších produktov z celého sveta. Informovala o tom Lenka Sameková z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

„Skúsenosti z medzinárodných výstav jasne ukazujú, že slovenské potraviny dosahujú svetovú kvalitu a sú schopné konkurovať špičkovým zahraničným produktom. Na veľtrhu Anuga, ktorý upriamuje pozornosť na inovácie a potraviny udávajúce trendy, slovenskí producenti nepochybne majú čo ukázať. Svedčí o tom aj skvelý úspech slovenského výrobcu funkčných produktov, ktorému sa podarilo presadiť v obrovskej zahraničnej konkurencii,“ uviedla podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (SNS).

Pasívne saldo s Nemeckom vo výške 400 miliónov eur

Na jubilejnom 100. ročníku sa zišlo rekordných 7500 vystavovateľov z celého sveta. Figuruje medzi nimi aj 18 slovenských výrobcov.

Ústrednou témou jubilejného ročníka veľtrhu Anuga sú vegánske produkty – rastlinné alternatívy pre mäso a ryby. Pozornosť sa zameriava aj na funkčné potraviny, a to hlavne na produkty obohatené o proteíny a tiež potraviny bez lepku a GMO. V centre záujmu svetového potravinárstva sú takisto kóšer a halal produkty, po ktorých sa zvyšuje dopyt. Trendy udávajú aj výrobcovia organických potravín a takzvaných ready-to-eat produktov, ktoré čelia čoraz prísnejším nárokom na zdravé zloženie. Medzi potravinami sa čoraz viac objavujú superfood produkty, z ktorých najvýraznejšie rastú na popularite tekvicové semienka, slnečnicové semienka, quinoa a ľanové semienka.

„Slovensko exportuje do Nemecka výrazne menej agropotravinárskych výrobkov v porovnaní s objemom, ktorý sa k nám dováža z nemeckého trhu. Podľa štatistických údajov sme za minulý rok dosiahli s Nemeckom pasívne saldo agrárneho obchodu v hodnote 402 miliónov eur. Nemecký trh je napriek tomu pre našu krajinu zaujímavý. Je tu priestor na uplatnenie surovín, polotovarov, a najmä výrobkov s vyššou pridanou hodnotou, ako sú syry, čokoláda, cukrovinky, sladový výťažok, pekárenské výrobky či nápoje. Veľtrhy, ako je nemecká Anuga, však otvárajú slovenským výrobcom dvere aj na iné zahraničné trhy,“ podotkol Milan Lapšanský, generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu MPRV SR.

Agrorezort pri tejto príležitosti zorganizoval podnikateľskú misiu, do ktorej sa zapojilo 24 slovenských výrobcov. Návšteva veľtrhu je pre nich jedinečnou príležitosťou zoznámiť sa s veľtrhom svetovej úrovne, nazbierať inšpiráciu a aj obchodné kontakty.

Anuga je jedným z najväčších obchodno–kontraktačných veľtrhov zameraných na potravinársky priemysel v rámci Európy. Koná sa v dvojročných intervaloch a strieda sa s potravinárskym veľtrhom SIAL v Paríži. Posledný ročník prilákal rekordných 165.000 návštevníkov zo 198 krajín.

Člení sa na 10 podvýstav podľa komodít, a to mäso a mäsové produkty, mlieko a mliečne výrobky, čerstvé a mrazené produkty, nápoje, ovocie a zelenina a cestoviny. Veľtrh sa koná v Kolíne nad Rýnom od 5. do 9. októbra 2019.

Slovenskí vystavovatelia na Anuge

A+Z Rišňovský, Halász, s.r.o. – výrobca spracovanej a konzervovanej zeleniny, ovocia a pochutín ADY
DIVAS drink International, a.s.  – výrobca funkčných nápojov
EU Poultry, s.r.o. – výrobca kuracieho mäsa
Globaltrading Slovakia, s.r.o. – výrobca hlbokozmrazených mäsových výrobkov
HO&PE FAMILY, s.r.o. – výrobca mrazených múčnych a obaľovaných výrobkov
I.D.C. – Holding, a.s. – výrobca cukroviniek a trvanlivého pečiva
Ing. Peter Kudláč – APIMED – výrobca medu, medoviny a včelích produktov
Karloff,  s.r.o. – výrobca alkoholických nápojov
KOLIBA, a.s. – výrobca mliečnych produktov
LEONTEUS, s.r.o. – výrobca  mliečnych produktov Kozí vŕšok
Lyra Chocolate, s.r.o.  – výrobca prémiovej čokolády
Maxsport, s.r.o. – výrobca proteínových a funkčných produktov
McCarter, a.s. – výrobca funkčných nápojov
MILSY, a.s. – výrobca mliečnych produktov
Natur Trading, s.r.o. – výrobca mäsových konzerv a rybích šalátov Tatrakon
Novofruct SK, s.r.o. – výrobca spracovanej a konzervovanej zeleniny, ovocia a mäsa
RISO – R, s.r.o. – výrobca ovocných džemov
SPACElab, s.r.o. – výrobca funkčných nápojov Alcohol Killer

Autor článku: TASR a poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x facebook MPRV SR: Anuga 2019

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments