Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Európska únia Zo sveta

Wojciechowski po druhom vypočutí v EP dostal súhlas stať sa eurokomisárom

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 94

Poľský kandidát na eurokomisára Janusz Wojciechowski, ktorý bol poverený agendou poľnohospodárstva, úspešne prešiel druhým vypočúvaním na pôde Európskeho parlamentu (EP).

Koordinátori Výboru EP pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (AGRI) v utorok odporučili Konferencii predsedov Európskeho parlamentu, aby odobrila Wojciechowského do funkcie, ktorú mu pridelila šéfka budúcej Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Na svojom prvom vypočúvaní 1. októbra bol Wojciechowski nepresvedčivý a nepomohla mu ani jeho slabšia jazyková vybavenosť. V utorok – počas druhého „híringu“ – odpovedal na otázky poslancov po poľsky, čo mu postup verejného vypočutia povoľuje, a bol lepšie pripravený hovoriť o svojich predstavách, ako reformovať spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ.

Europoslancov zaujímalo aj to, ako chce čeliť protekcionistickým opatreniam, financovať opatrenia súvisiace s trhom a zabezpečiť, aby európski poľnohospodári a vôbec normy EÚ v oblasti ochrany spotrebiteľov neutrpeli škody uzatváraním dohôd o voľnom obchode s partnermi vo svete.

Wiezik: Druhé vypočutie Wojciechowského pôsobilo podstatne lepšie

Lepšiu prípravu poľského kandidáta na eurokomisára pre TASR potvrdil aj slovenský poslanec Michal Wiezik (SPOLU-OD), ktorý je náhradníkom vo výbore AGRI.

„Druhé vypočutie Wojciechowského pôsobilo podstatne lepšie, najmä kvôli odpovediam v poľštine. Myslím, že v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky sa kandidát vyjadril v zhode s očakávaniami viacerých frakcií. Je proti znižovaniu rozpočtu vyhradeného pre podporu poľnohospodárstva. Veľmi vyhýbavo odpovedal na moju otázku spojenú s lesníctvom, porušovaním európskej legislatívy a právnym konaním, ako tomu bolo v prípade ťažby v Bielovežskom pralese. Tu nebol schopný opustiť oficiálnu vládnu líniu, odpovedal vágne a mimo okruhu otázky, čo spolu s jeho slabou schopnosťou komunikovať a rokovať v angličtine vnímam ako problém pre jeho pôsobenie v Európskej komisii,“ uviedol Wiezik.

Predseda výboru AGRI Norbert Lins, ktorý viedol vypočúvanie v Európskom parlamente, rovnako naznačil, že bude zblízka a pozorne sledovať Wojciechowského počínanie na poste eurokomisára pre poľnohospodárstvo.

Autor článku: Jaromír Novak - spravodajca TASR v Bruseli
Zdroj obrázku: TASR/AP - Poľský kandidát na eurokomisára Janusz Wojciechowski, ktorý bol poverený agendou poľnohospodárstva, musel znova podstúpiť vypočúvanie na pôde Európskeho parlamentu (EP). FOTO TASR/AP

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1460 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.