Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Jed na poliach zabil desiatky zvierat

Jed na poliach zabil desiatky zvierat
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

V okolí Svätoplukova a Cabaj-Čápora v okrese Nitra na poliach zabíjal jed. Ten sa medzi porasty pšenice dostal vo forme otravou namorených zŕn.

„Doposiaľ neznámy páchateľ rozosial neznámu, pravdepodobne kontaminovanú látku, vo forme osiva. Na tomto území došlo k úhynu 27 zajacov, jednej srny a dvoch bažantov, pričom vznikla škoda za viac ako 6100 eur,“ uviedla nitrianska krajská policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.

Problémové osivo si na poli všimli ochranári pri kontrole lokality, v ktorej sa vyskytuje chránené vtáctvo.

„Podľa toho, čo sme našli, je tu predpoklad, že minimálne došlo k aplikácii prvku na deratizáciu, ktorý nie je schválený na tento účel použitia vo voľnej krajine. Tento prípravok tu vôbec nemá čo robiť, pritom je rozmetaný a aplikovaný zrejme celoplošne. Pravdepodobne bol použitý rozmetač, ktorý spolu s hnojivom toto jedovaté zrno porozhadzoval po poli, kde sa k nemu môžu dostať všetky zvieratá aj vtáky,“ vysvetlil Stanislav Kováč z OZ Ochrana dravcov na Slovensku.

Poľnohospodár, na ktorého parcele vzorky jedu pozbierala polícia, sa k prípadu vyjadriť nechcel.

„Za prečin ohrozenia a poškodenia životného prostredia hrozí v zmysle trestného zákona trest odňatia slobody až na 1 rok,“ dodala Čuháková z KR PZ v Nitre.

Ochranári predpokladajú, že škody môžu ešte narásť, keďže zdochlinami sa bežne živia dravé vtáky a jed tak môže ovplyvniť aj tie. Práve dravce sú pritom podľa odborníkov najvhodnejšou a dlhodobo udržateľnou cestou, ako škodce na poliach eliminovať.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
G.S.
G.S.
7. marec 2019 17:40

Tak škodu na zvieratách sme sa dozvedeli bleskovo. A teraz nech tak isto bleskovo vypočítajú straty spôsobené zverou tomu roľníkovi. To akosi sa berie ako samozrejmosť, že ten roľník je povinný niečo také znášať bez odporu. Tak nech sa tí ochranári alebo poľovníci poskladajú jemu na tie škody a otrava… Celý komentár »