India povolila po dvoch rokoch vývoz obilnín
Indické úrady povolili domácim štátnym zahraničnoobchodným firmám vyviezť 950.000 ton obilia a 650.000 ton výrobkov z pšenice budú môcť exportovať súkromné firmy. Vláda sa rozhodla čiastočne zrušiť zákaz exportu pšenice teraz po skončení sucha a príchode monzúnových dažďov. Zákaz platil dva roky. Meteorológovia predpokladajú, že dažde dosiahnu 93 % svojej dlhodobej výdatnosti.
Nemenovaný obchodník s obilím uviedol, že tona indického obilia bude stáť na trhu juhovýchodnej Ázie viac ako 240 USD (171,32 eur). Asi o 20 až 40 USD bude drahšia ako tona obilia zo Spojených štátov alebo krajín pri Čiernom mori.
Avšak predpokladá sa, že obilie nebude určené na širší medzinárodný trh, ale jeho cesta k odberateľom sa skončí v susednom ľudnatom Bangladéši.
Federálne ministerstvá začiatkom tohto roku rozhodli, že z krajiny by sa mohli vyviezť dva milióny ton pšenice a produktov z nej. Krajina mala v posledných dvoch rokoch vydarené agrárne roky a vývoz obilia sa ukazuje ako jeden z ďalších zdrojov devízových príjmov.
Informovala o tom agentúra Reuters.