Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Zaujímavosti

Ide sa protestovať do Bruselu

Ide sa protestovať do Bruselu
insert_photoEuropean Union - Delegácie protestujúcich príjme Janusz Wojciechowski, eurokomisár pre agrosektor.

Slovenskí poľnohospodári sa v utorok zúčastnia na proteste pred bránami Európskej komisie. Spolu s ďalšími poľnohospodármi z Poľska, Maďarska, Česka, Rumunska, Bulharska a Litvy vyjadria nesúhlas s bezcolným dovozom agrokomodít z Ukrajiny.

„Obmedzenia, ktoré prijala Európska komisia platia len do 4. júna tohto roka. Nevieme, čo bude po tomto dátume. Preto sa slovenskí poľnohospodári zúčastnia v Bruseli spolu s ďalšími poľnohospodármi protestu, kde chceme Európskej komisii vyjadriť svoj názor na to, akým spôsobom je prijímaná ad hoc legislatíva vo vzťahu k ohrozeniu poľnohospodárstva na Slovensku,“ vyjadril sa Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Problémy s dovozom lacného ukrajinského obilia trápia slovenských pestovateľov už niekoľko mesiacov. Mnohí majú na skladoch ešte minuloročnú úrodu, keďže predať ju pod cenu, aby vedela konkurovať lacnému dovozovému obiliu spoza našich východných hraníc, nechcú. Ceny agrokomodít pre tento problém v uplynulých mesiacoch kolísali rôzne.

Protest podľa samotných poľnohospodárov nebude mať podobu masového zhromaždenia.

„Je známe, že v Bruseli musíte obrovské protesty ohlásiť 6 týždňov dopredu, takže toto nebude mať podobu tisícok farmárov a traktorov v uliciach. Bude to zhromaždenie pár stoviek poľnohospodárov, budeme mať pripravený list, ktorý odovzdáme predsedníčke Európskej komisie, šéfke parlamentu, na radu ministrov, kde zadefinujeme to, čo nás trápi najmä v krajinách V4, Rumunska a Bulharska,“ dodal Macho.

Jediné riešenie zavedenie kvót a ciel?

Slovenskí poľnohospodári dlhodobo namietajú najmä nerovnosť v podmienkach pri produkcii našich a z východu dovážaných agrokomodít, čo spôsobuje aj rozdiely v cene a má vplyv na ekonomiku podnikania.

„Naše stanovisko je jednoznačné – my vidíme ako jediné riešenie znovuzavedenie ciel a kvót tak, ako to bolo doteraz. To znamená, že ak Španieli potrebujú obilie, lebo nemajú čím vykrmovať dobytok, tak samozrejme, nech sa tam nejaké množstvo prepraví. Ale aby sa nám to sem valilo nekontrolovateľne, nevieme akými kanálmi, v akých množstvách, to je pre nás niečo neprijateľné,“ dodal Andrej Gajdoš, podpredseda SPPK.

Protest sa v centre Bruselu začne v utorok o 11-tej hodine. Následne jednotlivé delegácie prijme aj eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski. Naši agropodnikatelia chcú aj na stretnutí s ním rozdiskutovať problémy, ktoré vznikajú na Slovensku, a ktoré je nutné riešiť aj v kontexte toho, že ukrajinským kolegom vyjadrujú solidaritu.

„Dokonca sme navrhli, že keď budú zavedené clá a kvóty, výťažok z nich nech ide na pomoc ukrajinským poľnohospodárom, aby sa mohli pripraviť na nové podmienky,“ dodal E. Macho.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: European Union - Delegácie protestujúcich príjme Janusz Wojciechowski, eurokomisár pre agrosektor.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments