Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Hypermarkety porušujú predpisy najmä počas víkendov

Hypermarkety porušujú predpisy najmä počas víkendov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Celkovo 53.362 úradných kontrol vykonali počas uplynulého roka inšpektori orgánu Štátnej veterinárnej a potravinovej správy u 20.516 subjektov. Vo vyše 35% z nich zaznamenali rôzne nedostatky. Inšpektori vykonali 24.961 kontrol v 13.564 maloobchodných prevádzkach, v takmer 4800 z nich zistili nedostatky. Najčastejšia sa tieto nedostatky týkali porušovania hygienickej praxe, celkovej hygieny a nesprávneho označovania výrobkov.

Bývalý riaditeľ odboru bezpečnosti potravín v Českej republike Luboš Babička z Českej poľnohospodárskej univerzity na dnešnej konferencii o bezpečnosti a kvalite potravín v Nitre kritizoval súčasný spôsob vykonávania kontroly potravín. Štátna veterinárna a potravinová správa má rozpísaný ročný plán činnosti, termíny vykonania kontrol sú známe dlho dopredu. Kontroly vykonávajú veterinári, ktorí v obci či v meste žijú, navzájom sa poznajú s obchodníkmi.

„Všetci vieme, ako to chodí. Inšpektori ako štátni zamestnanci majú pracovnú dobu od – do. Takže v piatok poobede, keď už nepracujú a ľudia odchádzajú na chalupy, hypermarkety v rámci akcie predajú aj to, čo by už inak nemohli predávať. Klobásy na grilovanie či iné potraviny vyberú z vákuových balení, čo je už tiež porušenie platnej legislatívy a veselo celý víkend predávajú,“ uviedol Babička.

Problémom je podľa neho aj predaj porciovaného ovocia či zeleniny.

„Paradoxne sa v obchodoch i na tržniciach bez problémov môžu predávať nakrájané melóny, ananásy. Pritom rozkrojený melón nemáme možnosť si umyť. Navyše sú to produkty určené na priamy konzum, tepelne ich neupravujeme,“ hodnotí hygienu predaja potravín Babička.

Podľa jeho slov sa na Slovensko rovnako ako do Českej republiky dovážajú veľmi nekvalitné potravinové výrobky.

„Spolu s nezáujmom obchodných reťazcov predávať domáce výrobky nám nezostáva nič iné, ako v rámci možností Európskej únie uvoľniť ruky prvovýrobcom, aby si mohli predávať svoje výrobky,“ uviedol.

Z hľadiska kontroly je podľa neho najjednoduchšie, aby sa každý, kto má záujem svoje produkty predávať, prihlásil do evidencie ako farmár.

„Vznikne mu tým povinnosť veterinárnej kontroly. Takže jediné, čo sa bude potom kontrolovať na trhu, je mikrobiálna neškodnosť potravín. Vezmeme vzorky, ak zistíme nedostatok, dostane farmár kárne opatrenie a čas na odstránenie nedostatku. Ak ho v stanovenej lehote neodstráni, dostane pokutu. Ak ani to nepomôže, pri tretej kontrole mu vezmeme registráciu a dáme ďalšiu pokutu. Po určitom čase by však mal mať možnosť opäť požiadať o registráciu,“ uviedol Babička.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments