Zadajte hľadaný výraz

Ekologické poľnohospodárstvo Z domova

Aktuálne informácie o predaji z dvora

Aktuálne informácie o predaji z dvora
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Predaj z dvora farmy nadobúda jasné kontúry. Podľa generálnej riaditeľky sekcie potravinárstva, výživy a obchodu ministerstva pôdohospodárstva Márie Kantíkovej by mali byť nariadenia vlády, obsahujúce pravidlá predaja z dvora, notifikované Bruselom do 24. apríla 2009. Nič však nebráni tomu, aby sa legalizoval už teraz.

„Každý môže požiadať Štátnu veterinárnu a potravinovú správu prostredníctvom jej regionálnych pracovísk o výnimku z teraz platnej legislatívy a dostane ju, ak splní úplne základné hygienické pravidlá,“ povedala Mária Kantíková na tlačovej besede pred otvorením Veľkonočných gazdovských trhov vo všetkých krajských mestách.

K prvému júlu budú vyhlásené aj výzvy na podporu predaj z dvora. Najmä chovateľov kráv bez trhovej produkcie mlieka, chovateľov ošípaných do 100 VDJ (veľkých dobytčích jednotiek), chovateľov oviec a hydiny do 50 VDJ, chovateľov koní do 25 VDJ. Každý, kto začne pestovať zeleninu, ovocie či vinič, alebo rozšíri ich produkciu, bude môcť získať podporu na jeden hektár vo výške 1500 €, maximálne však do výšky 200 tisíc eur. Podľa šéfa rezortu Stanislava Becíka:

„Je to najúčinnejší spôsob, aby zostala pridaná hodnota na vidieku. Aby každý, kto dochová 10 sliepok, či teliatka, a predá mäso zo svojho dvora, získal peniaze. Veterinári im vyjdú v ústrety aj preto, aby sa na Slovensku dialo iba to, čo je bežné v iných krajinách. Aby ľudia mohli legálne predávať vajíčka, hydinu, ale aj mäso z doma chovaných zvierat.“

O výnimku treba žiadať dovtedy, kým nebudú notifikované Bruselom nariadenia vlády o pravidlách predaja z dvora.

Pokiaľ ide predaj surového kravského mlieka, v Holandsku aj v iných krajinách ho takto predávajú aj do škôl a zdravotníckych zariadení s tým, že sa môže konzumovať po prevarení.

„Ak tieto pravidlá platia v starých krajinách únie a všetko sa deje pod veterinárnym dohľadom, o čo sú Slováci horší?“– konštatoval Stanislav Becík.

Pri spomínaných výzvach na podporu predaja z dvora a rozširovaní chovov hospodárskych zvierat či pestovania ovocia, zeleniny alebo hrozna, budú mať prednosť rodinné farmy, alebo malí súkromníci – inak povedané –drobnochovatelia. Väčšie poľnohospodárske firmy si tak budú môcť riešiť svoju ekonomické situáciu v čase hospodárskej krízy.

Autor článku: Soňa Ludvighová - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Michal Demes
Michal Demes
2. apríl 2009 7:38

Zaujimal by ma odber noviniek e-mailom z kategorie Ekologicke polnohospodarstvo.

Staš Ondrej
Staš Ondrej
29. máj 2009 15:54

Nerozumiem posledným dvom vetám príspevku .