Zadajte hľadaný výraz

Ekologické poľnohospodárstvo Z domova

Notifikácia predaja z dvora je v záverečnej fáze

Notifikácia predaja z dvora je v záverečnej fáze
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

V relácii Farmárova nedeľa sa za jedným stolom stretli generálny riaditeľka Sekcie potravinárstva, výživy a obchodu na Ministerstve pôdohospodárstva Mária Kantíková, výkonný riaditeľ Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku Pavel Srpoň a predseda regionálnej rady Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločnosti v Galante Jozef Nahácky. Tak, ako už napovedá skladba hostí, témou diskusie bol predaj z dvora.

Hneď na úvod relácie si Mária Kantíková položila otázku, na ktorú si zároveň aj odpovedala.

„Bolo aj doteraz možné predávať svoje prebytky z dvora? Bolo to možné. Keď prechádzame cez Slovensko, vidíme, že občania si svoje prebytky pri pestovaní plodín, alebo chove zvierat vedeli predať aj pred svojim domom, alebo popri cestách. Toto všetko sa dialo za určitých podmienok. To znamená, že týmito nariadeniami, ktoré sú momentálne na notifikácii v Bruseli, sa zjednotia všetky legislatívne opatrenia, ktoré sú potrebné,“ povedala vo vysielaní zástupkyňa Ministerstva pôdohospodárstva.

Predaj z dvora videli diskutujúci ako možnosť, prežiť hospodársku krízu v lepšej kondícii. Naučiť slovenského spotrebiteľa na domáce produkty, ktoré si môže kúpiť priamo z farmy. Tu vidí šance aj Jozef Nahácky, ktorý prichádza aj s konkrétnym návrhom.

„Navrhli sme, aby mlieko, ktoré podojíme počas výstavy AGROKOMPLEX 2009, sme rozdali medzi účastníkov. Pri súčasných cenách mlieka, by sme sa tých pár korún tržieb vedeli vzdať,“ povedal.

Ako ďalej dodáva, je otázne, či sa slovenská dojnica tejto augustovej prehliadky chlebového odvetvia vôbec dožije.

Od predaja z dvora si veľa sľubujú aj chovatelia oviec a kôz.

„Očakávame hlavne predaj ovčieho a jahňacieho mäsa, pretože v týchto komoditách pociťujeme veľký deficit. Cena, za ktorú sa momentálne realizuje ovčie alebo jahňacie mäso nám nevyjadruje cenu s pridanou hodnotou. Náklady na výrobu sú väčšie, ako predajná cena,“ uviedol Pavel Srpoň.

Autor článku: redakcia
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments