Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Lesníctvo Z domova

Hlodavce trápia aj lesníkov

Hlodavce trápia aj lesníkov
insert_photoTASR/AP - Myšiarka ušatá

Drobné zemné cicavce netrápia len poľnohospodárov, ale aj lesníkov. Tak ako poškodzujú plodiny na poliach, púšťajú sa čoraz častejšie aj do sadeníc stromčekov.

„V rámci našich výskumných aktivít zakladáme oplôtky, aby sme zistili reálny vplyv raticovej zveri na lesné porasty. V rámci spolupráce sme požiadali kolegov z Lesov SR, aby sme mohli pôsobiť aj na ich území, kde je oplôtkov založených viac. Zisťujeme tak reálne poškodenie čo sa týka kvality aj kvantity, hodnotíme aj prízemnú vegetáciu, aby sme zistili reálny vplyv zveri na biodiverzitu, keďže tlak pri súčasných stavoch je neúnosný. Po prvých meraniach sme pritom zistili poškodenie aj u sadeníc v oplôtkoch, ku ktorým sa zver nedostane. Množstvo týchto sadeníc bolo poškodených práve hlodavcami,“ skonštatoval vedecký pracovník Národného lesníckeho centra Marián Slamka.

Škody v lesoch spôsobené hlodavcami sú čoraz častejšie.

„Títo škodcovia majú veľmi dobrú populačnú dynamiku. Samozrejme, keď spotrebujú dostupnú potravu na poliach, alternujú tým, že poškodzujú napríklad aj semenáčiky alebo sadenice lesných drevín, ktoré my sadíme umelým spôsobom do lesa alebo aj sadenice, ktoré rastú prirodzeným spôsobom ako nová kultúra v lese,“ uviedol aj vedúci odštepného závodu Tribeč, Lesy SR Daniel Benček.

Lesníkov tak spôsobené škody podnietili k hľadaniu nových riešení.

„Priviedlo nás to k hľadaniu spôsobov ďalšej ochrany sadeníc nielen pred zverou, ale aj pred hlodavcami,“ priznáva Marián Slamka.

Riešenie sa našlo v spolupráci s ochranármi. Tak, ako s nimi spolupracujú už mnohí poľnohospodári pri vyvesovaní búdok pre sovy a dravé vtáky, tak sa pre tento krok rozhodli aj lesníci v okolí Topoľčianok. V týchto dňoch tam pribudlo asi 20 nových búdok.

„Za združenie Ochrana dravcov na Slovensku vítame túto aktivitu. Lesníci si uvedomujú, že v hospodárskych lesoch nie je už toľko starých a dutých stromov, ktoré by poskytli hniezdne príležitosti dravcom a sovám. Dali preto vyrobiť búdky, my sme im poskytli rady, ako by mali tieto búdky vyzerať a pomáhame pri ich vyvešiavaní. Predpokladáme, že už o niekoľko týždňov v niektorých z nich zahniezdia najmä sovy lesné, sovy dlhochvosté aj myšiarky ušaté,“ uviedol ochranár Stanislav Kováč.

Práve spomínané druhy sa hlodavcami živia.

„Tieto druhy bývajú aj významnou súčasťou lesných biotopov. Okrem starých stromov tu máme už málo starých budov, senníkov či kôlní, v ktorých zvykli hniezdiť. Pociťujeme výrazný úbytok týchto živočíchov v ich prírodnom prostredí. Práve oni pritom svojimi stravovacími návykmi, a teda svojou prirodzenou činnosťou, môžu zamedziť šíreniu hlodavcov v prírode, ktoré nám poškodzujú lesné kultúry,“ dodal Benček.

Spomínané druhy sov si vlastné hniezda nestavajú. Aktuálne je preto vhodný čas na vyvesovanie búdok aj v okolí polí. Ochranári ich aj tento rok vyvesia na vybrané lokality, aktívni v tomto smere však môžu byť aj samotní poľnohospodári.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR/AP - Myšiarka ušatá

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments