Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

GM zemiaky vyvolávajú rozpory

GM zemiaky vyvolávajú rozpory
insert_photoBASF - zemiaky Amflora

EÚ povolila používať odrodu GM zemiakov – Amflora na výrobu škrobu. Toto rozhodnutie bolo sporné a členovia Európskeho parlamentu požiadali predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barozu, aby sa k tomu vyjadril

Európska komisia prijala dve rozhodnutia o geneticky modifikovaných zemiakoch. Podľa prvého sa povoľuje v EÚ pestovať odroda Amflora pre priemyselné účely. Podľa druhého, geneticky modifikovaný škrob – Amflora možno používať v krmivách pre zvieratá. Povolenie na pestovanie znamená koniec procesu, ktorý sa začal vo Švédsku v januári 2003. Toto rozhodnutie je platné na obdobie 10 rokov.

John Dalli, zástupca Komisie pre zdravie a ochranu spotrebiteľa, komentoval túto situáciu podľa portálu Agrobel slovami:

„Predtým ako Európska komisia prijala svoje rozhodnutie, veľmi zodpovedne a všestranne rozobrala uvedenú problematiku. Dosiahnuté rozhodnutia boli výsledkom niekoľkoročných vedeckých skúmaní, pod dohľadom výboru Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín, a na ktorom sa zúčastnilo množstvo expertov. V súčasnosti hľadáme spôsoby interakcie európskych právnych predpisov s právnymi normami krajín EÚ, kvôli tomu, aby sa krajiny mohli samy rozhodnúť, či chcú pestovať geneticky modifikované produkty na svojom území.“

J. Dalli tiež poznamenal, že modifikované zemiaky budú pestovať špeciálni producenti, ktorí budú mať uzatvorenú zmluvu s priemyslom pre výrobu škrobu. GM zemiaky budú pestovať pod dohľadom špecialistov na vyhradenom priestore na tento účel, aby sa zabránilo miešaniu genetického materiálu Amflora s ďalšími odrodami zemiakov. Inými slovami, GM odroda zemiakov bude úplne izolovaná nielen počas jej zberu, ale aj počas jej prepravy a spracovania. Do začiatku leta musí John Dalli pripraviť návrh zákona, podľa ktorého sa krajiny EÚ budú môcť rozhodnúť, či chcú pestovať GM produkty na svojom území.

Niektorí členovia Európskeho parlamentu negatívne reagovali na skutočnosť, že predtým ako bola povolená produkcia modifikovaných zemiakov, zástupcovia Európskej komisie neodsúhlasili svoj zámer so zhromaždením, a tým porušili parlamentný postup.

Predstaviteľ Strany zelených vo Veľkej Británii, Ian Hudghton, sa vyjadril, že verejnosť nesúhlasí s geneticky modifikovanými potravinami, pretože neexistuje dostatok dôkazov, že GMO zemiaky neškodia ľudskému zdraviu.

J. M. Barroso počas rozpravy uviedol, že napriek kategorickosti odporcov v otázke geneticky modifikovaných produktov, on sám sa pridržiava neutrálnej pozície a nebude vystupovať ani za ani proti. Avšak odporcovia geneticky modifikovaných technológií sa obávajú, že Amflora obsahuje gény, ktoré robia zemiaky rezistentné voči antibiotikám.

Európska ľudová strana na čele s predsedom Josephom Daulom a vedúcim nemeckej delegácie Wernerom Langenom uvítali vyššie uvedené rozhodnutie Európskej komisie a vyjadrili sa, že je to „dlho očakávaný pozitívny krok“.

„Biotechnológie by mali pomôcť zabezpečiť, že poľnohospodárstvo v Európe bude silnejšie, konkurencieschopnejšie a zvýši sa počet pracovných miest. Európa by si mala udržať svoje dominantné postavenie v oblasti biotechnológií.“

Súčasne sa však vyjadril aj zástupca Strany zelených v Nemecku, poslanec Európskeho parlamentu a člen Výboru pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, Martin Hausling:

„Existujú vážne obavy, pretože gén v zemiakoch Amflora znižuje účinnosť antibiotík, ktoré sú Svetovou zdravotníckou organizáciou priznané ako základné pre liečbu takých chorôb ako je tuberkulóza. Tiež nie je úplne dokázané, aký môžu mať GM zemiaky vplyv na ľudské zdravie a životné prostredie. Keďže už je zistené, že odrody, ktoré neobsahujú GMO, majú rovnaké základné charakteristiky ako odroda Amflora, dospel som k záveru, že prijaté rozhodnutia sú prinajmenšom neopodstatnené, a v najhoršom prípade môžu viesť k neodvratným dôsledkom.“

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: BASF - zemiaky Amflora

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments