Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Zo sveta

Glyfosát to má opäť nahnuté. Štúdia hovorí o vplyve na plodnosť

Glyfosát to má opäť nahnuté. Štúdia hovorí o vplyve na plodnosť
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Viac ako 55 percent vzoriek spermií z francúzskej kliniky pre liečbu neplodnosti obsahovalo vysoké množstvo glyfosátu, najbežnejšieho prostriedku na likvidáciu buriny na svete. Zistila to nová štúdia, ktorá vyvoláva ďalšie otázky ohľadom vplyvu tejto účinnej látky na reprodukčné zdravie a celkovú bezpečnosť, napísal spravodajský server The Guardian.

Nový výskum tiež našiel dôkazy vplyvu tejto látky na DNA a súvislosť medzi hladinou glyfosátu a oxidačným stresom v semennej plazme, čo naznačuje významný vplyv na plodnosť a reprodukčné zdravie.

“Vo svojom súhrne naše výsledky naznačujú negatívny vplyv glyfosátu na reprodukčné zdravie človeka a pravdepodobne aj na potomstvo,” uviedli autori štúdie.

Tento výskum prichádza v čase, keď vedci hľadajú odpovede na otázku, prečo celosvetovo klesá pôrodnosť, a mnohí sa domnievajú, že významnou príčinou poklesu je práve vystavenie toxickým chemikáliám, ako je glyfosát.

Glyfosát sa v USA používa na celý rad poľnohospodárskych plodín a v obytných oblastiach. Najpopulárnejším produktom na báze glyfosátu je prípravok Roundup spoločnosti Monsanto, ktorý bol v posledných rokoch v centre právnych a regulačných bitiek.

Genotoxicita

Americký vládny výskum z roku 2023 zistil genotoxicitu u poľnohospodárov s vysokým obsahom tohto herbicídu v krvi, čo naznačuje súvislosť medzi ním a rakovinou, pripomenul The Guardian.

Genotoxicita doslova znamená “jedovatosť pre gény”. Niekedy je definovaná ako “vlastnosť chemických látok, ktorá poškodzuje genetickú informáciu v bunkách a spôsobuje mutácie, ktoré môžu viesť k vzniku zhubného nádoru”, uvádza český Národný zdravotný informačný portál.

V decembri skupina popredných amerických skupín na ochranu verejného zdravia požiadala Agentúru pre ochranu životného prostredia o zákaz tohto prípravku, hoci jeho obhajcovia tvrdia, že neexistuje žiadny jednoznačný dôkaz o jeho toxicite pre človeka. Napriek tomu desiatky krajín jeho používanie zakázali alebo obmedzili, píše The Guardian.

Najviac u poľnohospodárskych robotníkov

Francúzski vedci zistili, že hladiny glyfosátu v spermiách sú štyrikrát vyššie ako v krvi mužov, čo je podľa autorov prvé podobné porovnanie, ktoré bolo vykonané. Svoje zistenia označili za “znepokojujúce” a naznačuje, že táto chemická látka je pre reprodukčný systém obzvlášť nebezpečná.

Oxidačný stres “je považovaný za jeden z najdôležitejších faktorov mužskej plodnosti tým, že reguluje vitalitu a funkčnosť spermií”, napísali autori a zistili “významnú vzájomnú súvislosť” medzi oxidačným stresom a hladinou glyfosátu.

Najvyššie množstvo glyfosátu bolo zistené u poľnohospodárskych robotníkov. Aspoň nejaké množstvo bolo zistených u 96 percent farmárov. Fajčiari mali zvyčajne oveľa viac zvýšenú hladinu ako nefajčiari. Konzumácia bioproduktov na množstvo tejto látky nemala zreteľný vplyv, uvádza The Guardian.

Autori štúdie napísali, že “by bolo múdre, aby regulačné orgány uplatňovali zásadu preventívnej opatrnosti”, čo znamená, že by sa v záujme ochrany ľudského zdravia mali prikloniť na stranu opatrnosti, kým nebude vykonaný ďalší výskum, ktorý by potvrdil či vyvrátil problémy zistené v štúdii.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments