Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Z domova

Európske podpory štát krátil a roľníci zostávajú v neistote

Európske podpory štát krátil a roľníci zostávajú v neistote
insert_photoTASR

O peniaze na rozvoj a podporu vinohradov je na Slovensku v uplynulých rokoch vysoký záujem. Aj to je dôvodom, prečo sa niektorí vinohradníci dostávajú do ekonomickej tiesne. Čerpali totiž dotácie od štátu na reštrukturalizáciu vinohradov – a po získaní peňazí zistili, že suma je asi o tretinu nižšia, ako sa javila pri podpise zmluvy pred samotnou výsadbou.

Skúsenosti s tým má aj vinárstvo z Veľkého Kýru. Obhospodaruje asi 18 hektárov viníc. Pred dvoma rokmi sa aj na základe predpokladanej podpory rozhodli majitelia obnoviť sedem a pol hektára. Predpokladaná dotácia vo výške asi 150-tisíc eur sa však scvrkla na dve tretiny predpokladanej sumy.

„Nechcem, aby to vyzeralo, že sme lovci podpôr, pretože nie sme. Do projektov sme išli v čase, keď ešte nebola korona, takže nám nechýbala odvaha. Videli sme v tom príležitosť na rozvoj firmy – pôdohospodárstva. Spôsob, ako napredovať. Pokiaľ si to však dáme do súvislostí, že sme boli ukrátení o peniaze na reštrukturalizáciu, následne prišla korona a naša firma je zameraná na sektor hotelov, reštaurácií a kaviarní, ktorý je celosvetovo obmedzený, tak sme aktuálne na kolenách,“ uviedol Tomáš Sládeček, zo spoločnosti Velkeer.

Na Slovensku došlo za ostatných tridsať rokov k nebývalému prepadu výmery vinohradov. Z 32-tisíc hektárov klesli plochy rodiacich vinohradov na úroveň 7500-hektárov.

„Nevieme ako plánovať budúcnosť. Súčasná podpora vinohradníctva nemá hlavu ani pätu, stačí iba na prežívanie,“ konštatuje Kamil Boroš, v piatkovej prílohe Víno denníka Pravda.

Dodá, že podpory na výsadbu viníc boli krátené o tridsať percent.

„Neviem kto to teraz bude robiť, z podstaty sa dlho žiť nedá,“ opisuje realitu Kamil Boroš.

Rodina Borošovcov obhospodaruje desiatky hektárov vinohradov v obci Jasová.

Ukrátili všetkých

„Celá Európa podporuje výsadbu nových vinohradov a ich obnovu, teda nahrádzanie starej plochy novou. Je to podporované v rámci Európskej únie, a teda aj na Slovensku. Avšak nastal problém, že u nás sa podpísali zmluvy, vinohradníci vysadili vinohrady, majú ich v treťom roku, vytvorili kmienok, splnili podmienky a teraz im začali dotácie krátiť. Vinohradníci mali úvery, čakajú na platbu, takže na jednej strane na peniaze čakajú veľmi dlho a na druhej strane sú tieto peniaze ešte aj krátené, takže niektorí majú naozaj existenčné problémy,“ vyjadril sa Štefan Ailer, predseda Komoditnej rady pre hrozno a víno na ministerstve pôdohospodárstva a odborník na vinárstvo a vinohradníctvo na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre.

Na výsadbu jedného hektára vinohradov je potrebných asi tridsaťtisíc eur. Spolufinancovanie zo strany Európskej únie v minulosti dosahovalo 75-percent, to znamená, že vinohradník získal podporu vo výške viac ako 22-tisíc eur. Producenti hrozna majú toto opatrenie radi aj z dôvodu nižšej administratívnej náročnosti. Napríklad pri realizácii projektu nie je potrebné uskutočniť verejné obstarávanie.

Inak sa vraj nedalo

Peniaze na reštrukturalizáciu vinohradov má Slovensko zo zdrojov Európskej únie.

„Aktuálne je Národný podporný program pre sektor vinohradníctva a vinárstva nastavený na finančné roky 2019-2023, kde na každý finančný rok predstavoval príspevok Európskej únie alokovanú výšku podpory 5 085 000 eur. Vzhľadom na vystúpenie Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska došlo zo strany Európskej únie ku kráteniu poskytovaných finančných prostriedkov pre všetky členské štáty EÚ. Pre Slovenskú republiku bola v tomto roku stanovená  alokovaná finančná podpora 4 887 000  eur,“ vyjadril sa tlačový odbor Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Peniaze sú určené na viaceré opatrenia. Aktuálne je na podporu poistenia vinohradov vyčlenených 400-tisíc eur, na investície do vinárskych podnikov 352-tisíc eur, na propagáciu v členskom štáte 50-tisíc eur a na propagáciu v treťom štáte 40-tisíc eur. Najväčšia suma z balíka je určená práve na reštrukturalizáciu vinohradov – a to vo výške viac ako 4 milióny eur.

„MPRV SR v spolupráci s PPA muselo pristúpiť k prerozdeleniu finančných prostriedkov na jednotlivé opatrenia, pričom najväčšou snahou bolo zachovať výšku finančnej podpory na opatrenie reštrukturalizácia a konverzia vinohradov na rovnakej úrovni, ako tomu bolo v predošlých finančných rokoch a zároveň aj z dôvodu, že toto opatrenie je v SR využívané v najvyššej možnej miere. Avšak na základe veľkého množstva schválených žiadostí o podporu na reštrukturalizáciu a konverziu vinohradov muselo MPRV SR a PPA dospieť k aplikácií koeficientu krátenia, nakoľko finančné prostriedky EÚ nepostačujú na vyplatenie všetkých schválených žiadostí a bolo by tým nutné ich vyplatenie odložiť do ďalších finančných rokov,“ uvádza ministerstvo.

Krátenie tak dosiahlo 33,4 percenta z pôvodne očakávaných peňazí.

Vinohradníci sú nespokojní

„Prečo prijali toľko žiadostí, ak vedeli, že nie je dostatok peňazí? Horšie je, že sa situácia opakuje aj v tomto roku. Vinohradníci nevedia, akú podporu nakoniec dostanú. Ak bude podaných žiadostí veľa, podpora sa zníži. O koľko? O desať, dvadsať, či sedemdesiat percent?“ pýta sa Jarmila Kaňuchová – Pátková, výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska.

Hoci rezort svoje konanie vysvetlil, podľa vinohradníkov s nimi mal jednať od začiatku na rovinu. Mnohí s peniazmi počítali v takej výške, aká im bola prezentovaná pred spustením obnovy vinohradov.

Podobne ako zväz reaguje aj odborník SPU.

„Je to nelogické. Veď keď sa podpisujú zmluvy s vinohradníkmi predtým, ako sa začnú vinohrady vysádzať, tak by sa malo na balík peňazí prihliadať a podpísať len toľko zmlúv, na koľko projektov sú peniaze. Pretože vinohradníci podpisovali zmluvu s vedomím plnej sumy, teraz ju nedostanú a dostávajú sa do finančných problémov,“ vysvetlil Ailer.

Rezort tvrdí, že sa snažil balík peňazí navýšiť, avšak bez úspechu.

„MPRV SR v priebehu roka 2021 oslovila Európsku komisiu s požiadavkou pridelenia ďalších finančných prostriedkov pre sektor vinohradníctva  vinárstva, pričom Európska komisia uviedla, že nemá ďalšie prostriedky na pomoc,“ dodal rezort vo svojom stanovisku.

Z vlastného vrecka reštrukturalizáciu vraj ministerstvo dofinancovať nemôže.

„Možnosť poskytnutia dodatočných finančných prostriedkov nie je podľa čl. 44 ods. 3 nariadenia (EÚ) č. 1308/2013 možné na reštrukturalizáciu vinohradov, nakoľko toto ustanovenie takéto formy štátnej pomoci členských štátov na toto podporné opatrenie v sektore vinohradníctva a vinárstva nepovoľuje,“ informoval rezort.

Zväz uvádza, že možnosťou by bolo podporiť novú výsadbu a veria, že na sektor sa bude pamätať aj v pripravovanej výzve 4.1 a 4.2.

Autor článku: poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments