Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Zo sveta

EÚ vraj zvažuje dotovanie prepravy ukrajinského obilia cez okolité krajiny

EÚ vraj zvažuje dotovanie prepravy ukrajinského obilia cez okolité krajiny
insert_photopixabay.com

Európska únia vážne zvažuje dotovanie prepravy ukrajinského obilia cez okolité krajiny. Informovala o tom cez víkend na svojom spravodajskom portáli poľská rozhlasová stanica Polskie Radio s odvolaním sa na zistenia svojej bruselskej spravodajkyne.

O podpore prepravy ukrajinského obilia sa podľa spravodajkyne diskutuje na stretnutiach zástupcov Európskej únie, Ukrajiny a piatich členských krajín EÚ, ktoré zakázali dovoz ukrajinskej pšenice a ďalších poľnohospodárskych produktov. Týmito štátmi sú Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko.

Zámerom podľa rozhlasovej stanice je, aby EÚ v rámci svojej pomoci Ukrajine financovala dopravu ukrajinského obilia do vybraných prístavov, odkiaľ by pokračovalo do Afriky a Ázie.

“Takáto podpora tranzitu by bola najlepším riešením. Nejde o veľké náklady,” povedal spravodajkyni jeden z účastníkov rozhovorov.

Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko sa zákazom dovozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov snažia chrániť domácich poľnohospodárov. Európska komisia týmto krajinám v máji povolila zakázať na domácom trhu predaj ukrajinskej pšenice, kukurice, repky a slnečnice. Opatrenie však neobmedzuje exportný tranzit do ďalších krajín.

Zákaz má skončiť 15. septembra. Poľsko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko však požadujú jeho predĺženie až do konca roka. Podľa stanice Polskie Radio chcú, aby toto predĺženie bolo súčasťou dohody o dotovaní prepravy ukrajinského obilia.

Rusko v polovici júla odstúpilo od takzvaných čiernomorských obilných dohôd. Tie umožňovali Ukrajine vyvážať obilie a ďalšie poľnohospodárske produkty aj cez ruskú blokádu v Čiernom mori. Rusko po odstúpení od dohody zintenzívnilo útoky na ukrajinské prístavy, čo viedlo k výraznému poškodeniu exportnej infraštruktúry.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments