Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

EÚ: Produkcia obilnín značne poklesne

Produkcia obilnín v Európe v roku 2009 bude podstatne nižšia, ako rekordná úroveň v minulom roku. Produkcia bude ale stále vyššia, ako priemerná úroveň zaznamená počas posledných rokov. Túto prognózu uverejnila spoločnosť európskych obchodníkov s obilím COCERAL, ktorá odhaduje produkciu v roku 2009 na 286,4 miliónov ton, čo predstavuje pokles o 24 miliónov ton v porovnaní s minuloročnými ukazovateľmi.

Podľa nemeckého Centra pre trhy a ceny (ZMP), tak významné zníženie produkcie obilnín sa očakáva v juhovýchodných členských krajinách EÚ: v Bulharsku, na Slovensku, v Slovinsku a v Maďarsku. Napriek skutočnosti, že celkovo osevné plochy v týchto krajinách klesli iba mierne, očakáva sa podstatný pokles výnosov. Zároveň sa očakávajú relatívne stabilné objemy produkcie v Dánsku, Poľsku a v krajinách Beneluxu.

COCERAL tiež očakáva nižšie výnosy olejnín v EÚ ako vlani. Všeobecne možno povedať, že produkcia olejnín bude podľa odhadov na úrovni 26,1 milióna ton, čo zodpovedá poklesu o 2%. Zároveň osevné plochy sa rozšírili o takmer 3 % na 10,4 miliónov hektárov. Z nich 6,25 milión hektárov pripadá na repku olejnú a 3,87 miliónov ha na slnečnicu.

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments