Zadajte hľadaný výraz

Lesníctvo Z ekonomiky

Podnik Lesy je pripravený v plnej výške využiť štátnu pomoc 66,39 mil.eur

Podnik Lesy je pripravený v plnej výške využiť štátnu pomoc 66,39 mil.eur
insert_photoDREVOP

Štátny podnik Lesy SR so sídlom v Banskej Bystrici je pripravený v plnej výške využiť návratnú štátnu výpomoc v sume 66,39 milióna eur (2 miliardy Sk) na stabilizáciu krízou postihnutého lesníctva. Potvrdil to generálny riaditeľ š. p. Lesy SR Jozef Minďáš na tlačovej konferencii v Bratislave.

Požiadavka výpomoci prišla potom, ako následky svetovej hypotekárnej a hospodárskej krízy spôsobili výrazný prepad objemu predaného dreva a pokles cien tejto suroviny aj v strategickom podniku Lesy SR. Tržby a výnosy podniku sa v 1. štvrťroku tohto roka oproti rovnakému obdobiu roka 2007 prepadli o viac ako 15 %. Následkami krízy je iba v podniku Lesy sociálne ohrozených 2000 ľudí. Podnik nemá dostatočné nástroje a prostriedky, aby sa zo situácie sám vymanil a zabezpečil štandardné fungovanie lesného hospodárstva ako celku.

Žiadosť o výpomoc mimo zdrojov štátneho rozpočtu predložil zriaďovateľ tohto podniku – Ministerstvo pôdohospodárstva SR. Rada pre hospodársku krízu súhlas s pôžičkou podmienila vypracovaním plánu reštrukturalizácie a revitalizácie lesného hospodárstva. Uvedená suma nebude investičnou injekciou pre lesníctvo, ale finančným nástrojom na zabezpečenie nákladov na pestovateľské a ochranárske činnosti lesa a na udržanie jeho stavu a výkonov, dodal riaditeľ.

Podľa jeho slov sa v súčasnosti pripravujú relevantné analýzy za š. p. Lesy SR na rokovanie vlády, ktoré by mali byť ukončené na budúci týždeň. Rozbehne sa vypracovanie plánu reštrukturalizácie, ktorý musí aj po posúdení návratnosti a garancie nových zdrojov schváliť rezort financií. Plán by sa mal plniť v roku 2010.

“Máme predstavu o tom, že na to, aby lesníctvo prekonalo obdobie vážnej krízy, čo odhadujeme na dva až tri roky, potrebujeme získať asi na roky 2009 až 2010 určitý balík peňazí na prefinancovanie bežných činností lesníctva v štátnych a neštátnych lesoch,” dodal generálny riaditeľ sekcie lesníctva MP SR a splnomocnenec vlády SR pre smrečiny a smrekové biotopy Július Novotný.

Z tohto balíka sa podniku umožní v roku 2009 a 2010 prejsť na požadovaný výkon v pestovaní a ochrane lesa, čo si vyžiada zvýšenie nákladov o 25 miliónov eur (753,15 milióna Sk). Podnik tak následne zabezpečí prácu asi 2000 pracovníkom v externom prostredí. Výpomoc štátu tiež umožní ďalej spravovať 230.000 hektárov neštátnych neodovzdaných lesov a vykonávať majetkové usporiadanie lesných pozemkov v náklade 15 miliónov eur (451,89 milióna Sk).

“Ako znížiť dane z lesných pozemkov v obciach, to je ďalšia diskutovaná otázka na stlmenie krízy,” dodal Novotný.

Tieto dane, ktoré výrazne ovplyvňujú ekonomiku lesníkov, patria Združeniu miest a obcí Slovenska, ktoré chce s MP nájsť spoločné riešenie. Prekonať krízu by pomohla aj orientácia Slovákov na výstavbu drevených domov. Pri avizovanom zatepľovaní budov dodávkou dreva je š. p. Lesy SR pripravený zmeniť ploché strechy na sedlové, naznačil ďalšie spôsoby prekonania dopadov krízy Novotný.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: DREVOP

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments