Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Názory a komentáre Z domova

Emil Macho: Je päť minút po dvanástej!

chat_bubbleKomentáre: 17 visibilityZobrazenia: 1956

Neoprávnená závisť, ohováranie, množstvo skreslených alebo na fakty skúpych informácií, veľmi veľká nervozita v našich regiónoch a k tomu vyhrotená polarizácia odbornej, ale aj laickej verejnosti. Aj takto momentálne vyzerá situácia v slovenskom poľnohospodárstve.

Skutočný význam agropotravinárstva zatienili kauzy okolo neoprávneného čerpania poľnohospodárskych dotácií, ktoré po prvýkrát odhalil vo svojom článku novinár Andrej Bán. Predchádzajúce týždne a mesiace sme boli svedkami odkrývania podvodov, s poľnohospodárstvom sa skloňovali slová ako mafia, agrobaróni, agrošľachta. Agropotravinárske odvetvie v našej 5 a pol miliónovej krajine tak dostalo ďalšiu ranu – ranu, ktorá je oveľa viac viditeľnejšia a najmä mediálne žiaducejšia: utrpel morálny kredit poľnohospodárstva, utrpeli skutoční poľnohospodári, ktorí s týmto čiernym bahnom nemajú nič spoločné.

Je smutné, kam sme to dotiahli od konca deväťdesiatych rokov či od vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie. Chceli sme budovať vysoko moderné poľnohospodárstvo a potravinárstvo, chceli sme zvyšovať potravinovú sebestačnosť krajiny. Namiesto toho visí nad nami ako Damoklov meč hrozivo narastajúce saldo zahraničného obchodu s agropotravinárskymi komoditami, ktoré minulý rok prepisovalo historické rekordy a vyšplhalo sa na neuveriteľných takmer 1,4 mld. eur. Namiesto toho máme v obchodoch z desiatich potravín len štyri vyrobené na Slovensku. Namiesto toho nám nemá kto robiť na poliach či v sadoch a poľnohospodárov prevádzkujúcich živočíšnu či špeciálnu rastlinnú výrobu môžeme pokojne prirovnať k ohrozenému druhu. Namiesto toho nám naše komodity spracovávajú cudzie ruky v zahraničí a my doma balansujeme na hrane priepasti s názvom potravinová bezmocnosť. Koniec. Amen. Kto ostane posledný, nech zhasne.

Keď sila médií rozhoduje
Dovolím si povedať, že dnes aj pod tlakom udalostí z posledného obdobia si pri zmienke o poľnohospodárstve vybaví väčšina občanov tejto krajiny to, že odvetvie je prehnité, skorumpované a že je poznačené protestujúcimi poľnohospodármi z východu Slovenska. Áno, neprávosť, porušovanie zákona a obohacovanie sa na úkor poctivých ľudí sa musí jednoznačne vyšetriť. Ale nesmieme zároveň s tým očierňovať všetkých skutočných a slušných poľnohospodárov.

Keď o Vás nepočuť a ani Vás nevidieť, ako by ste ani neexistovali. S touto vetou bude určite súhlasiť nejeden mediálny stratég. Momentálne má však táto veta veľkú výpovednú hodnotu aj vzhľadom na to, čo všetko sprevádza chlebové odvetvie.

Položím otázku: akú úlohu hralo doteraz slovenské agropotravinárstvo, keď si ho začali politici a aj verejnosť prostredníctvom médií všímať hlavne potom, ako sa stali dve úkladné vraždy? Nemalo agropotravinárske odvetvie zapĺňať titulné stránky novín a pútať pozornosť úvodnými reportážami večerných televíznych správ oveľa skôr, než keď do hlavného mesta zamierili traktory? Kam sme to dotiahli, keď si poľnohospodára ako takého začala všímať verejnosť až potom, ako sa stal terčom obviňovania, osočovania, spájania s mafiou?

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora sa od začiatku prevalenia agrokáuz dištancovala od tých subjektov, ktoré neoprávnene poberajú dotácie. Zároveň obhajovala všetkých čestných, zodpovedných a s pridanou hodnotou produkujúcich poľnohospodárov. Následne začali médiá prinášať informácie o farmároch z východu Slovenska, ktorí sa snažili upozorniť na svoje problémy s prístupom k pôde aj zorganizovaním protestného traktorového sprievodu naprieč Slovenskom až do Bratislavy.

Kto je bez viny?
Spoločnosť, najvyšší ústavní činitelia, poslanci NR SR, členovia vlády SR musia vnímať stav, do akého sa dostalo agropotravinárstvo na Slovensku. Sme v slepej uličke a v nej máme na stole nahromadenú obrovskú kopu problémov, ktorú kompetentní neriešili roky a aj dnešné udalosti a protesty nevynímajúc, po ktorých tak radi idú médiá, sú toho len dôkazom.

Dnes si musíme konečne naliať čistého vína. Je však veľmi jednoduché a krátkozraké zvaliť celú vinu za súčasný stav rezortu len na všetky doterajšie vlády, poslancov parlamentu či doterajšie vedenia rezortného ministerstva. Zrkadlo si musíme nastaviť my všetci, teda aj my, samotní poľnohospodári a potravinári. Rozhodovali sme sa aj my vždy správne? Čo by sme dnes urobili inak než pred rokom? Nemohli sme aj my inými rozhodnutiami prispieť aspoň troškou k lepšiemu stavu agropotravinárstva na Slovensku? Dnes, pod vplyvom súčasných vyhrotených udalostí je najvyšší čas na zamyslenie sa a na nápravu. Ak to neurobíme, budúce generácie, teda už možno naše deti alebo vnúčatá sa budú o kedysi prosperujúcom odvetví učiť už len z kníh.

Zo sľubov sa nenajeme…
Začiatkom mája ma zvolilo Valné zhromaždenie Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory za nového predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Uchádzal som sa o túto funkciu plný predsavzatia a návrhov, ako zmeniť súčasné smerovanie agropotravinárskeho odvetvia na Slovensku. Uplynulé dva mesiace však patria k najturbulentnejším v mojom doterajšom pracovnom živote. Súbežne s tým, ako sme ešte aj s bývalým vedením SPPK verejnosti a médiám vysvetľovali, kto je skutočný poľnohospodár, obraňovali jeho morálny kredit a poukazovali na hodnoty, ktoré vytvára na vidieku, som absolvoval množstvo oficiálnych rokovaní s najvýznamnejšími politikmi vrátane troch najvyšších ústavných činiteľov a podpredsedu Európskej Komisie pre energetickú úniu Maroša Šefčoviča. S každým z nich som hovoril o prioritách, ktoré majú spájať celé agropotravinárske odvetvie od východu až po západ republiky, od malých rodinných fariem, ktoré majú byť a aj musia byť prirodzenou súčasťou nášho vidieka, až po veľké poľnohospodárske podniky. Všade som vysvetľoval a pádnymi argumentami zdôvodňoval, prečo chcú slovenskí poľnohospodári vyrábať a nie firmy zatvárať a prečo je dôležité mať život na vidieku.

Všetky rokovania sa týkali hlavných priorít vrátane navýšenia štátnej pomoci od budúceho roka v štátnom rozpočte na úroveň 70 miliónov eur, prerozdelenia 30 miliónov eur pre špeciálnu rastlinnú a živočíšnu výrobu ešte v tomto roku, zlepšenia dostupnosti úverov pre potravinárov či výhodnejšej pozície slovenských poľnohospodárov a potravinárov v budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politike po roku 2020, ktorá sa teraz tvorí v Bruseli a musí byť ovplyvňovaná aj z pozície Slovenskej republiky.

Keď sa dnes s odstupom času pozriem na toto množstvo rokovaní, musím, žiaľ, skonštatovať, že momentálne ostávajú viaceré zásadné body našich priorít len vo forme sľubov. Nervozita v regiónoch na celom Slovensku stúpa adekvátne k tomu, ako plynie čas od prejavenia záujmu politikov o náš rezort, ktorý prezentovali cez médiá hlavne po zavraždení dvoch mladých ľudí. Fakt je ten, že sa donekonečna nemôžeme len stretávať a podávať si ruky usmievajúc sa na kamery. Poľnohospodári a potravinári v každom jednom kúte Slovenska potrebujú zreteľne vidieť, že prichádza zmena k lepšiemu, zmena, ktorá nie je vyvolaná žiadnymi blížiacimi sa voľbami či protestami v uliciach.

Nálada je už totiž na takom bode mrazu, že už nechceme počuť sľuby, ale potrebujeme vidieť aj konkrétne činy. Inak sa veľmi ľahko môže stať, že po letných prázdninách bude nespokojných poľnohospodárov a potravinárov v uliciach oveľa viac.

Autor článku: Emil Macho, predseda SPPK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1463 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

17 komentárov

 1. Peter
  3. júla 2018

  Hovorí pánovi Machovi niečo pojem zdravé domáce konkurenčné prostredie ? Toto práve slovenskému pôdohospodárstvu veľmi chýba. Chorá legislatíva, ktorá okrem iného zakázala slovenskému občanovi vo svojej vlastnej krajine (!!!) začať podnikať v poľnohospodárstve tým, že mu znemožnila nadobudnúť nevyhnutný výrobný prostriedok pre takéto podnikanie – pôdu je to, čo naštartovalo totálne chorý vývoj v odvetví. Cieľom nie je spokojný spotrebiteľ, potravinová sebestačnosť, omladenie odvetvia, ale poberanie čo najvyšších dotácií, pri čo najmenších nákladoch.

  Odpovedať
 2. realista
  3. júla 2018

  re „Peter“ – žiaľ mýlite sa –> nie je to o nadobúdaní poľnohospodárskych pozemkov, čo keď ich aj nadobudnete – bude zo z vlastných zdrojov ? to ste tak dobre kapitálovo vybavený ? a čo potom technológie, vybavenie, poľný inventár, sedliacky know how.. aby ste mohli vyrobiť konkurenčné komodity zaujímavé pre potravinársky priemysel v dostatočnom množstve…. atd. atd. atd..
  Alebo vidíte len podpory ? a chorý vývoj na Slovensku v odvetví ? čítajte napr.(https://www.agroportal24h.cz/clanky/nejvice-sebevrazd-zacinaji-pachat-zemedelci-na-prvni-pricce-je-usa)….

  Odpovedať
 3. Juraj Mačaj
  3. júla 2018

  Ako píše pán Macho za dva mesiace sme počuli viac sľubov ako možno za posledné 3 roky. Je už najvyšší čas aby zodpovedný začali skutočne počúvať čo im hovoríme a nastavili pravidla viac v prospech tých čo vyrábajú. Ak mame podporovať luky bez produkcie a tisíce ha pšeníc a ostatných extenzivnych plodín s minimom zamestnancov a bez následného spracovania u nás v krajine, tak sa nečudujme, že každý chce byt polnohospodar. Treba znížiť základnú platbu na ha a čo najviac peňazí viazať na produkciu a citlivé komodity.

  Odpovedať
 4. ni
  4. júla 2018

  Re: Macaj: Uplny suhlas.

  Odpovedať
 5. Ro
  4. júla 2018

  Dajme šancu tým, ktorí chcú robiť a neplatiť tým, ktorí systém len využívajú. Tu vidím pravý opak: platíme tým, ktorí kradnú, klamú, podplácajú a zdierame a likvidujeme tých (odvody, dane, kontroly atď.), ktorí poctivo robia. V mene štátu…

  Odpovedať
 6. Peter
  4. júla 2018

  Re: realista. To je zvláštny pohľad na vec. Viete si predstaviť zákon, podľa ktorého musí ten, kto chce kúpiť autá a začať podnikať v taxislužbe už tri roky v taxislužbe podnikať, inak si tie autá kúpiť nemôže ? Takýto zákon skutočne na Slovensku mafia presadila, ibaže v poľnohospodárstve. A argumentovať tým, že tí, ktorí chcú začať v poľnohospodárstve podnikať, na to aj tak nemajú je tiež podivné. Zrejme ste zástancom zabetónovania súčasného nelichotivého stavu a vidíte len podpory bez ohľadu na výsledok (75% dovoz potravín do SR, v Poľsku o 27% lacnejšie potraviny oproti SR).

  Odpovedať
 7. jm
  4. júla 2018

  Pán Macho minulosť nie je možné žiadnymi slovami vymazať. To čo sa zmení za Vás budeme môcť komentovať až na záver. Je zarážajúce keď kompetentný a zároveň zodpovedný dnes tvrdia že všetko bolo v najväčšom poriadku. Tak ako hovoríte aj vy. Prečo museli vyhasnúť dva mladé ľudské životy ?A ako ich nazývate ľudia ktorý zastupujú, ale neviete koho? To nie sú záhradkári a ani mimozemšťania . To sú práve tí ktorých sa snaží chobotnica zlikvidovať. Ono možno Babiš ukázal nenažrancom ako sa dá odkrojiť z koláča aj trebárs jedna tretina čo je v našom ponímaní 1,4 mld Eur . A to je aj medzi bratmi celkom pekná suma. Na záver jedna otázka pre realistu. Ak vlastníš pôdu ? Nadobudol si ju len z vlastných zdrojov? Vieš tie keci o pomoci mladým ,malým a rodinným farmám sú viac smiešne ako presvedčivé.Smola pre nich je ,že sa nevrátia deväťdesiate roky kde dostali poľnohospodári až 70% na nákup strojov a pôvodné objekty sa im rozpredali za facku. Plus bez boja dostali pôdú v dnes nepredstaviteľnej výmere.Možno za slušný odstupný balík samozrejme peňazí nie slamy. Je zaujímavé že vlastníci pôdy si nežiadajú pri predaji farmy podiel z predajnej ceny však ich pôda tvorí tak isto majetok v predávanom podniku. Preto sa tak ťažko lúčia veľkostatky s každým hektárom aby ih obchodná hodnota bola čo najvyššia.

  Odpovedať
 8. realista
  8. júla 2018

  re „jm“ – pôdu som zdedil, neobhospodarujem ani neplánujem – prenajímam (stará NZ + malá výmera tj. menej ako 200 ha), otázka k cudzím zdrojom bola pre vysvetlenie smerovaná k návratnosti a celkovej ekonomike podnikania malých hospodárov – robím v odbore a dobre poznám situáciu a verte, že je to o inom ako o podporách – skúste počítať….
  a ešte pre info – pôda pri predaji podniku je buď v majetku podniku, alebo predmetom prevodu je len právo k nájomnej zmluve, ktorú je možné, ale v takom prípade vypovedať – takže aký podiel na predaji ?
  poľnohospodárske podnikanie musíš skrátka, zdediť, kúpiť … „znovu založenie od nuly“ je vzhľadom k rentabilite poľnohospodárstva vysokoriziková záležitosť a „beh na dlhú trať“….. malí z 90-tych rokov, ktorí to dobre robili a robia sú už veľkí….a tí, ktorí ostali mlými väčšinou už nie sú…

  Odpovedať
 9. realista
  8. júla 2018

  re „peter“ prečítaj ešte raz zákon a rozlíšiť nadobudnutie vlastníckeho a užívacieho práva….. ozaj ako sa volá Vaša platforma ?

  Odpovedať
 10. jm
  9. júla 2018

  Ono to nemusí byť len o podpore. Môže to byť aj o vzťahu k poľnohospodárstvu. Ale nie ako niekoho otrok. Totiž práca v poľnohospodárstve je ťažká a mnohokrát slabo ohodnotená. Hlavne v prípade ak si zamestnancom. V jednej veci súhlasím, nie je to prechádzka ružovým sadom.

  Odpovedať
 11. Re-realista
  9. júla 2018

  Skúste počítať???? Čože??? Ekonomika nie je len o počítaní (hektárov). Ekonomika je o manažmente – a zatiaľ ešte nik nevymyslel lepší manažment ako je v rodinnej firme. Je to tak, a inak to nebude. O pokým si to naše socialistické (dotáciami podporované) zriadenie neuvedomí, bude to s agrosektorom horšie a horšie.

  Odpovedať
 12. jm
  9. júla 2018

  Najväčšia škoda pán realista je v tom že súdruh Fico sa pokakal z oligarchov a tak ako na začiatku nasľuboval hory ,doly pre mladých farmárov nakoniec sa z pomoci napríklad prístup k pôde v správe SPF ku ktorej sa nemôže dnes nikto z nich dostať. Ešte aj vydarená 504 o prenájme pôdy im zobrala akú takú nádej päť ročnou výpovednou lehotou dostať sa k nejakej pôde. Myslím že v snahe dobehnúť v susednom Česku súdruha Babiša napríklad PENTUOU čo do podielu na poberaní podpôr by bolo pre slovenský agrosektor skôr na škodu. Možno aj pre to že ak nevyužijeme naplno možnosť zmodernizovať chov HD sa naša sebestačnosť v zabezpečení potravín ešte viac prehĺbi. A ďalšia šanca sa nemusí vrátiť.

  Odpovedať
 13. realista
  10. júla 2018

  re „jm“ – keď už “ z politikého súdka“ – môj názor je na stave majú podiel všetci poľnohospodári – a odpoveďou sú otázky napr. Prečo slovenskí vlastníci predali podniky tak ako ich predali? Koľko poľnohospodárov je medzi poslancami NR ?, Prečo mladí farmári nevyužili možnosť vypovedať nájomné zmluvy pri prevodoch podnikov ?, Čo sme urobili pre propagáciu mimoprodukčných funkcií poľnohospodárstva a ich podpore ?, atd. atd….. a súdruhovia sú už na dôchodku teraz tu máme korporátny kapitalizmus so všetkým čo k tomu patrí – družstvá predsa nechávali aspoň záhumienky, kapitalisti nenechajú nič z čoho sú peniaze

  Odpovedať
 14. Anonym
  10. júla 2018

  realista to to je prvý realný pryspevok na reálnů situáciu a stav ktorý tu nastal s presným určením vinníkou!!

  Odpovedať
 15. jm
  10. júla 2018

  re ,,realista“ nepolitikárčim len pripomínam isté sľuby toho pána keď bol predseda Vlády SR .V skratke uvediem svoj názor k otázkam postupne.1.,Vlastníci predali svoje podniky lebo ich investícia bola vysoko zhodnotená a to vďaka II.pilieru ktorý prednostne čerpali vďaka rozhodnutiam MPPR . Tá hodnota nebola reálne vytvorená ako je to v prípade malých hospodárov. 2., Určite málo. A pri rozdielnych názoroch aké sú na Slovensku si ani neviem predstaviť kto by mal a koho by zastupoval v parlamente.3., Otázka pre ASYF . Z vlastnej skúsenosti môžem povedať len toľko že pri prevode firmy sme sa nestretli z nepochopením predošlého užívateľa. Ak vlastník prejavil záujem pôdu vybrať a dať nám ju do prenájmu bola mu vydaná. 4.,Otázka pre odborníkov ktorý pripravovali funkčnosť týchto podpôr a ako ich spropagovali.? A k tomu záveru . Tie záhumienky už nemá kto obhospodarovať všetko majú ľudia bez práce v marketoch . Mnohý aj domáce záhrady zatrávnili len aby nemuseli ohnúť chrbát pri pestovaní zeleniny, lebo sa to neoplatí. O to predsa šlo. Všetko si isť kúpiť! Agrobaróni ako je Babiš vzniknú len ak sa budeme naďalej prizerať a počúvať tie milé reči dookola. A za nimi príde kto ? Fabriky na mlieko ako ich začínajú volať . Potravinový priemysel len s vrátnikom lebo všetko budú vykonávať roboty namiesto ľudí. Alebo kam spejeme vlastne. A pri tom nie tak dávno si mnohý pamätáme čisté priékopi okolo cesty dnes nikomu nepatria. Obce si vyžadujú udržiavanie ich pozemku občanmi ktorým sú pozemky priľahlé a podobne.

  Odpovedať
 16. realista
  11. júla 2018

  re „jm“ len krátko nedalo mi neodpísať –> 1) nesúhlasím – nešlo o II. pilier CAP to malo na predaj vplyv len nepatrný vplyv čo výšky ceny, ale išlo o „III .pilier a to dôchodkový“ – samozrejme ak nešlo o násilné prevzatie, 2) nikto, 3) otázka znie prečo nevyužili, nie či mali problém…4) otázka nie je pre odborníkov ale pre nás všetkých, ktorí sa cítime byť vidiečania a ďakujem za súhlas s tým, že najväčším problémom slovenského vidieka je korporátny kapitalizmus a nie bývalí súdruhovia…. sľuby tie patria k politikom a treba ich brať s rezervou bez ohľadu na to z ktorej sú „kŕmnej skupiny“… a že niekto na Slovensku zastaví globalizáciu ? neverím….

  Odpovedať
 17. jan
  12. júla 2018

  p.Macho mam jedinu otazku na Vas.je Ing.Jozef Juhas CsC členom komory?postači mi ano- nie.ďakujem

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.