Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Názory a komentáre Z domova

Emil Macho: Ďakujem, som pyšný…

Emil Macho: Ďakujem, som pyšný...
insert_photoTASR/Jaroslav Novák - Na snímke predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho pred budovou parlamentu počas celoslovenského protestu farmárov a poľnohospodárov v Bratislave 22. februára 2024.

Včera som zažil svoj najkrajší deň, odkedy som sa rozhodol, že budem poľnohospodár. Keď som v traktore s mojím kolegom, áno traktoristom, ktorý je tiež poľnohospodár (je na to pyšný a baví ho to), vchádzal na Trnavské myto – jeden z dopravných uzlov v Bratislave, bol to neskutočný zážitok. Pred sebou blikajúce množstvo traktorov, za mnou kolóna ďalších… Priznám sa, mal som zimomriavky.

Vo štvrtok sme sa po dlhej dobe spojili

Je mi neskutočne ľúto, že som nemohol zažiť a vidieť takto naživo aj celé Slovensko. Som presvedčený, že tento pocit mala počas štvrtkového protestu väčšina nás, poľnohospodárov, ktorí sme sa zúčastnili najväčšieho traktorového protestu v dejinách Slovenska, áno, najväčšieho. Zámerne som použil výraz „NÁS, POĽNOHOSPODÁROV“, lebo nás tak všetkých vidím. Všetkých – teda traktoristov, agronómov, predsedov družstiev, majiteľov firiem, SHR, živočichárov, mechanizátorov, vinárov, ekonómov, ošetrovateľov zvierat, predajcov techniky, predajcov vstupov do výroby a v neposlednom rade ľudí z úradov komory v rámci celého Slovenska a Bratislavy.

Čo ma ale potešilo najviac, je to, že som medzi nami videl a vnímal stovky mladých poľnohospodárov. Mladých traktoristov, mladých živočichárov, mladých agronómov, mladých vinárov, mladých predsedov družstiev, mladých majiteľov firiem, mladých SHR, mladých mechanizátorov, mladých predajcov atď… Určite som na niekoho zabudol, nech mi prepáči. Pointa je niekde inde. V tom, že aj oni sú mladí poľnohospodári. Nemôžem súhlasiť s konštatovaním, že mladí poľnohospodári sa 22. februára (bol štvrtok) nezúčastnili protestov. Jednoducho to nie je pravda.

Vo štvrtok sme sa po dlhej dobe spojili, po dlhej dobe sme mohli spoločne prežívať zimomriavky vzbudzujúce emócie. Z toho, že spoločne, tentokrát na uliciach, tvoríme niečo iné. V dobe, v akej žijeme, budete možno počuť, vidieť aj zopár tzv. hejtov. Prosím, nevšímajte si to. Neriešte neznalé názory pseudoodborníkov, nečítajte komentáre tých, ktorí si za každú cenu potrebujú len kopnúť, skritizovať a nevysloviť svoj vlastný návrh riešenia. Áno, vlastný návrh riešenia, pretože kopnúť si vie každý, ale nie každý vie prispieť súdnym riešením. Užite si pozitívnu emóciu, akú ste včera, som presvedčený, mali.

Každý vidí čo chce

Nechcem v tomto článku rozoberať dôvody protestu, nielen včera sme ich korektne, slušne, apoliticky a hlavne pochopiteľne vysvetlili. Ten, ktorý chce počúvať racionálne argumenty, ich musel včera počuť a ten, ktorý ich nechce počúvať, ich, bohužiaľ, nepočuje. Kto si včera chcel hľadať politický kontext protestu, ten si ho tam našiel. Niekto možno chcel v uliciach vidieť agrobarónov, tak ich tam videl.

Ale ten, ktorý chcel včera vidieť ľudí, ktorí chcú udržateľné poľnohospodárstvo a chcú pritom vyrábať potraviny a znova oživiť vidiek, tak ich tam videl. Aj mladých.

Ja som včera videl tisícky poľnohospodárov na viac ako dvoch tisíckach strojov, ktorí chcú pracovať. Ktorým záleží na krajine, ktorým záleží na pôde, na vidieku, na biodiverzite. Ľudí, ktorí chcú, aby poľnohospodárstvo a vidiek dostali znova vážnosť. Ale hlavne ľudí, ktorí cítia, že sa niečo zásadné musí zmeniť. Už raz a navždy chcú, aby sa niečo zmenilo na európskej a bezpochyby aj na národnej úrovni.

 

Autor článku: Emil Macho - predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory
Zdroj obrázku: TASR/Jaroslav Novák - Na snímke predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho pred budovou parlamentu počas celoslovenského protestu farmárov a poľnohospodárov v Bratislave 22. februára 2024.

4.3 6 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
8 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
juraj mačaj
juraj mačaj
24. február 2024 14:15

mudra reč bolo by už načase keby aj mali a začinajuci rolnici pochopili ze bojovat jeden proti druhemu je nezmysel len spoločne sa da dosiahnut spokojnost pre všetkych len za jednym stolom sa dosiahne zhoda prajem pekny vikend všetkym

Róbert Pecko
Róbert Pecko
25. február 2024 11:04
Odpoveď na  juraj mačaj

príspevok vystihuje potrebu rešpektovať rôznorodosť názorov a zároveň akútnu aktuálnu nutnosť spojiť sily pre dosiahnutie vyriešenia najpodstatnejších spoločných problémov, ktoré trápia všetkých farmárov.

Jozef
Jozef
26. február 2024 18:39

Ďakujem za slušný článok. Bolo by vhodné aby po týchto dvoch protestoch v pondelok a štvrtok minulého týždňa zorganizoval pán minister a SPPK spoločnú diskusiu za okrúhlym stolom všetkých záujmových združení v poĺnohospodárstve dez rozdielu na ich veľkosť. Nič iné rozumné nám neostáva. Som si istý že tu nikto nechce… Celý komentár »

Andrej Kantor
Andrej Kantor
25. február 2024 21:07

Emilko Mečo vie len vyplakavat a natrcat paprce po dotaciach. Na volnom trhu by hned skoncil. Ale okradat skutocnych majitelov pody to mu ide…

Andrej Kantor
Andrej Kantor
25. február 2024 21:01

A preto som nuteny nakupovat kvalitne potraviny v Rakusku a Madarsku. SK AKOZE Farmari vedia len natrcat paprce za EU dotaciami a POTRAVINY NIKDE. Vsade len repka.

Sesto6
Sesto6
26. február 2024 13:52
Odpoveď na  Andrej Kantor

V stredoveku, ked nastala neuroda a hlad, vinu pripisovali carodejniciam. Obvinene zeny, ale aj muzi boli potom upaleni.
My tu ideme za potravinovu nesebestacnost obvinovat nejaku rastlinku. O chvilu budu ludia taki zmagoreni, ze jedneho dna zacnu vypalovat polia s repkou.

Jaromír
Jaromír
27. február 2024 14:59
Odpoveď na  Sesto6

Treba ísť pozrieť na Hornú Nitru a zistíš, že vonkoncom netreba ísť nič vypaľovať. Všade, ale úplne všade obrovské stáda raticovej zveri, tak načo ešte aj dym.

Anna
Anna
28. február 2024 7:19
Odpoveď na  Andrej Kantor

Zaujímavé. Už si nepamätáme, že po revolúcii to bolo presne opačne a na Slovensko sa chodili nakupovať potraviny z tej strany? Kam sme to dotiahli?