Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Ekonomiku im vylepšujú slimáky

V období prepadu cien všetkých ťažiskových komodít v živočíšnej výrobe, v Bulharsku našli svetlú výnimku – chov slimákov. Táto delikatesa obľúbená najmä vo Francúzsku a v Taliansku pomáha mnohým bulharským farmárom pohodlne sa udržať nad vodou.

Dopyt po slimákoch vysoko prevyšuje ponuku. Francúzov ani kríza nedokázala odradiť od toho, aby si aspoň pri slávnostných príležitostiach nedopriali delikatesu, na ktorej si pochutnávali už starí Rimania.

Po roku 1990 boli hlavnými dodávateľmi slimákov na svetové trhy Poľsko a Maďarsko. Po vstupe týchto krajín do Európskej únie v roku 2004 začali ich ekonomiky rýchlo rásť a ľudia si našli výnosnejšie zdroje obživy, ako namáhavý chov a zber slimákov. Na trhu bol zrazu nedostatok ulitníkov.

Bulharsko sa však dokázalo chopiť príležitosti. V tomto najchudobnejšom štáte únie sa poľnohospodárska produkcia podieľa na hrubom domácom produkte 5 až 6 %. Mnohí bulharskí farmári, ktorí mali problémy s odbytom ošípaných, hovädzieho dobytka či hydiny, zrazu objavili “dieru na trhu” a rýchlo sa preorientovali na nový chov.

Podľa odhadov Bulharsko tento rok vyvezie 800 až 900 ton slimákov a produktov z týchto ulitníkov. To je šesťkrát viac ako vlani.

“Trh so slimákmi je obrovský,” tvrdí bulharský farmár Krasimir Kostov, ktorý sa špecializuje práve na ich chov.

Na ilustráciu, len francúzski a talianski labužníci ročne skonzumujú 25.000 až 36.000 ton týchto mäkkýšov. A dopyt vo svete rastie. Apetít po slimákoch je taký veľký, že k súčasným 50 chovateľom by už na jar budúceho roka malo v Bulharsku pribudnúť ďalších 300.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Autor článku: TASR a poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments