Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Ovocinári si uvedomujú dôležitosť odbytovej organizácie

Ovocinári si uvedomujú dôležitosť odbytovej organizácie
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Získajú aj jablká z novovysadených sadov v Dvoroch nad Žitavou ocenenie Jablko roka?

Ovocinárske družstvo v Dvoroch nad Žitavou zmenšuje výmeru pôdy, na ktorej pestuje ovocie. Dôvod je v zvyšovaní intenzity výroby. V časoch najväčšej slávy družstevníci pri Nových Zámkoch pestovali ovocie približne na výmere 230 hektároch, teraz je výmera sadov približne o sedemdesiat hektárov nižšia.

Najväčšie zastúpenie medzi pestovaným ovocím majú jablone, ktorých ročná produkcia je približne 3000 – 3500 ton ovocia, čo radí pestovateľov z Dvorov nad Žitavou medzi najväčších producentov na Slovensku. Významné zastúpenie majú aj broskyne, ale napríklad i slivky a čerešne.

Pestovatelia zo Žitného ostrova vedia, že bez neustálych investícií, nemôžu držať krok so zahraničnými producentami. Významnú investíciu posledného obdobia v súčasnosti realizovali cez Program rozvoja vidieka na roky 2007 – 2013. Z opatrenia Modernizácia fariem získali prostriedky na výsadbu sedemnástich hektárov nových sadov, pri ktorých vybudoval už aj protiľadovcové siete.

Predseda družstva – Emil Schultz verí, že práve nová odrodová skladba uspokojí aj tých, ktorí chcú vyskúšať nové chute. Napriek tomu, že nové jabloňové sady ešte nerodia, o zákazníkov v OVD Dvory nad Žitavou núdzu nemajú. Časť produkcie predajú samozberom, kde ako hovorí predseda, nie sú náklady na skladovanie a na samotný zber. Časť produkcie sa predáva priamo z dvora. Zvyšné ovocie skončí v klimatizovaných skladoch, ktoré boli modernizované v roku 2001 a ktoré zabezpečia čerstvé ovocie – jablká, až do apríla nasledujúceho roku. Pri produkcii, ktorú chcú poľnohospodári realizovať cez obchodné systémy, je podstatné odbytové združenie SK Fruit, ktoré dokáže zabezpečiť lepšie obchodné podmienky.

„Keď sa v tejto zložitej dobe nespojíme, na trhu neprežijeme,“ hovorí vo vysielaní Farmárovej nedele predseda OVD Dvory nad Žitavou.

Autor článku: Juraj Huba - spracované podľa relácie Farmárova nedeľa
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Získajú aj jablká z novovysadených sadov v Dvoroch nad Žitavou ocenenie Jablko roka?

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments