Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Ekonomika rástla, klesalo jedine poľnohospodárstvo

Ekonomika rástla, klesalo jedine poľnohospodárstvo
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovenská ekonomika za minulý rok dosiahla najvyšší medziročný rast za posledných päť rokov. Hrubý domáci produkt (HDP) sa zvýšil medziročne v stálych cenách o 4,3 %. Slovenská ekonomika pritom rástla vďaka zahraničnému aj domácemu dopytu.

Na dnešnej tlačovej konferencii to skonštatoval generálny riaditeľ sekcie makroekonomických štatistík Štatistického úradu (ŠÚ) SR František Bernadič.

“Rast ekonomiky súvisel so zvýšením zahraničného dopytu o 9,1 % a domáceho dopytu o 6,5 %. K medziročnému rastu domáceho dopytu prispeli všetky hlavné zložky, ale najviac bol ovplyvnený vyšším investičným dopytom,” priblížil.

Ako ďalej uviedol, hospodárska aktivita bola podporená najmä rastom pridanej hodnoty v priemysle, stavebníctve a v informačných a komunikačných činnostiach.

“Pridaná hodnota klesla len v poľnohospodárstve. Rast HDP ovplyvnil aj vyšší výber čistých daní z produktov o 9,2 %,” doplnil Bernadič.

Od začiatku vlaňajška postupne zrýchľoval aj rast tvorby hrubého kapitálu. V poslednom kvartáli minulého roka medziročne vzrástla o 19,7 %.

“Bolo to najvyššie tempo rastu od 2. štvrťroka 2011,” pripomenul.

Na Slovensku bol zaznamenaný vysoký medziročný rast investičnej aktivity.

“Ten súvisel najmä s investíciami vo verejnej správe, keď ich objem vzrástol o 69,4 %. Viac prostriedkov sa investovalo aj v nefinančných korporáciách, a to o 6,1 %, vo finančných korporáciách o 4,3 %, v domácnostiach o 1,2 % a v neziskových inštitúciách slúžiacich domácnostiam o 0,8 %,” vyčíslil Bernadič s tým, že najväčší podiel investícií smeroval do nefinančných korporácií.

Štatistici tiež skonštatovali, že cenový vývoj na Slovensku vlani ovplyvnilo deflačné prostredie.

“K zápornej dynamike spotrebiteľských cien prispel predovšetkým pokračujúci pokles cien energií, ktorý bol ovplyvnený najmä znížením cien ropy,” dodal Bernadič.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments