Ekologické organizácie označili závery úradu k používaniu glyfosátu za šokujúce
Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) uviedol, že pri hodnotení vplyvov používania glyfosátu v poľnohospodárstve nenašiel „kritické oblasti“, ktoré by vyvolávali znepokojenie ohľadom zdravia ľudí, zvierat či stavu životného prostredia. Podľa úradu však v niektorých oblastiach chýbajú údaje.
Ekologické organizácie podľa serveru Politico označili závery EFSA za šokujúce. Hodnotenie EFSA je súčasťou rozhodovania, či ďalej povoliť používanie glyfosátu v EÚ.
EFSA na základe štúdií a hodnotenia glyfosátu tvrdí, že látka nevykazuje „kritické oblasti znepokojenia“.
„Znepokojenie je definované ako kritické, pokiaľ sa týka všetkých povolených použití účinnej látky, ktorá sa kontroluje,“ uviedla EFSA.
Pre hodnotenie rizika v niektorých oblastiach však podľa agentúry chýbajú údaje. Agentúra dodala, že identifikovala nebezpečné spôsoby používania glyfosátu, ktoré by mohli predstavovať dlhodobé riziko pre cicavce.
Podľa ekologických organizácií je názor úradu ovplyvnený postojom chemického priemyslu, ktorý pesticíd vyrába.
„Hlboko chybný systém EÚ pre povoľovanie pesticídov zanedbáva množstvo nezávislých a recenzovaných vedeckých štúdií, ktoré popisujú súvislosti medzi glyfosátom a vážnymi zdravotnými problémami a dopadmi na životné prostredie,“ uviedla organizácia Corporate Europe Observatory, ktorá sleduje vplyv veľkých firiem na rozhodovanie únijných orgánov.
Ďalšie organizácie volajú po tom, aby EÚ nepovolila používanie glyfosátu, kým sa nevylúči riziko vzniku rakoviny. Poukazujú pri tom na správu Svetovej zdravotníckej organizácie z roku 2015, ktorá tvrdí, že glyfosát je látkou, ktorá pravdepodobne napomáha vzniku rakoviny.
EFSA však poukazuje na stanovisko Európskej agentúry pre chemické látky, ktorá v roku 2022 uviedla, že glyfosát nespĺňa vedecké kritériá na to, aby sa považoval za karcinogénny.
Glyfosát, ktorý je účinnou látkou napríklad v prípravku RoundUp. Patrí medzi rozšírené pesticídy.
Európska únia schválila používanie tejto látky do decembra roku 2022. Povolenie bolo potom predĺžené o rok do 15. decembra tohto roku. Závery EFSA teraz zhodnotí Európska komisia a členské štáty v rámci rozhodovania, či používanie glyfosátu ďalej povoliť.