Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

EK pripravuje odvetu za prípadné americké clá na autá z EÚ

Európska komisia pripravuje zavedenie nových ciel v hodnote 20 miliárd USD, ak Washington uvalí clá na dovoz automobilov z Európskej únie (EÚ). Uviedla to eurokomisárka Cecilia Malmströmová pre švédske noviny Dagens Nyheter.

“Dúfame, že k tomu nedôjde a že dokážeme nájsť riešenie. Ak nie, Komisia pripravuje pomerne dlhý zoznam mnohých amerických tovarov. Bude to za zhruba 20 miliárd USD (17,08 miliardy eur),” povedala.

Prípadné nové európske clá nebudú zacielené na konkrétne americké štáty, poznamenala.

“Nie, teraz je to oveľa všeobecnejší tovar, ako sú napríklad poľnohospodárske výrobky, stroje, high-tech produkty a iné veci,” vyhlásila.

Podľa nej návrh amerického ministra financií Stevena Mnuchina na zníženie ciel, obchodných bariér a dotácií poukázal na to, že USA majú zákony a dotácie na ochranu amerického priemyslu.

“Skúsili sme už skôr pri rokovaniach o transatlantickej obchodnej dohode (TTIP), aby Spojené štáty zmiernili tieto zákony. Bolo to úplne nemožné. Nepohli sa ani o jeden milimeter,” uviedla Malmströmová pre Dagens Nyheter.

Malmströmová je členkou delegácie EÚ na čele s predsedom Komisie Jeanom-Claudom Junckerom, ktorá bude v stredu vo Washingtone rokovať o dlhodobej obchodnej dohode s USA.

“V zásade som optimistický človek, ale v tomto som iba mierne optimistická. Človek sa však musí vždy snažiť,” dodala.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments