Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Dobytkár: Štyri milióny úplatkov len medzi rokmi 2018 až 2020

Dobytkár: Štyri milióny úplatkov len medzi rokmi 2018 až 2020
insert_photoautor - Dnešné pojednávanie. V šiltovke Marek Kodada.

Juraj Kožuch bol ako môj brat. Hovorí autorovi týchto riadkov po vychádzaní z budovy súdu Marek Kodada. Dva dni odpovedal v Banskej Bystrici na otázky senátu, prokurátora aj obžalovaných. Skončil sa ďalší deň pojednávania v ostro sledovanej kauze Dobytkár a zatiaľ je jasné iba to, že dlhoročné priateľstvo bývalého ministerského úradníka a exšéfa platobnej agentúry je v troskách.

Marek Kodada vystupuje v pozícii svedka a aktuálne nie je voči nemu vedené žiadne trestné stíhanie. Naopak, Juraj Kožuch sedí na lavici obžalovaných a hrozí mu väzenie. Kodada odpovedá na otázky v tichosti. Občas mu nie je dobre rozumieť. Je vidieť, že keď mu vyká Juraj Kožuch, robí mu to problém.

Prvý raz sa zháči, keď ho bývalý šéf PPA osloví doktor. Kodada reaguje, že doktorom nie je. Kožuch ho poučí, že keďže má titul PhD., tak doktor je. Do napätej situácie vstupuje predseda senátu a obžalovaného upozorní, že stačí keď Kodadu bude oslovovať svedok.

Kožuch sa pýta Kodadu  – Prečo ste prokurátorovi tvrdili, že som mal prístup k dátam o nenávratný finančný príspevok?

„Pretože si ich mal,“ odpovedá mu Marek Kodada.

Tykaním, ale pravdepodobne aj obsahom odpovede podráždi bývalého šéfa PPA.

„Pre vás som Kožuch,“ reaguje exšéf platobnej agentúry.

Vzťahy

Súčasným napätým vzťahom predchádzali srdečné rodinné väzby v minulosti. Na tomto jedinom sa dnes obaja v súdnej sieni zhodnú. Počas pojednávania spomínajú, že Juraj Kožuch bol Marekovi Kodadovi svedok na svadbe a ešte pár mesiacov predtým bol zas Kodada Kožuchovi na krstinách. Je krstným otcom jeho dcéry.

„Prečo ste nejakým spôsobom nekontaktovali krstnú dcéru, keď som bol vo väzbe?“ pýta sa obžalovaný svedka.

Ten odpovedá, že aj on bol istý čas vo väzbe a následne mal obmedzený styk stretávať sa s obvinenými.

„Myslím, že keby som ju kontaktoval, bol by som presne v opačnej situácii,“ odpovedá Kodada.

Stretnutie

Vedľa sediaca novinárka poznamenáva, že atmosféra je dnes nejaká patetická. A naozaj. Napriek tomu, že Kodada vo výpovedi dlhoročného kamaráta nešetrí, vždy povie niečo také, čím akoby chcel svoje vyjadrenia zjemniť. Až na konci druhého dňa sa napríklad dozvedáme, ako sa Kodada stal prostredníkom v celej korupčnej kauze. Na najnižšom stupni mali byť Ľubomír Kropil a Viktor Miklas. Oni potom odovzdávali prostriedky Kodadovi a ten časť z nich zas distribuoval vyššie postaveným ľuďom v hierarchii. A prečo bol práve Marek Kodada, ktorý od roku 2010 nepracuje na ministerstve pôdohospodárstva tým sprostredkovateľom? Kodada to vysvetlil takto:

Môj najlepší priateľ, ktorý mi bol svedkom na svadbe, ktorému som krstným otcom, má poprosil, že pôjdeme na stretnutie s pánom Kvietikom,“ popisuje Kodada vôbec prvý impulz, ktorý mal nastať v druhej polovici roka 2016.

Bývalý ministerský úradník vo výpovedi hovorí, že Kvietika predstavila Kožuchovi bývalá ministerka Gabriela Matečná.

„Kožucha som vnímal ako čestného človeka, ktorý by sa do toho z vlastnej iniciatívy nepustil,“ odpovedá na otázku senátu svedok.

Sumy

Kodada bol kľúčovou osobou Dobytkára medzi rokmi 2016 až 2020. Kauza však siaha aj do obdobia pred rokom 2016. Uznesenia súdu o vzatí do väzby uvádzajú, že vtedy plnil úlohu sprostredkovateľa Ľubomír Partika, výkonný riaditeľ PPA z obdobia jednofarebnej vlády SMER-SD medzi rokmi 2012 – 2016. Partika bol dnes na súde tiež, no nemal záujem klásť otázky svedkovi.

Kodada tak popisoval len obdobie, keď agroministerstvo prislúchalo Slovenskej národnej strane a finančné prostriedky, podľa jeho výpovede, smerovali k Martinovi Kvietikovi. Koľko? Svedok hovorí, že len za obdobie 2018 – 2020 išlo o viac ako 4 milióny eur úplatkov.

„Kvietikovi som odovzdal viac ako 3 milióny eur, ja som si ponechal 400 až 450 tisíc eur. Číslo pána Kožucha viem teoreticky odvodiť niekde medzi 300 až 350 tisícmi eur, po odpočítaní zápočtov. Neviedol som si presný zoznam ani tabuľku,“ hovorí Marek Kodada.

Ako zápočet sa myslí napríklad osobný automobil Opel, ktorý Kožuch od Kodadu získal. Zaujímavosťou je, že Kodada doteraz platí za uvedený automobil napríklad poistky. Svedok hovorí, že v sume ktorú spomína nie sú len projekty, ktoré sa týkajú obžaloby, ale aj ďalšie. Ich hodnotu označuje slovom – násobok.

Odovzdanie úplatkov

Marek Kodada opisuje aj odovzdávanie finančných prostriedkov. Kvietikovi ich nosil vždy na ich najbližšie stretnutie v hoteli v Bratislave a Kožuchovi s dlhším časovým odstupom do Rakúska. Podľa svedka to bolo buď v Parndorfe alebo vo večerných hodinách v obci Bruck an der Leitha, kde bývalý šéf PPA žil.

„To, čo tvrdí svedok Kodada o odovzdaní peňazí na údajných miestach a v časoch sa nestalo a ani sa nemohlo stať,“ reaguje Juraj Kožuch.

Korupčný systém mal podľa Kodadu pravidlá, na ktorých sa mali dohodnúť spolu Kožuchom. Z toho čo povedal svedok to vyzerá tak, že poľnohospodári, ktorí platili viac ako desať percent firmám za „pomoc“ a najmä za úspešné projekty v rámci Programu rozvoja vidieka 2014- 2020 to robili úplne zbytočne.

„My dvaja (poznámka poľnoinfo.sk: M. Kodada, J. Kožuch) sme boli dohodnutí, že nemôže dôjsť k takému ohnutiu pravidiel, že nebude schválený taký projekt, ktorý by nemal byť a na druhej strane vylúčený taký projekt, ktorý by mal byť schválený,“ vypovedá svedok.

Agrotrade Group

Podľa odpovede Kodadu na otázku prokurátora sa Juraj Kožuch obával medializácie ohľadne spájania dotácie pre Agrotrade Group s bývalým výkonným riaditeľom PPA Ľubomírom Partikom. Agrotrade Group bol vtedy úspešný o prostriedky z opatrenia 16.4 Spolupráca. Výška projektu dosahovala 10 miliónov eur a nenávratný finančný príspevok bol schválený vo výške 7,3 milióna eur. Partika ako bývalý ministerský úradník, ale aj výkonný šéf PPA po skončení vo funkciách majetkovo vstúpil so svojou spoločnosťou CASAPA do spoločnosti Agrotrade Group. Samotná CASAPA je taktiež obžalovanou spoločnosťou v rámci korupčnej schémy Dobytkár.

„Ak je príspevok schválený, neexistuje spôsob ako to zrušiť. Diskusia o Agrotrade bola medzi mnou, pánom Kožuchom a pánom Kvietikom len vo všeobecnej rovine. Nevyplývali z tejto diskusie žiadne ďalšie kroky,“ hovorí Marek Kodada.

Spoločnosti Agrotrade Group bola schválená jedna z najvyšších podpôr v rámci PPA cez spomínané opatrenie Spolupráca. To spomína vo svojich odpovediach na otázky opäť Kodada, keď hovorí, že „existuje žiadosť od Juraja Kožucha o zvýšení limitu výzvy 16.4, aby boli pokryté všetky projekty. Bola to žiadosť PPA na MPRV, ktoré následne túto žiadosť odsúhlasilo a výška sumy vo výzve sa upravila.“

Juraj Kožuch sa voči tomu ohradil a hovorí, že takúto žiadosť pripravili zamestnanci PPA, pravdepodobne zo sekcie projektových podpôr.

„Podľa mojich informácií predpokladám, že takúto žiadosť nepripravovali zamestnanci PPA zo svojej iniciatívy. V tomto konkrétnom prípade sa bavíme o desiatkach miliónov eur a preto je pre mňa nepredstaviteľné, že by o tom rozhodol zamestnanec na nižšej úrovni,“ hovorí svoj názor svedok Marek Kodada.

Noviny

Obžalovaný Martin Kvietik spochybnil svedka a do spisu založil novinové články o Kodadovi z obdobia pred kauzou Dobytkár. Čítal časť novinového článku uverejneného v denníku Pravda v roku 2009.

„Podľa exministerky pôdohospodárstva za HZDS Zdenky Kramplovej má však Mečiar na ministerstve aj ďalšieho verného muža, ktorého môže dosadiť namiesto Becíka. ´Je ním šéf sekcie Marek Kodada, ktorý delí peniaze. Má blízko k Mečiarovi, dohliadal aj na mňa,´ poznamenala Kramplová.“ prečítal novinový článok Martin Kvietik.

Tieto vyjadrenia podľa neho stavajú Kodadu do pozície klamára a podvodníka.

Senát po výsluchu Marka Kodadu prerušil pojednávanie. Pokračovanie pojednávania bude v januári 2023.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor - Dnešné pojednávanie. V šiltovke Marek Kodada.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Andrej
Andrej
26. október 2022 10:42

Prečo mlčia farmári, ktorí boli vyzývaní k úplatku ? Boja sa ? O tom,že ich je veľký počet, nemám žiadne pochybnosti. Ich svedectvo by veľmi pomohlo dostať vinníkov tam, kde patria.

Fero
Fero
27. október 2022 8:40
Odpoveď na  Andrej

Slovenská nátura ! Namiesto toho, aby boli spravodlivosti nápomocní, mlčia.

Rudo
Rudo
2. november 2022 7:23

Prečo mlčia lekári, ktorí profitovali z mRNA génovej terapie a testovania a MOMiek? Presne preto, prečo aj farmári… Mlčím, keď mám z toho úžitok. Sebectvo nad svedomín..