Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Legislatíva Z domova

Do kritickej infraštruktúry by mohol patriť aj sektor pôdohospodárstva

Do kritickej infraštruktúry by mohol patriť aj sektor pôdohospodárstva

Medzi sektory kritickej infraštruktúry by mohol pribudnúť aj sektor pôdohospodárstva a medzi orgány štátnej správy na úseku kritickej infraštruktúry by sa mohlo zaradiť aj Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Navrhujú to poslankyne Národnej rady (NR) SR Anna Zemanová a Jarmila Halgašová (obe SaS) a poslanec Jaroslav Karahuta (Sme rodina) v novele zákona o kritickej infraštruktúre, ktorú predložili do parlamentu.

Poslanci návrh odôvodňujú tým, že poľnohospodárska produkcia, produkcia potravín a s tým spojené zásobovanie obyvateľstva zohráva kľúčovú úlohu na úseku hospodárskej a sociálnej funkcie štátu.

Novelou by tiež chceli rozšíriť okruh prvkov kritickej infraštruktúry nielen o “priame” prvky kritickej infraštruktúry, ale aj o “nepriame” prvky kritickej infraštruktúry, ktoré vyrábajú, dodávajú, opravujú alebo udržiavajú dôležité vybavenie pre priame prvky kritickej infraštruktúry.

“Fungovanie priamych prvkov kritickej infraštruktúry je totiž často bytostne závislé od externých subdodávateľských vzťahov, bez ktorých je fungovanie priamych prvkov kritickej infraštruktúry z dlhodobého hľadiska ohrozené alebo vylúčené,” odôvodnili predkladatelia.

“Kritická infraštruktúra SR pozostáva z prvkov, ktorých narušenie alebo zničenie by malo podľa sektorových kritérií a prierezových kritérií závažné nepriaznivé dôsledky na uskutočňovanie hospodárskej a sociálnej funkcie štátu, a tým na kvalitu života obyvateľov z hľadiska ochrany ich života, zdravia, bezpečnosti, majetku, ako aj životného prostredia,” ozrejmili poslanci.

Poslanci v dôvodovej správe približujú, že v súčasnosti medzi orgány štátnej správy na úseku kritickej infraštruktúry patrí vláda SR, ministerstvo vnútra, hospodárstva, financií, investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, tiež rezort dopravy a výstavby, ministerstvo životného prostredia a ministerstvo zdravotníctva.

Nová legislatíva by v prípade schválenia mohla byť účinná od 1. apríla 2021.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1550 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

1 komentár

  1. Tomáš Tankó
    12. januára 2021

    Pre chovateľov hospodárskych zvierat je to práca na 365 dni starať sa o zvieratách a kŕmiť ich, veď predsa dojnica nemá Off gombík ako Notebook . Pre poslankyne Halgašovej a Zemanovej a pána poslanca Karahutu 👍 palec hore.

    Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.