Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Dánsko chce pestovať vŕbu na väčšej výmere

Dánsko chce pestovať vŕbu na väčšej výmere
insert_photoilustračné foto: Renáta Chosraviová - Pohľad na vzorkovnicu SPU v Kolíňanoch.

Dánske poľnohospodárstvo má zámer pestovať vŕbu, čo by mu mohlo priniesť ročne 800-900 miliónov dánskych korún /108 až 121 miliónov eur/. Cieľom do roku 2020 je pestovať vŕbu na výmere 100 000 hektárov. Tento cieľ, ktorý si stanovila Dánska poľnohospodárska a potravinárska komora (DAFC), je však mimoriadne ambiciózny. V súčasnosti Dánsko pestuje ročne vŕbu len na 3 000 hektároch.

Vŕba je považovaná za zdroj vítaného dodatočného príjmu pre „strádajúce“ dánske poľnohospodárstvo. Bioenergia bude, podľa hovorcu DAFC Sørena Korsholma, jedným z hybných síl pre zabezpečenie dánskeho poľnohospodárstva v budúcnosti.

Dánska vláda s týmto trendom súhlasí a poskytla 96 miliónov DKK /približne 13 miliónov eur/ na pestovanie vŕby a urýchlenie procesu rozvoja bioenergie.

Rozsiahle projekty pestovania vŕby ako energetickej plodiny sa uplatňujú aj v iných krajinách – vrátane USA a Veľkej Británie, pretože rastlina sa vyznačuje rýchlym rastom, zlepšuje pôdnu štruktúru a obohacuje pôdu o živiny.

Autor článku: Svetové pôdohospodárstvo, roč. XI, 2009, vydáva Agroinštitút Nitra, š. p., Centrum informačných služieb a technológií
Zdroj obrázku: ilustračné foto: Renáta Chosraviová - Pohľad na vzorkovnicu SPU v Kolíňanoch.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments