Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Csicsai: SPF by mal nájom pôdy malým farmárom podmieniť špeciálnou výrobou

Csicsai: SPF by mal nájom pôdy malým farmárom podmieniť špeciálnou výrobou

Farmy rodinného typu (malých a mladých farmárov) by štát pri nájme pôdy, ktorú spravuje Slovenský pozemkový fond (SPF), mal uprednostniť, ale s podmienkou vykonávania špeciálnej, respektíve živočíšnej výroby. Uviedol to v stredu na stretnutí s médiami štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriel Csicsai (Most-Híd). Poslanecký návrh, ktorý by mal upraviť príslušnú legislatívu, bude podľa neho predložený pravdepodobne už na septembrovú schôdzu parlamentu.

Csicsai: Mám pocit, že za posledné štyri roky sa toho veľa neudialo

“Táto vláda od začiatku deklarovala, že bude podporovať malé, stredné a rodinné farmy. Máme taký pocit, za posledné štyri roky sa toho v tejto veci veľa neudialo, viac sa len hovorilo. Princípom farmárčenia je orná pôda ako základný pracovný prostriedok. Pokiaľ sa k nej malé farmy nemôžu ľahko dostať, dovtedy nemôžeme očakávať rozvoj tejto časti poľnohospodárstva. Rozhodli sme sa preto jasne zadefinovať, ako uľahčiť prístup k pôde,” zdôvodnil štátny tajomník MPRV SR návrh legislatívnej normy.

“Náš návrh je, že z 500.000 hektárov pôdy, ktorú má SPF v správe, uprednostniť malých farmárov s podmienkou, že budú vykonávať nielen klasickú poľnohospodársku výrobu, ale predložia podnikateľský plán, v ktorom zadefinujú aj živočíšnu alebo špeciálnu poľnohospodársku výrobu, ako aj spracovanie (agroproduktov) a ich predaj. Skrátka, musia obrat (tržby, pozn. TASR) z jedného hektára zvýšiť,” priblížil.

Záujem o pôdu by podľa jeho slov mohlo mať za navrhovaných podmienok “niekoľko tisíc” farmárov.

“Rôzne záujmové združenia mladých a malých farmárov za najväčšiu prekážku označujú to, že nemajú pôdu, čo im znemožňuje rozšíriť svoje poľnohospodárske podnikanie,” upozornil.

Pripomenul, že v súčasnosti legislatíva umožňuje uprednostniť drobných farmárov pri prenájme pôdy od štátu.

“Predpisy umožňujú uprednostniť takýchto malých farmárov, ale je to na rozhodnutí úradníkov a je to veľmi ťažko realizovateľné. Preto to chceme (farmárom) uľahčiť. Pred 4 rokmi za ministra Ľubomíra Jahnátka rok a pol fungoval podobný zákon, len potom sa to z neznámych príčin zrušilo. Viem, že dodnes je na SPF 150 žiadostí farmárov na pridelenie pôdy z toho titulu, ktorí neboli zatiaľ vyrozumení, čo je s ich žiadosťou,” dodal Csicsai.

Csicsai: Nie je čas na vojnu s gazdami

V súvislosti s nákazou afrického moru ošípaných (AMO) Csicsai uviedol, v súčasnosti nie je čas na vojnu s gazdami, mal by byť odškodnený každý domáci chovateľ ošípaných, nielen registrovaný.

“V tejto chvíli sa musíme sústrediť na opatrenia na zabránenie jej ďalšieho šírenia a likvidáciu ohnísk nákazy,” podčiarkol Csicsai.

Obviňovať chovateľov z ilegálnej činnosti, lebo si nesplnili svoju oznamovaciu povinnosť a svoje farmy nezaregistrovali, v tejto chvíli nepovažuje Csicsai za správne.

“Myslím si, že efektívne opatrenia na zastavenie a likvidáciu AMO musia byť prioritou pre celý rezort. Ak do niečoho máme investovať, tak to je práve zastavenie nákazy a odškodnenie všetkých. Teraz naozaj nie je čas na vojnu s drobnochovateľmi. Sankcie za nedodržanie zákonných povinností riešme, veď zákon musí platiť pre všetkých, ale až po zastavení šírenia nákazy a zabezpečení disciplíny a účinnej spolupráce chovateľov s úradmi,” doplnil štátny tajomník.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1546 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

14 komentárov

 1. Marián Kohút , predseda SZARF
  14. augusta 2019

  A čím podmieni prenájom ,,veľkým” ?

  Odpovedať
  1. Sesto666
   14. augusta 2019

   ,,Velki“ zaplatia uradnikovi

 2. Lukas
  15. augusta 2019

  Kto z SPF nema skusenost neuveri je to banda skorumpovanych uradnikov ktory si vykladaju zakony ako chcu a mali farmar je pre nich ako otravna mucha v izbe som zvedavy na ten lobing velkych ze co to za zakon chcu presadit to bude este srandy

  Odpovedať
 3. anton julény
  15. augusta 2019

  stačí vykonať pozemkové úpravy, tam je tento prístup zadefinovaný. a využiť aj iné výhody pozemkových úprav, napr. ukončenie nájomných zmlúv, viď zákon č.330/1991 Z.z., §14:

  (9) Právo na uzavretie zmluvy o nájme pozemkov podľa odseku 8 nevzniká k pozemkom, o nájom ktorých prejaví záujem, okrem doterajšieho nájomcu, aj mladý poľnohospodár alebo poľnohospodár spĺňajúci podmienky malého podniku alebo mikropodniku, ktorý sa na pozemkoch zmluvne zaviaže vykonávať špeciálnu rastlinnú výrobu alebo živočíšnu výrobu v rozsahu podľa osobitného predpisu, a preukáže, že už má vo vlastníctve alebo nájme od iných vlastníkov poľnohospodárske pozemky. Slovenský pozemkový fond prednostne prenajme mladému poľnohospodárovi alebo poľnohospodárovi spĺňajúcemu podmienky malého podniku alebo mikropodniku prenajať pozemky vhodné na vykonávanie špeciálnej rastlinnej výroby alebo živočíšnej výroby v rozsahu podľa osobitného predpisu do výmery ním vlastnených alebo prenajatých pozemkov, najviac však do výmery 28 ha.

  (10) Ak Slovenský pozemkový fond postupuje podľa odseku 9, môže znížiť doterajšiemu nájomcovi výmeru pozemkov vhodných na špeciálnu rastlinnú výrobu alebo živočíšnu výrobu v rozsahu podľa osobitného predpisu, ak má prenajaté pozemky vo výmere
  a) 101 až 500 ha najviac o 3 %,
  b) 501 až 700 ha najviac o 5 %,
  c) 701 až 1 500 ha najviac o 7 %,
  d) 1 501 ha a viac najviac o 10 %.

  Odpovedať
  1. dedo jozef
   15. augusta 2019

   ako bude postupovať fond pri skončeni najomnych zmluv,podla akeho zakona alebo nariadenia bude prenajimat soc.velkostatkarom,este kolko zmien zakona pride z dielne ?????? same tabulky, podmienky,doterajši to mali podmienene kupou hospodarskeho dvora,trochu smiešna uprava zakonov,komu očo ide,asi o SEBESTAčNOSť,

 4. realista
  15. augusta 2019

  a aby ste nevyrušovali pracovníkov SPF – nezabudnime na novinku:

  http://www.pozfond.sk/sk/infoservis/oznamy-a-aktuality/detail/_tlacova-sprava-z-31-07-2019

  teda odteraz sa už ani nedozviete telefónne číslo na referenta čo má Váš spis ” v prádle” – skrátka daľšia informácia len pre vyvolených ?

  Odpovedať
 5. jm
  15. augusta 2019

  Pán anton julény ,práve tam je ten problém . Ak by malí mladý farmári ktorý napríklad boli úspešný v prvom kole Výzvy na podporu MF mali čakať na nejakú pozemkovú úpravu tak sa s prepáčením sto krát vy…ú na aké koľvek hospodárenie. Totiž je čistá pravda že úradník na SPF si vysvetlil zákon o pomoci na získanie štátnej pôdy svojim spôsobom. Pokiaľ to nebude direktívnym nariadením že to musí vykonať pre MF pri splnení uvedených požiadaviek ,tak to neurobí ani jedna pobočka SPF. Ak si to prerátate tak ich bolo zhruba 500 úspešných uchádzačov x 28 ha = 14000ha čo nie sú ani 3% z pôdy vo vlastníctve štátu. Čo je vlastne najnižšia prenajatá výmera nad 100ha súčasnému užívateľovi. Bolo by dobré zverejniť v akej situácii je uvedená Výzva na podporu MF. Koľkým bola pridelená pôda a v akej výmere. A či vôbec sa z nich niekto dostal aj k pôde. Ono totiž všade ospevovaná pomoc vo výške 50000 Eur ešte nebola nikomu vyplatená . Alebo áno? Zaujímavý je aj spôsob obmedzovania MF výškou výstupnej hodnoty pri ŽV. Tak komu sa to vlastne pomáha? Podľa tohoto si štátny úradník vymyslel niečo len aby bol v očiach EP vnímaný ako pozitívny člen EU. No pravdou je opak. Dokedy sa budú ešte takto rozhadzovať peniaze všetkých poľnohospodárov? Totiž ak bolo rozhodnuté o pomoci tak to nemalo zmysel bez tak dôležiteho kroku .A to je prístup k pôde. Však úradník v podmienkach stanovil ,že uchádzač nemohol v poľnohospodársve pred podaní podnikať a nemohol byť ani spoločník . Tak ako mal vlastne začať? A sú takýmito nezmyslami obmedzené aj veľké spoločnosti pri podávaní žiadosti o NFP.

  Odpovedať
  1. dedo jozef
   15. augusta 2019

   farmar,ktory ukončil Vš musi ešte dostat požehnanie od ppa že je vobec farmar,ked ho nedostal je čo?5rokov stratenych na Vš. takže ppa určuje kolko može byť farmarov na slovensku,500,nema nič akurat nejaky diplom.ako sa dostane k pode?ešte mu može pomoct byť mali podnik s diplomom, bez zvierat a mrkvy to tiež nepojde,tak na urade prace niečo z neho vymyslime,alebo sa stane utečencom,nie politickym ako za socializmu,,disident”ale europskym,ten naš krasny, milovany slovensky rozvinuty vidiek.

  2. anton julény
   16. augusta 2019

   podobný princíp je aj v zákone č.504/2003 Z.z., §13, ods.5 a 6. problém je v jeho aplikácii, lebo nemáte žiadny prehľad o spôsobe nájmu a termínoch ukončenia alebo vypovedania nájomných zmlúv. ale pozemkové úpravy navyše umožňujú ukončenie nájomných zmlúv, preto som ich spomenul.

   aby boli pozemkové úpravy efektívne a rýchle, môžte a musíte dôsledne aplikovať §12a a to v celom katastri. A aplikovať to aj na pozemky v správe SPF – ich scelenie do podnájomných pozemkov, aby ich umiestnenie bolo jednoznačné. To isté sa bude týkať aj veľkých užívateľov. Ak budú všetci vlastníci a užívatelia uprataní v rámci blokov LPIS a hraníc užívania, tak máte 1/2 pozemkových úprav hotovú. Z procesu §12a v celom katastri dostanete ešte niečo naviac: vlastníkov, ktorí nemajú uzavreté nájomné zmluvy alebo sú v §6 (podľa §12, ods.4), a to viete využiť. Je celkom jasné, že usporiadať nájom podľa §12a nie je v záujme väčšiny užívateľov (lebo väčšinová aritmetika je výhodná), ale je to nástroj, na ktorý by sa nemalo zabúdať.

   Návrh pána štátneho tajomníka má jeden podstatný dôvod: odďaľovať riešenie, lebo MF budú zasa čakať na nové možnosti, miesto toho, aby využili existujúce možnosti. Na druhej strane nič nebráni farmárom, aby sami začali pozemkové úpravy – ak by sa do nich pustili aj na svoje náklady, tak vieme nájsť model ich financovania. A jedna z ciest na zníženie ceny a ich zrýchlenie je práve §12a.

 6. dedo jozef
  15. augusta 2019

  za poslednych 17 rokov sa nič neudialo pan Csicsai,akurat slovenske polnohospodarstvo je tam kde je,……pri tychto upravach sa dalšich 17 rokov nič neudeje,akurat dostanete do problemov vela mladych ludi,ktory chcu začať podnikať v polnohospodarstve,zadlžia sa a pridu aj o strechu nad hlavou.každy by mal biť rovny pri tvorbe zakonov,nie začinajucich odradzať nejakymi podmienkami, ktore sa netykaju doterajšich najomcov,však to je protiustavne,to čo sa deje, že niekto upravuje zakon 4 krat za 4 roky je vysmechom celeho ministerstva,vlady,parlamentu,toto určite nieje pravny štat,

  Odpovedať
 7. Lukas
  15. augusta 2019

  Spf poprad z novym riaditelom bude perlit teple miestecka pred krizou a byvali riaditel je ticho hanba hanba

  Odpovedať
 8. jm
  16. augusta 2019

  Pán Julény doplním ešte raz v čom je problém. SR sa rozhodla vydať Výzvu na podporu pre MF ktorý nemohol pred podaním žiadosti vykonávať a ani spoluvlastniť spoločnosť ktorá vykonáva poľnohospodársku činnosť. Tak sa ešte raz sa opýtam. Ak SPF mu mal poskytnúť pôdu vo vlastníctve štátu nie iných vlastníkov vo výmere max.28 ha a to musel predložiť doklad o tom že vlastní alebo má v prenájme pôdu o požadovanej výmere. Až tak sa mohol vôbec o niečo uchádzať . O akom spôsobe nájmu a termínoch ukončenia alebo vypovedania nájomných zmlúv tu vy vlastne píšete. To akože SPF nemá prehľad o týchto zmluvách? Viete ,ak by bola len čo najmenšia snaha pomôcť začínajúcemu MF tak by takéto bariéry neexistovali. Táto veta je z článku a hovorí za všetko: „Predpisy umožňujú uprednostniť takýchto malých farmárov, ale je to na ROZHODNUTÍ ÚRADNÍKOV a je to VEĽMI ŤAŽKO REALIZOVATEĽNÉ. Nie je čo viac dodať.

  Odpovedať
 9. jm
  21. augusta 2019

  Pán Julény skúste farmárom opísať akú máte predstavu o spolufinancovaní na pozemkových úpravách . Je to zaujímavá ponuka.

  Odpovedať
 10. Starý Gazda
  21. augusta 2019

  pozemkove upravy nič neriešia pomožu developerom a odčerpaju peniaze ktore sa možu použit pre vznik MF ktori su ochotni robit ZV alebo špecialnu RV poistia si vyrobu a do 3 rokov musia preukazat životaschopnost vyroby a splacania uverov podu dostanu podla najomnych zmluv plus štatnu ako v 90 rokoch v 15 kde su už pozemkove tam je to nemožne

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.