Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

ČR: V budúcom roku zavrie chovy 30 percent chovateľov ošípaných

ČR: V budúcom roku zavrie chovy 30 percent chovateľov ošípaných
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Do roku 2030 plánuje uzavrieť svoje chovy 52 percent českých chovateľov ošípaných, 30 percent už v budúcom roku, uvádza prieskum Agrárnej komory ČR. Dnes (13.12.2021) to zástupcovia komory oznámili na tlačovej konferencii. V prieskume zo začiatku decembra odpovedali respondenti zo 143 poľnohospodárskych podnikov. Chovatelia dlhodobo upozorňujú na predaj zvierat pod výrobnými nákladmi. Zachovať chovy v súčasnom rozsahu chce v budúcom roku štvrtina podnikov. Do roku 2030 potom pätina.

“Uzatváranie chovov povedie k ďalšiemu poklesu potravinovej sebestačnosti Českej republiky a k prehĺbeniu závislosti na dovoze zo zahraničia. Pri bravčovom mäse musíme ročne dovážať viac ako 200 000 ton, teda asi polovicu domácej spotreby. V prípade trhových výkyvov, ako je napríklad ďalšie rozšírenie afrického moru, môže dôjsť k prudkému nárastu cien pre zákazníkov,” povedal Jan Doležal, prezident komory.

Znižovať počty zvierat plánujú aj ďalší poľnohospodári. V budúcom roku by malo ísť o 43 percent podnikov, do roku 2030 potom ďalších 22 percent opýtaných spoločností.

“Naopak, rozširovať chovy ošípaných sa budúci rok nechystá takmer nikto, iba jedno percento oslovených chovateľov v budúcom roku a štyri percentá do roku 2030,” doplnila komora.

Podľa posledných údajov Českého štatistického úradu z októbra bola cena kilogramu ošípanej v živej hmotnosti 0,99 eura (25 Kč). To je medziročne osempercentný pokles. Naopak, náklady sa vplyvom nárastu cien krmív, energií a ľudskej práce, zvyšujú. Chovatelia tak podľa komory prerábajú od 32 eur do 39 eur (800 až 1000 Kč) na každej ošípanej.

“Hlavnou príčinou nízkych výkupných cien je lacné a predotované bravčové mäso z iných štátov Európskej únie, predovšetkým zo Španielska, Nemecka alebo Poľska, ktoré potom v Česku predávajú obchodné reťazce,” uzatvára Petr Coufal, člen predstavenstva Zväzu chovateľov ošípaných.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments