Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

ČR: Mladí dostanú tento rok dvakrát viac peňazí ako vlani

ČR: Mladí dostanú tento rok dvakrát viac peňazí ako vlani
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Dnes začína Štátny poľnohospodársky intervenčný fond Českej republiky vydávať rozhodnutia na platbu pre mladých poľnohospodárov. O podpory si v rámci Jednotnej žiadosti 2018 požiadalo 5304 českých poľnohospodárov, teda o tisíc viac ako v minulom roku.

Celkom je na podporu pripravených vyše 190 miliónov korún (7,4 milióna eur). Sadzba na hektár je 1694 korún (66,19 eur), čo je v porovnaní s minulým rokom viac ako dvojnásobok. V tlačovej správe to uviedol Štátny poľnohospodársky intervenčný fond.

Dotácie zvýhodňujú mladých poľnohospodárov, ktorí začínajú podnikať. Cieľom je uľahčiť založenie poľnohospodárskeho podniku a jeho rozvoj v počiatočných rokoch podnikania. Opatrenie sa snaží prilákať podnikať mladých ľudí a tak znížiť ich odchod z vidieka.

Dotácia sa poskytuje na prvých 90-hektárov k jednotnej platbe na plochu (SAPS), najviac na päť rokov. Mladým farmárom sa rozumie žiadateľ do 40-rokov, ktorý s podnikaním začína alebo začal počas piatich rokov pred podaním žiadosti.

Platby pre mladých sa budú týkať zhruba 112.000 hektárov poľnohospodárskej pôdy. Celkovo sú priame platby vyplácané na plochu 3,5 milióna hektárov pôdy.

Autor článku: ČTK, SZIF
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
22. január 2019 0:13

Celkom zaujímavý článok . O koľko hektárov by sa jednalo napríklad na Slovensku ?