Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Čína sa stala lídrom vo svetovom poľnohospodárstve

Čína sa stala lídrom vo svetovom poľnohospodárstve
insert_phototlačové oddelenie výrobcu Class

Čína potvrdila svoju pozíciu lídra svetového poľnohospodárstva. Čínska ekonomika produkuje najväčšie množstvo potravín na svete. Podľa najnovších údajov, zverejnených Svetovou obchodnou organizáciou WTO, celková hodnota poľnohospodárskych výrobkov vyprodukovaných v Číne v roku 2008 vzrástla v porovnaní s rokom 2007 o 30 % na 760 miliárd dolárov.

V roku 2007 čínski farmári dopestovali a vyrobili poľnohospodársku produkciu v celkovej hodnote 584 miliárd dolárov.

Je známe, že hodnota poľnohospodárskej produkcie EÚ za rok 2000 predstavovala 248,7 miliardy dolárov, už vtedy bola celková hodnota vyprodukovaných poľnohospodárskych výrobkov v EÚ nižšia ako v Číne. Čína v tomto roku vyrobila poľnohospodársku produkciu za približne 268 miliárd amerických dolárov. Na základe údajov za jednotlivé štáty EÚ, v polovici roka 2000 Európa získala svetové prvenstvo v oblasti poľnohospodárstva, ale už v druhej polovici roka prenechala svoju priečku Číne.

Posledné údaje z USA sú z roku 2007, keď americká ekonomika vyprodukovala poľnohospodárske výrobky v hodnote 311 miliárd dolárov, čím výrazne zvýšila objem v porovnaní s rokom 2006 (268 miliárd dolárov).

Údaje o Rusku WTO neuvádza, keďže krajina doposiaľ nie je členom WTO.

Treba poznamenať, že hodnota produkcie sa oceňuje v peniazoch, neberú sa do úvahy skutočné objemy vyprodukovaných výrobkov. Z toho dôvodu údaje závisia nielen od počtu reálne vyprodukovanej poľnohospodárskej produkcie, ale aj od konjunktúry na svetovom trhu s potravinami.

V roku 2008 boli ceny potravín (rovnako aj na iné zdroje) rekordné.

V minulom roku hrubý výnos úrody obilia v Číne dosiahol 530,8 milióna ton, v porovnaní s rokom 2008 je to nárast o 2,1 milióna ton (o 0,4 percent). Ministerstvo poľnohospodárstva Číny odhaduje, že hrubý výnos úrody obilia v roku 2010 bude nižší ako 500 miliónov ton a v roku 2020 dosiahne minimálne 550 miliónov ton.

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: tlačové oddelenie výrobcu Class

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments