Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Český poľnohospodár začal využívať zariadenia, ktoré odhalia srnčatá v poraste

Český poľnohospodár začal využívať zariadenia, ktoré odhalia srnčatá v poraste
insert_photoPöttinger - systém sensosafe

Poľnohospodársky podnik Bonagro z Blažovíc na Brnensku začal vlani používať na žacích strojoch špeciálne lišty s optickými senzormi, ktoré výrazne znížili množstvo usmrtených srnčiat. Ide o prvý z dvoch exemplárov, ktoré do Českej republiky dodala rakúska firma Pöttinger, povedal dnes novinárom Roman Zvěřina, predseda predstavenstva spoločnosti Bonagro. Záujem o lišty so senzormi je taký veľký, že rakúsky výrobca nezvláda zďaleka uspokojiť dopyt, doplnil zástupca firmy Zdeněk Bílý.

Usmrtené srnčatá sú dlhoročnou témou pri prvých kosbách. Aj napriek spolupráci poľovníkov s poľnohospodármi je ich počet na poliach s lucernou, trávou či zeleným obilím na senáž, každoročne veľmi vysoký. Poľovníci v minulosti napríklad prechádzali pole či lúku určené na kosenie so psami, aby srnčatá vybehli preč, ale ani to nestačilo.

„Účinnosť zariadenia výrobca udáva 60 až 70 percent a vlani sme vďaka tomu zachránili desiatky kusov zvierat,“ uviedol Zvěřina.

Zariadenie zvané Sensosafe funguje tak, že sa na traktor primontujú postranné lišty a zadná lišta osadená optickými čidlami. Do porastu vysielajú optický lúč a zároveň zachytávajú ich odraz. Hnedá farba pohlcuje svetlo viac a podľa toho je možné poznať, že je v poraste zviera. Môže to byť aj zajac či jarabica.

Nemôže to byť ľahostajné obsluhe

„Zariadenie má 30 stupňov citlivosti, ktorú si môže traktorista nastaviť. Keď vie, že sa pohybuje tam, kde sú zvieratá častejšie, nastaví si väčšiu citlivosť. Keď vie, že riziko je malé, nastaví si nižšiu citlivosť, aby mu to nehlásilo každý krtinec,“ vysvetlil Bílý.

Pri odhalení zvieraťa sa automaticky zdvihne predná žacia lišta a traktorista má čas zastaviť. Zadná lišta sa nezdvihne, ale vodič dostane zvukový signál, aby mohol včas zastaviť.

Ak je v poraste skutočne srnča, tak buď samo utečie, alebo ho traktorista vezme a prenesie na bezpečné miesto.

„Zariadenie môže fungovať úspešne len vtedy, keď to obsluhe nie je ľahostajné,“ dodal Bílý.

Sekundárnym prínosom zariadenia je aj vyššia kvalita krmiva z lucerny a tráv. Každé zviera, ktoré je rozsekané žacími lištami, totiž kvalitu znižuje a krmivo je náchylnejšie napríklad k plesniam. A hovädziemu dobytku táto prímes v inak rastlinnej strave tiež neprospieva.

Rakúsky výrobca postupne spúšťa sériovú výrobu a vyvíja zariadenia pre rôzne typy žacích strojov. Avšak kvôli situácii na trhu s komponentmi nedokáže vyrábať v tak veľkom množstve.

„Problém je hlavne s elektronikou,“ povedal Bílý.

Bonagro patrí k veľkým poľnohospodárskym podnikom, ktoré hospodária na viac ako 4100 hektárov pôdy na juhovýchod od Brna a je najväčším podnikom v okrese Brno-vidiek. Okrem rastlinnej výroby chová 1100 dojníc.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: Pöttinger - systém sensosafe

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments