Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Zveri na poliach je stále viac, vlani spôsobila škody za 26 miliónov eur

Zveri na poliach je stále viac, vlani spôsobila škody za 26 miliónov eur
insert_photoTASR

Poľovná aj chránená zver zanecháva na slovenských poliach z roka na rok väčšie škody. Len za vlaňajšok dosiahli 26 miliónov eur, pričom úhrn za uplynulé štyri roky je viac ako 72 miliónov eur. Na brífingu v Poľnohospodárskom družstve Badín v okrese Banská Bystrica o tom informovali zástupcovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Podľa podpredsedu komory Miroslava Štefčeka škody sú v skutočnosti ešte vyššie, pretože uvedené sú len tie, ktoré SPPK nahlasujú jej členovia.

“Vlani bola takto poškodená poľnohospodárska pôda na takmer 87.000 hektároch. Takéto vysoké škody demotivujú pestovateľov a znižujú potravinovú bezpečnosť,” uviedol.

Premnožená poľovná zver spôsobila najväčšie škody v okresoch Levice, Veľký Krtíš, Nitra, Senica a Bratislava, ale škody sú hlásené prakticky z celého Slovenska. V rámci plodín sú najviac poškodzované kukurica, pšenica a repka ozimná. Zver ale ničí aj vinohrady, ovocné sady či polia so zeleninou. Podľa poľnohospodárov sa situácia už vymyká spod kontroly a treba urýchlene zakročiť. Pestovatelia totiž nemajú možnosť kompenzácií a problém treba riešiť systémovo a legislatívne. Riešením je podľa nich správne nastavený zákon o poľovníctve.

Ten je podľa predsedu družstva v Badíne Mojmíra Haška v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Haško je sám členom pracovnej skupiny k príprave tohto zákona, kde prišlo viac ako 50 pripomienok.

“Našou najzásadnejšou pripomienkou je zapracovať do zákona objektívnu zodpovednosť za vzniknuté škody na poľnohospodárskych plodinách. Pokiaľ zákon nebude riešiť otázku škôd a náhrady za ne, tak celý schvaľovací proces a nový zákon bude len formálny,” uzavrel Haško.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1522 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jozef
Neregistrovaný
Jozef
16. mája 2022 11:30
Odpoveď na  realista

Alebo niečo takéto. https://pigbrig.com/ Je to mobilné a skaldné.