Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Česká republika rozširuje pestovanie chrenu

Česká republika rozširuje pestovanie chrenu
insert_photoFacebook Ministerstvo zemědělství České republiky - český agrominister Marek Výborný (vľavo) a pestovateľ Jiří Šafář.

V Hostíně v Stredočeskom kraji začal zber chrenu. Na miestne pole sa vrátil po viac ako tridsiatich rokoch. V súčasnosti sa chren do Českej republiky prevažne dováža. Produkcia z Hostína môže aktuálne nahradiť viac ako desatinu dovozu.

Do obchodov zamieri chren z necelých 16 hektárov, ďalšie tri hektáre má farma vyčlenené na experimenty s výškou sadby, sklonmi a podobne. Zakladateľ Českej špargle a Mělnického chrenu Jiří Šafář v stredu pre ČTK povedal, že produkciu odhaduje na 120 až 150 ton.

Podľa českého ministra poľnohospodárstva Marka Výborného (KDU-ČSL) sa do ČR ročne dovezie zhruba 1000 ton chrenu, a to prevažne z Maďarska a Rakúska.

Teraz sa chren zbiera tak, že sa vyoráva a ľudia ho zbierajú. Špecializovaná technika je ale na ceste.

“Dúfame, že počas 14 dní príde mechanizácia, ktorá bude vyorávať až 70 centimetrov hliny a obracať ju. Potom chren ručne vyberieme z hliny, hodíme na vlečku a následne odíde na pozberovú linku,” opísal Šafář.

Podľa neho cenovo vychádza tunajší chren rovnako ako dovážaný, ktorý sa ale často mrazí, takže preto nie je jeho sila taká, ako u čerstvého českého chrenu.

Od prvej myšlienky po prvý zber v Hostíně uplynulo päť rokov a príprava, zabezpečenie balenia a techniky stáli asi 1 milión eur (25 miliónov českých korún). V nasledujúcich rokoch by sa plochy vysadené chrenom mohli v okolí Hostína ešte zväčšiť, podľa Šafářa by záujem obchodov bol, ale komplikácie sú s možnosťami ľudskej práce a logistikou.

“Napríklad na 30 hektárov by sme si trúfli,” dodal pestovateľ.

Podľa ministra poľnohospodárstva produkcia chrenu z Hostína tvorí viac ako 50 percent objemu chrenu vypestovaného v ČR.

Súčasne tým obnovujeme aj tradičnú lokálnu a regionálnu značku,” uviedol Výborný.

Dodal, že bude rád, ak sa budú inšpirovať aj ďalší českí pestovatelia. V Hostíne produkujú tiež špargľu, tento rok ju zberali z približne 180 hektárov.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: Facebook Ministerstvo zemědělství České republiky - český agrominister Marek Výborný (vľavo) a pestovateľ Jiří Šafář.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments