Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Potravinári sa ohradili voči zavádzaniu daní na potraviny a nápoje

Potravinári sa ohradili voči zavádzaniu daní na potraviny a nápoje
insert_photoTASR/AP

Potravinárska komora Slovenska (PKS) vníma zavedenie dodatočných daní na potraviny, nápoje a tabak ako ďalší tlak na ceny pre spotrebiteľov. Upozornila i na pretrvávajúcu vysokú infláciu potravín na Slovensku, ktorá patrí medzi najvyššie v EÚ. Uviedla to vo štvrtok v liste pre predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD).

“Dane z potravín a nápojov v dôsledku cenovej elasticity nemajú potenciál výrazného výberu finančných prostriedkov pre štát, majú však negatívny sociálny dopad. Zavedenie dane z potravín a nápojov bude mať za následok, že domácnosti s nižším príjmom budú na potraviny vynakladať viac finančných prostriedkov, prípadne budú siahať po menej výživných potravinách,” uviedol v liste prezident PKS Daniel Poturnay.

So zavedením dodatočných daní na potraviny sa podľa potravinárov znižuje spotreba, čo má za následok znižovanie objemu výroby, pracovných miest a výberu dane z pridanej hodnoty. Medzi ďalšie negatívne dopady môže podľa nich patriť zvýšenie cezhraničných nákupov a vzostup diskontných reťazcov, ktoré uprednostňujú dovoz lacnejších potravín zo zahraničia, čim znižujú potenciál rozvoja domácej produkcie potravín.

“Je potrebné pripomenúť, že v septembri tohto roku dosahovalo Slovensko po Belgicku a Maďarsku najvyššiu hodnotu inflácie potravín vo výške 11,3 %, pričom Slovensko sa umiestňuje vo vysokej miere inflácie potravín na popredných miestach v rámci krajín EÚ už niekoľko mesiacov,” dodal Poturnay.

Z tohto dôvodu je podľa komory kontraproduktívne zavádzať dane, ktoré budú ceny potravín ďalej zvyšovať, s negatívnym dopadom nielen na zraniteľné skupiny obyvateľstva, ale aj na potenciál hospodárskeho rozvoja a zamestnanosť.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR/AP

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments