Zadajte hľadaný výraz

Živočíšna výroba Zo sveta

Česká firma Agrosoft vyvíja dojacieho robota

Česká firma Agrosoft vyvíja dojacieho robota
insert_photoAgrosoft

Spoločnosť Agrosoft z českého Táboru, ktorá dodáva technológie pre živočíšnu výrobu, vyvíja dojacieho robota. Tento rok ho bude testovať. S predajom začne budúci rok.  Spoločnosť, ktorej softvér je v 200 poľnohospodárskych podnikoch, vyvíja s Juhočeskou univerzitou aj technológiu na meranie kvality dojeného mlieka. Do vývoja vrátane peňazí zo štátnych dotácií investuje 240-tisíc eur (šesť miliónov českých korún). ČTK to povedal riaditeľ Agrosoftu Luboš Smutný.

Firma sa zameriava na chov dojníc s mliečnou produkciou. Zhruba tri percentá výrobkov sú určené pre chov ošípaných.

Dojací robot, ktorý vyvíja, by mal nahradiť dojičky, ktorých je na farmách pri veľkých mestách nedostatok.

„Je to robot do dojárne, namiesto človeka. Bežne sú dojacie roboty umiestnené priamo v kravíne. U nás zostane maštaľ, dojáreň, rozvody mlieka, len namiesto tých ľudí, ktorí nasadzujú struky, tam bude jazdiť dojací robot,“ povedal riaditeľ.

Poľnohospodár už v čase dojenia vie zloženie mlieka

Vďaka softvéru, ktorý firma dodáva, vedia poľnohospodári o zvieratách množstvo informácií. Snímače zbierajú údaje, z ktorých zootechnik zistí, kedy prišla krava do dojárne, kedy začalo a skončilo dojenie, aká bola teplota mlieka alebo jeho vodivosť.

Jedným z vývojových smerov je podľa Smutného kvalita nadojeného mlieka. V laboratóriách Juhočeskej univerzity už skúšobne, kvôli novému projektu Agrosoftu, merajú percento tuku a bielkovín.

„To znamená, že už v čase dojenia vieme, aké je zloženie mlieka,“ povedal riaditeľ.

Prvé pokusy robil Agrosoft v kravíne na Vysočine. V marci merače kvality mlieka osadia na prvú dojáreň, v juhomoravskej obci Těšany. Na jeseň ich uvedú na trh.

Spolupráca s vysokými školami

Agrosoft mal vlani pri obrate 800 tisíc eur (20 miliónov CZK) prevádzkový zisk 60 tisíc eur (1,5 milióna CZK). Má 15 stálych zamestnancov, desať externých a spolupracuje so študentmi Českého vysokého učení technického a Vysokej školy chemicko-technologickej.

Firma vyvíja aj prietokový milkmeter, ktorý meria, koľko krava nadojí.

„Presvecuje pretekajúce mlieko a na základe pohybu jednotlivých čiastočiek určujeme rýchlosť, hmotnostný prietok,“ povedal Smutný, ktorý ročne obíde 100 kravínov.

Veľký záujem zaznamenal Agrosoft o sledovací systém s využitím termokamier. Pracuje aj na analýze obrazu s využitím umelej inteligencie. Cieľom je komfort zvierat. V bežnom predaji je vitalimeter, ktorý sleduje, ako dlho krava prežúva, počet krokov aj to, ako dlho leží či stojí. Agrosoft vyvinul aj technológiu, s ktorou zmeria pocitovú teplotu zvierat.

Firma vznikla v roku 1985 keď pri JRD Stádlice vzniklo Projekčné stredisko microsoftware. Dnes spoločnosť vyvíja, vyrába, predáva aj montuje elektronické zariadenia a softvér, ktorého cieľom je zefektívniť chov dobytka a ošípaných. Produkty dodala do stoviek rodinných fariem a veľkochovov hlavne v ČR, ale aj v Rusku, Bielorusku, Poľsku, Kazachstane a Tadžikistane.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: Agrosoft

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments