Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny pšenice v priebehu mesiaca vzrástli o takmer 50 %

Ceny pšenice v priebehu mesiaca vzrástli o takmer 50 %
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ceny pšenice v Európe v priebehu mesiaca prekonali najstrmší rast za viac ako 30 rokov. Na príčine je veľké sucho v Rusku. To vyvoláva obavy zo zdražovania potravinárskych výrobkov z múky.

Sucho však nezasiahlo len pestovateľov pšenice, ale aj ďalších obilnín, napríklad jačmeňa, čo povedie k zvýšeniu cien celej škály produktov od piva po hydinu, ktorú chovatelia kŕmia jačmennými krúpami, konštatujú britské hospodárske noviny Financial Times.

Ceny pšenice v Európe v pondelok (2.8.) vzrástli o 8 % na 211 eur za tonu a dosiahli tak najvyššiu úroveň za dva roky. Od konca júna 2010 tak ceny pšenice na kontinente vyskočili o takmer 50 %.

“To je najprudšie zvýšenie cien od sezóny 1972-1973,” skonštatoval Gary Sharkey, šéf zásobovacieho oddelenia britskej potravinárskej firmy Premier Food. “Priemysel nebude môcť ignorovať 50-% zdraženie pšenice,” upozornil.

Dôvodom je vlna horúčav a sucho, najhoršie za viac ako 100 rokov, ktoré ničia úrodu obilnín v Rusku, na Ukrajine a v Kazachstane.

Tieto tri krajiny pritom patria medzi 10 najväčších exportérov obilnín na svete a sú kľúčovými dodávateľmi štátov severnej Afriky a Blízkeho východu. Tie sú pre zmenu najväčšími dovozcami obilia na svete.

Obchodníci a potravinárske firmy sa obávajú, že Rusko, Ukrajina a Kazachstan by mohli obmedziť vývoz obilia, či dokonca úplne ho zakázať, aby mali dostatok pšenice pre domáci trh.

Rusko k podobnému opatreniu pristúpilo už v sezóne 2007-2008. Obchodníci a analytici odhadujú, že produkcia pšenice v Rusku môže tento rok klesnúť na 45 až 50 miliónov ton, čo je o 27 % menej, ako v predchádzajúcej sezóne, kedy v krajine roľníci dopestovali 61,7 milióna ton.

V Kanade pre zmenu poškodili úrodu pšenice prudké dažde. Analytici predpovedajú, že produkcia kanadskej pšenice bude tento rok o 35 % nižšia ako vlani.

Viac informácií i v mesačnej správe o trhu so pšenicou od nášho spolupracovníka Martina Kubicu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments