Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny potravín môžu krátkodobo klesať, ale potom budú zase stúpať

Ceny potravín môžu krátkodobo klesať, ale potom budú zase stúpať
insert_photoarchív polnoinfo.sk

Budapešť 8. decembra (TASR) – Ceny potravín v Európe síce môžu krátkodobo klesať, ale v budúcnosti určite budú opäť stúpať. K úrovni v septembri roku 2006 sa ceny už určite nevrátia. Povedala to v piatok pre TASR predstaviteľka Regionálneho zastúpenia Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) pre Európu a strednú Áziu v Budapešti Mária Kadlečíková po úvode budapeštianskej regionálnej konferencie Rozvojového programu OSN (UNDP) a FAO pod názvom Ceny potravín a finančná kríza.

FAO v spolupráci s Regionálnou kanceláriou UNDP v Bratislave usporiadalo konzultáciu krajín Európy a Strednej Ázie k otázkam vysokých cien potravín.

„Účelom je predovšetkým dať odpoveď na to, ako sa bude táto situácia vyvíjať v najbližších rokoch, aký to bude mať vplyv na ceny potravín a aj na ich produkciu práve v európskom regióne,“
uviedla Kadlečíková.

Cieľom podujatia je ukázať, zadefinovať, aké sú riziká a akými trendmi treba ísť, ako postupovať, aké nástroje používať v Európe, aby sa podarilo ochrániť pred negatívnymi dopadmi krízy, ktorá sa tu ešte objaví, a to tak potravinovej ako aj finančnej. Účastníci sa podľa nej zhodli na tom, že ešte prídu ďalšie vlny kríz, vrátane energetickej.

„Ukazuje sa, že jednoznačná odpoveď nie je možná. Isté je, že ceny síce mierne môžu krátkodobo klesať, ale v žiadnom prípade nedôjde k návratu úrovne cien, ktorá bola v septembri 2006. Čiže tak ceny zrnovín ako aj ceny potravín sa budú zvyšovať. Takže na lacné potraviny už treba zabudnúť,“ konštatovala Kadlečíková.

Problém súčasného obdobia je podľa jej slov v tom, že sa počet hladujúcich alebo ľudí žijúcich na okraji chudoby, aj v regióne Európy a Strednej Ázie, zvyšuje. Vedie to k tomu, že treba prijímať určité opatrenia, najmä politické, krátkodobého aj dlhodobého charakteru, ktoré vlastne povedú k vytvoreniu poľnohospodárstva stojaceho na nových princípoch. Čiže, to poľnohospodárstvo bude aj slobodnejšie, ale aj spravodlivejšie.

„Európa má nedostatok skladových zásob, a to sa týka aj Európskej únie (EÚ). Za posledných 30 rokov neboli tie skladové zásoby takto nízke. Je tu veľká možnosť, že v krajinách Kazachstan, Ukrajina, Rusko sa vráti naspäť do pôvodnej poľnohospodárskej produkcie bez nejakých vyšších investičných vstupov asi 13 miliónov hektárov poľnohospodárskej pôdy, čo môže mať vplyv na nižšie ceny obilnín, ale aj na to, čo nazývame určitými manipuláciami s cenami,“ poznamenala predstaviteľka FAO.

Problémom je aj to, že investície, ktoré sa očakávali do poľnohospodárstva ešte začiatkom tohto roka, v súvislosti s finančnou krízou najmä niektoré krajiny Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) nebudú schopné poskytnúť. Odrazí sa to negatívne najmä na chudobnejších krajinách.

Na otázku o situácii Slovenska Kadlečíková povedala, že po vstupe do eurozóny 1. januára 2009 bude SR viac viazaná a ovplyvňovaná eurozónou. Eurozóna, najmä krajiny bývalej pätnástky, majú dosť problémov v tomto smere, čo sa týka finančnej krízy. Slovenská republika doteraz nebola tak zasiahnutá ani finančnou krízou ani potravinovou krízou. Skôr sa stalo to, že slovenskí poľnohospodári profitovali z vysokých cien obilnín.

„Takže SR doteraz patrí medzi krajiny v rámci Európy s jedným z najnižších rastov potravinového cenového indexu, v októbri bol tento tzv. potravinový FAO index 103,2. Ak by sme to porovnávali s inými krajinami strednej Európy, alebo aj s členskými krajinami EÚ, tak sa tento index pohybuje na úrovni 112 a vyššie. Takže v tomto smere sme boli doteraz celkom chránení, tieto krízy nás obchádzali a naopak naši poľnohospodári profitovali z tých vyšších cien, nie napríklad obchodná sféra, a tiež podčiarknem, poľnohospodári hospodáriaci na vyšších územných celkoch,“ povedala.

Na jednej strane sa tvrdí, že SR bude mať jednoduchšie obchodovanie, ale bude súčasťou toho voľného obchodu v rámci krajín EÚ, a to môže spôsobiť určité problémy. Slovensko sa ukazuje zatiaľ v tomto smere ako dobre pripravené, aj z hľadiska krátkodobých ale aj dlhodobých opatrení.

„Takže si želajme, aby to tak aj zostalo, lebo sme pod vplyvom tak Svetovej obchodne organizácie (WTO) ako aj EÚ, pravidlá musíme dodržiavať, čiže toho priestoru na naše vlastné rozhodovanie veľa nezostáva,“ uzavrela rozhovor riaditeľka Regionálneho zastúpenia FAO Mária Kadlečíková.

Poznámka
Obšírnejšie informácie k tejto téme nájdete v kategórii rozhovory – Nedarí sa odstraňovať extrémnu chudobu a hlad /4.11.2008/ a v článku v sekcii ceny komodít – Aktuálne o svetovom hlade, biopalivách a cenách komodít /20.10.2008/

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív polnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments