Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Ceny obilnín v Nemecku sú nízke, tohtoročná úroda bola dobrá

Ceny obilnín v Nemecku sú nízke, tohtoročná úroda bola dobrá
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ceny obilnín v Nemecku dosiahli historicky najnižšiu úroveň. Najviac oslabili ceny sladovníckeho jačmeňa, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa znížili o 45 percent a na konci leta sa sladovnícky jačmeň v Nemecku predával len za 107,00 €/t.

Aj cena potravinárskej pšenice sa pohybovala na úrovni 105,00 €/t, čo bolo až 36 % pod úrovňou minulého roka. Produkcia obilnín v Nemecku sa odhaduje na tento rok približne na 49,9 mil. t, čo je výrazne menej ako v roku 2008, avšak tohtoročná úroda by mala byť o 8 % vyššia ako dlhodobý priemer. Naďalej sa však dajú pozorovať výrazné regionálne rozdiely vo výške hektárových úrod. Celková kvalita je uspokojujúca, napriek suchu, ktoré bolo na začiatku leta a silným zrážkam, ktoré boli neskôr.

Úroda ozimného jačmeňa v Nemecku by mala v tomto roku dosiahnuť asi 10,0 mil. t, čo by bolo o 6,8 % viac ako vlani. Príčinou vyššej úrody je najmä rozšírenie pestovateľských plôch o 20,3 % na 1,46 mil. ha. Aj priemerné hektárové úrody boli na úrovni 6,83 t/ha vyššie ako v roku 2008. Kvalita je priebežne dobrá, utrpeli najmä partie na začiatku úrody, pretože veľká časť ozimného jačmeňa, na ktorý sa vynaložili vysoké náklady, uschla.

Plochy ozimnej repky sa v tomto roku rozšírili o 6,5 % na 1,45 mil. ha a dosiahla sa úroda asi 5,93 mil. t, čo je o 15,5 % viac ako v minulom roku. V priemere za Nemecko sú priemerné hektárové úrody 4,08 t/ha o 8,3 % vyššia ako boli v roku 2008. Kvalita je pri priemernom obsahu oleja od 43 – 44 % dobrá.

Jarného jačmeňa sa v tomto roku vysialo oveľa menej. Kvôli silnému poklesu cien obmedzili farmári výsev sladovníckeho jačmeňa, ktorého sa pestovalo na plochách menších o 17,4 %, na 448,1 tis. ha. Hektárové úrody dosiahli 4,95 t/ha, boli o 3,6 % vyššie ako v roku 2008. Úroda sladovníckeho jačmeňa by mala byť asi 2,2 mil. t, jeho kvalita je v tomto roku dobrá.
Plochy ozimnej pšenice sa v tomto roku v Nemecku rozšírili o 1,2 % na 3,2 mil. ha. Úroda dosiahla 25,7 mil. t, čím dosiahla minuloročnú úroveň. Priemerná hektárová úroda bola 8,04 t/ha, čo bolo o 1,1 % viac ako v roku 2008. Kvalita ozimnej pšenice je celkovo uspokojivá, i keď časť produkcie má nižší obsah bielkovín.

Úroda raže, ktorá sa pestuje najmä na ľahkých a piesočných pôdach, dosiahla v tomto roku 3,9 mil. t, čím prekročila úroveň roku 2008 až o 4,7 %. Aj priemerná hektárová úroda s hodnotou 5,38 t/ha presiahla minuloročnú úroveň. Napriek neustále sa meniacemu počasiu je tohtoročná kvalita raže dobrá a väčšinou vykazuje dobré pekárenské kvality.

Autor článku: PPA - ATIS
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments