Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny čaju a kakaa dosahujú rekordné úrovne

Ceny čaju a kakaa dosahujú rekordné úrovne
insert_photoPopradský čaj

Ceny poľnohospodárskych produktov ako čaj, kakao a cukor, vzrástli na rekordnú úroveň v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Príčina je v nedostatočnej ponuke a výraznom dopyte, píše Financial Times. Dôvodom nedostatočnej ponuky je zlé počasie a chýbajúce investície. Zvyšovanie cien vyvoláva aj nedávno prebudený záujem investorov o tieto komodity.

Výroba viacerých vyššie uvedených poľnohospodárskych komodít je sústredená v malej skupine rozvojových krajín, najmä v tropických oblastiach. Problémy v týchto štátoch sú spôsobené kombináciou nepriaznivého počasia, politickými nepokojmi, nedostatkom úverov a tým neschopnosťou reagovať na zvýšený dopyt.

Analytik Tobin Gorey, z pobočky londýnskej JP Morgan pre Financial Times uvádza, že ceny cukru a kakaa pravdepodobne ešte výraznejšie vzrastú v prvých mesiacoch roka 2010.

Spotreba cukru na svete v rokoch 2009/2010 môže prevýšiť produkciu o 13,5 milióna ton, predpovedajú analytici maklérskej spoločnosti Czarnikow. Deficit v rokoch 2008/2009 bol 15,8 milióna ton cukru.

V poľnohospodárskom roku, ktorý začal 1. októbra 2009, bude pravdepodobne pokračovať deficit kakaa, aj keď produkcia sa môže zvýšiť. Cena kakaa vzrástla v roku 2009 o 23 percent. Najväčší producenti kakaa sú Pobrežie Slonoviny (40%), Ghana (15%), Indonézia, Nigéria a Kamerun.

Cena čaju vzrástla pred Vianocami 2009 na historické maximum. V porovnaní so začiatkom roka o viac ako 80 percent. Minulý týždeň sa cena čaju na aukcii v Keni vyšplhala na rekordných 3,12 dolára za kilogram.

Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) sa domnieva, že cena čaju v roku 2009 dosiahla rekordné výšky a tento rok musí klesnúť, pretože v hlavných producentských oblastiach Ázie a Afriky sa stabilizovalo počasie.

V rokoch 2005 až 2009 rástla spotreba čaju o 0,8 percenta, výroba ale poklesla o 0,6 percenta, uvádza FAO. Najväčší rozdiel medzi rastom spotreby a výroby bol zaznamenaný v rokoch 2007 – 2009. V niektorých prípadoch sa už zvýšenie ceny prenieslo na spotrebiteľov. V obchodných reťazcoch sa európske maloobchodné ceny čaju zvýšili približne o 5 percent.

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Popradský čaj

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments