Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Burzy – Cena pšenice sa výrazne prepadla

Burzy - Cena pšenice sa výrazne prepadla
insert_photoMartin Kubica - poľnoinfo.sk

Cena pšenice na svetových burzách 49. týždeň klesala hlavne vplyvom ceny ropy a zverejnením štatistiky American Petroleum Institute o zásobách tejto suroviny. Situácii nepriala ani posledná analýza celosvetových zásob tejto komodity pre rok 2010/2011, ktorá sa opäť zvýšila na úroveň 674 miliónov ton, čo je o 2 milióny viac, oproti predchádzajúcej prognóze.

Chicagská burza od začiatku 49. týždňa poklesla o približne 6 percent, čo bol najväčší prepad za posledné mesiace. Za týmto stavom je i nižšia exportná sila USA, keď hlavní importéri uprednostnili aj napriek slabému doláru iných dodávateľov, hlavne EÚ (Francúzsko) a Rusko.

To sa už dostávame do 50. týždňa, keď po opätovnom posilnení dolára, poklesla exportná sila USA o cca. 20 %. Burza v Paríži zaznamenala pokles približne o 3,5 € za tonu, čo je v percentuálnom vyjadrení pokles o 2,6 percenta.

Ceny pšenice na budapeštianskej burze zostali počas dvoch týždňov stabilné, došlo len k minimálnym výkyvom. Ceny sa výraznejšie nepohli od hranice 29 900 HUF, čo je približne 110 eur za tonu. Určité výkyvy boli spôsobené len oslabujúcou sa menou voči euru. Na budapeštianskej burze BÉT sa od 1.12. obchoduje s termínom dodania marec 2010.

Autor článku: Martin Kubica - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments