Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Bude pôdohospodárstvo len príveskom regionálneho rozvoja?

Bude pôdohospodárstvo len príveskom regionálneho rozvoja?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Podľa denníka Pravda, ale aj dvoch nezávislých zdrojov portálu poľnoinfo.sk sa zdá, že meno nového ministra pôdohospodárstva je už známe.

Motiváciou je IROP?

„Získali sme od spoľahlivého zdroja takmer kompletný zoznam členov novej vlády pod vedením Igora Matoviča (OĽaNO). Ako nového ministra pôdohospodárstva chcú mať Vladimíra Ledeckého (Za ľudí),“ informoval v sobotu webový portál Pravdy.

Túto informáciu potvrdzuje aj zdroj portálu poľnoinfo.sk, ktorý nás oboznamuje, že záujem Kiskovcov o rezort pôdohospodárstva vychádza najmä z toho, že chcú pokryť regionálny rozvoj a teda im ide prioritne skôr o Integrovaný regionálny operačný program (IROP), ako o samotné poľnohospodárstvo.

Riadiacim orgánom pre IROP je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Na aktuálne sedemročné programovacie obdobie je pre Slovensku vyčlenená suma viac ako 1,7 miliardy eur. Prostriedky sú určené na rozvoj obcí a miest na Slovensku.

Napríklad na podporu dopravy, na budovanie nových kapacít v jasliach a škôlkach, na vybavenie pre základné a stredné školy, či na lepšie životné prostredie,“ uvádza Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Strana regiónov

V júni 2019 napríklad horúci kandidát na ministra Vladimír Ledecký v rozhovore pre Týždeň uvádza, že budú stranou regiónov.

„Regióny pre mňa predstavujú volanie po adresných riešeniach. Problémy naprieč Slovenskom majú svoje špecifiká. Na východe je to nedostatok kvalitných pracovných príležitostí. Na západe je to napríklad nedostatok kapacít v jasliach a škôlkach,“ uviedol V. Ledecký v júni 2019.

Prostredníctvom víkendového rozhovoru pre SME mohli čitatelia denníka nahliadnuť do úvah strany Za ľudí cez odpovede Miroslava Kollára. Ten je primátorom Hlohovca a aj budúcim poslancom strany. V rozhovore napríklad zopakoval, že sú stranou regiónov.

„Dnes je táto agenda rozdelená medzi viaceré rezorty ako doprava, pôdohospodárstvo, rieši ju aj podpredseda vlády pre investície a informatizáciu. Ale regionálne rozdiely neviete znižovať, ak neexistuje komplexná politika vlády,“ hovorí v jednej časti rozhovoru Kollár a už v ďalšej odpovedi spomína, že si vie predstaviť napríklad vyšší počet ministerstiev.

Nové ministerstvo?

Z uvedeného názoru možno dedukovať, že by sa to pravdepodobne týkalo aj ministerstva pôdohospodárstva. To by mohlo prísť o spravovanie IROP, ktoré by sa začlenilo pod nové ministerstvo. Napríklad také, ktoré by z aktuálneho ministerstva dopravy a výstavby získalo aj oblasť výstavby.

Samozrejme, tu už sme v rovine špekulácií. Ak ale dôjde k vyčleneniu IROP do iného úradu (či ministerstva alebo pod kompetenciu podpredsedu vlády) je isté, že do hry o post ministra pôdohospodárstva sa dostávajú aj ďalšie strany budúcej vládnej koalície.

Ak k štrukturálnym zmenám v rámci úradov nedôjde, prvé vážne meno na ministra pôdohospodárstva je na stole. Je otázne, či poľnohospodári, potravinári alebo lesníci sú spokojní s touto politickou nomináciou.

Vladimír Ledecký na poli regionálnej samosprávy dosiahol za dvadsaťjeden rokov starostovania v Spišskom Hrhove výborné výsledky pri práci s rómskou menšinou. Otázka je, či je to dostatočnou kvalifikáciou aj na vedenie tak odborného ministerstva ako je pôdohospodárstvo. V odpovedi na túto otázku je možno dôležité si pripomenúť aj túžbu, ktorú vyslovil tesne po voľbách Emil Macho, predseda najväčšej samosprávnej organizácie roľníkov.

„Problematika pôdohospodárstva a potravinárstva je výsostne odborná téma a tak k nej treba aj pristupovať. Veríme slovám víťaza volieb, že práve atribúty ako odbornosť, skúsenosti z praxe budú rozhodujúcimi faktormi pri výbere nového vedenia ministerstva pôdohospodárstva“.

Oficiálne nominácie strán na vedenie jednotlivých úradov majú byť, už podľa skorších vyjadrení budúceho premiéra Igora Matoviča, zverejnené čo najskôr.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
15 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jozef Artim
Jozef Artim
9. marec 2020 18:11

Budúci minister by mal byť odborníkom na oblasť poľnohospodárstva a potravinárstva. Dnes nie je priestor na to, aby sa nový minister zoznamoval s tak náročnou agendou ako je smerovanie rezortu na ďalšie sedemročné obdobie. Teraz nie je zďaleka zrejmé, že sa jedlo dostane kdekoľvek a kedykoľvek. Kríza spôsobená novým koronavírusom… Celý komentár »

Ladislav
Ladislav
10. marec 2020 21:30
Odpoveď na  Jozef Artim

Vážení kolegovia, príspevok ako aj komentáre sú veľmi trefné a v zásade sa opakujú už niekoľko volebných období, len je veľká škoda že ich nečítajú tí ktorím sú určené. Rozumiem tomu, že málokto mimo nášho rezortu si dokáže predstaviť náročnosť a rozmanitosť problematiky ktorú obsahuje. Nerozumiem ale tomu, že sa… Celý komentár »

Marián Kohút
Marián Kohút
9. marec 2020 20:23

Ako vždy… , veľmi trefné !

Juraj Mačaj
Juraj Mačaj
9. marec 2020 21:44

Aku šancu má náš rezort na skutočnú zmenu k lepšiemu? Môže takú zmenu zabezpečiť niekto bez znalosti sektora? Posledne dve vlády sme takého odborníka na čele rezortu nemali. Navyše bolo ministerstvo absolútne uzavrete pred verejnosťou, hlavne pred širšou odbornou. Podľa mňa by celému poľnohospodárskemu stavu pomohlo keby sa od poľnohospodárstva… Celý komentár »

Milan
Milan
10. marec 2020 6:29

Nechcem byť kuvikom zlých správ, ale som si takmer istý, že odbornosť bude potlačená politikou. Na našu škodu. Za ľudí, nie však za poctivých poľnohospodárov.

Michal
Michal
10. marec 2020 8:15

Úplne to vystihol p. Artim, Slovensko potrebuje na poste ministra odborníka, ktorý konečne nebude len hovoriť o sebestačnosti, ale podnikne k tomu aj seriozne kroky. Doteraz si všetci mýlili pojmy s odbornosťou v tom zmysle, že minister obhospodaruje , len agrodotácie a tak to aj dopadlo. Som zato, aby ktokoľvek… Celý komentár »

Barbarič
Barbarič
10. marec 2020 9:57

Páni „odborníci“ z radov samospráv už sa zobuďte a pripustite, že odborník môže pochádzať aj mimo Vašich skompromitovaných samospráv, ktorých typickým predstaviteľom je SPPK, ktorá v učebnicovom konflikte záujmov desaťročia tlačí svojich členov do Monitorovacích výborov, aby tak ovládala nastavenie podpôr z PRV. To by malo skončiť ! A k… Celý komentár »

Emil
Emil
10. marec 2020 10:43

p.Barbarič, prečítal som pozorne všetky príspevky, ale nikde som nenačiel nomináciu na ministra rezortu z radov samospráv aj ten predchádzajúci hovorí o odborníkov z radov poľnohospodárskej praxe. Ani vy ste sa neprezentovali koho zastupujete, ak ste však ten bývalý aparátnik z čias Jahnátka, ktorý vás delegoval ako odborníka na vidiek,… Celý komentár »

Barbarič
Barbarič
10. marec 2020 12:18
Odpoveď na  Emil

S týmto Vašim príspevkom sa dá súhlasiť, ale stále vo verejnom diskurze chýba Vaša sebakritika do vlastných radov, priznanie si podielu viny na stave ako boli manažované projektové podpory v rokoch 2007-2019, resp. ako sa SPPK dlho prizerala a spolupodielala na vysokej účelovosti a netransparentnosti týchto podpôr, prečo za tie… Celý komentár »

Jaromír Matoušek
Jaromír Matoušek
10. marec 2020 11:07

Juraji,
hodne a hodne sa lepšíš v novinarine, sledujem posledné články, má to analytický prístup, je to strukturované. Jen Tak ďalej

Jozef Artim
Jozef Artim
10. marec 2020 13:37

Dobrý deň, reagujem na príspevok „Barbarič“, pretože príspevok asi/podľa môjho názoru nepísal bývalý GR Sekcie rozvoja vidieka, ako si to mnohí čitatelia stotožnili. Bohužiaľ som sa mu nedovolal, aby som si to s určitosťou overil. Na vysvetlenie – MV PRV v rokoch 2012-2016, kedy som bol jeho členom, mal približne… Celý komentár »

Julo
Julo
11. marec 2020 9:13
Odpoveď na  Jozef Artim

p. Artim, predsa dobre vieme ako sa za posledných 15 rokov obsadzovali všetky rozhodujúce posty v rezorte pôdohospodárstva… jednoznačne klientelisticky bez riadnych výberových konaní, tak aby si záujmové skupinky „našich ľudí“ udržali všetky dotácie pod kontrolou. Rovnako aj do Monitorovacieho výboru si Riadiaci orgán PRV (MPRV) hľadal iba ľudí, ktorí… Celý komentár »

Juraj Mačaj
Juraj Mačaj
10. marec 2020 20:03

No ako vidieť aj v najbližších 4 rokoch to bude zaujímavé. Nový minister, alebo ministerka bude mať čo robiť, aby si vybral koho má počúvať. Budeme sa hádať, kto to vie robiť najlepšie a kto vie ako vyliečiť choroby nášho pôdohospodárstva? Aby sa nám nestalo, že prezliekači kabátov a večný… Celý komentár »

jm
jm
10. marec 2020 22:57
Odpoveď na  Juraj Mačaj

Jemu stačí nalinkovať čo má robiť ostatné sa vyrieši SAMO. Nikto nie je zodpovedný, lebo jeho zvolenie je len dohodou politických strán ktoré pri voľbách tvrdia že preberajú zodpovednosť , ale to sú len opakujúce keci ! Ste členom predstavenstva SPPK niekoľko rokov ktorá by mala mať čo najviac povedať… Celý komentár »

jm
jm
10. marec 2020 22:58

Jemu stačí nalinkovať čo má robiť ostatné sa vyrieši SAMO. Nikto nie je zodpovedný, lebo jeho zvolenie je len dohodou politických strán ktoré pri voľbách tvrdia že preberajú zodpovednosť , ale to sú len opakujúce keci ! Ste členom predstavenstva SPPK niekoľko rokov ktorá by mala mať čo najviac povedať… Celý komentár »