Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Babiš hovorí o pomätenosti. Agrárna komora „len“ o nevedomosti

Babiš hovorí o pomätenosti. Agrárna komora „len“ o nevedomosti
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Výroky nemeckej europoslankyne Moniky Hohlmeierové, ktorá bola s európskym výborom pre kontrolu rozpočtu na misii v ČR a kritizovala české poľnohospodárstvo dokazujú, že europoslankyňa českému poľnohospodárstvu nerozumie. V piatok to na tlačovej konferencii uviedli predseda Poľnohospodárskeho zväzu ČR Martin Pýcha a prezident Agrárnej komory ČR Zdeněk Jandejsek.

V EÚ sa teraz rokuje o nastavení nových pravidiel Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Zväzy tak majú obavu z horších podmienok aj vplyvom zásahu europoslankyne.

AK ČR: Naša živočíšna produkcia tvorí len 37-percent nemeckej

Hohlmeierová sa v ČR stretla so zástupcami Asociácie súkromného poľnohospodárstva. Tá v ČR zastupuje skôr menšie farmy. Hohlmeierová potom napríklad v rozhovore pre server Forum24 povedala, že ju prekvapila miera vyplácania poľnohospodárskych dotácií veľkým firmám a najmä intenzívne poľnohospodárstvo.

„Keď sem príde pani Hohlmeierová a hovorí o intenzívnom českom poľnohospodárstve a príde z Nemecka, kde ho majú oveľa intenzívnejšie, tak to našim členom pripadá ako absurdná záležitosť,“ povedal Pýcha.

Jandejsek aj Pýcha argumentovali ekonomickými ukazovateľmi poľnohospodárstva, ako sú hodnota živočíšnej produkcie na hektár alebo veľkosť plôch v ekologickom poľnohospodárstve Českej republiky a Nemecka.

Podľa Jandejska činí živočíšna produkcia v ČR pri meraní na jeden hektár 37-percent nemeckej.

„Niekto príde na kontrolu dotácií, a ešte k tomu poľnohospodárskych, a nemá ani páru o tom, ako to funguje,“ dodal Jandejsek.

Vlastizradci a pomätená?

Premiér Andrej Babiš (ANO) nazval českých europoslancov a členov misie Mikuláša Peksu a Tomáša Zdechovského vlastizradcami. Samotnú Hohlmeierovou potom označil za „pomätenú“. Babiš sa neskôr za svoje slová na adresu českých členov Európskeho parlamentu ospravedlnil na sociálnej sieti Twitter.

„Európska únia nesmie tolerovať urážky od šéfa európske vlády na adresu členov inštitúcie EÚ. Tento neprípustný prepad štýlu politického vyjadrovania žiada jasnú reakciu,“ napísala podľa ČTK Hohlmeierová.

Skupina europoslancov v závere februára 2020 v Českej republike zisťovala fakty o údajnom Babišovom konflikte záujmov. Minuloročná správa audítorov Európskej komisie, ktorá sa týkala dotácií zo štrukturálnych fondov EÚ, konštatovala, že Babiš je v konflikte záujmov. Podľa správy má stále vplyv na holding Agrofert, hoci ho v roku 2017 vložil do trustových fondov.

Možného premiérovho konfliktu záujmov sa týkal aj druhý audit zameraný na poľnohospodárske dotácie. Jeho konečné znenie ale doteraz nebolo zverejnené. A. Babiš obvinenia z konfliktu záujmov opakovane odmieta a označuje ich za politickú záležitosť.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments