Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Zaujímavosti Zo sveta

Babiš je konečný užívateľ výhod v Agroferte

Babiš je konečný užívateľ výhod v Agroferte
insert_photoTASR

Český premiér Andrej Babiš (ANO) bude v Agroferte a jeho dcérskych firmách zapísaný ako konečný užívateľ výhod. Dnes to ČTK povedal hovorca koncernu Karel Hanzelka. Od 1. júna začína v Českej republike platiť zákon, podľa ktorého sa musia do evidencie zapísať skutoční majitelia firiem.

Podľa Hanzelku sa fakticky nič nemení, Babiš koncern neriadi, neovláda a nemá naň vplyv.

„K žiadnemu konfliktu záujmov nedochádza. Údajný konflikt záujmov je jednoznačne vylúčený,“ uviedol.

V minulosti sa podľa neho firma netajila tým, že Babiš je beneficientom koncernu.

V apríli upozornila protikorupčná organizácia Transparency International (TI) na to, že nemecký register skutočných vlastníkov firiem eviduje Babiša ako akcionára pri spoločnosti SKW Stickstoffwerke Piesteritz, ktorá je súčasťou koncernu Agrofert. Podobne evidovala Babiša ako osobu s rozhodujúcim vplyvom Veľká Británia. Transparency International už skôr upozornila na to, že aj na Slovensku je Babiš stále vedený ako konečný užívateľ výhod plynúcich z Agrofertu.

Európska komisia v apríli zverejnila výsledky auditu, ktorý sa týka štrukturálnych fondov. Podľa nich je Andrej Babiš v konflikte záujmov a firma Agrofert nemá nárok na žiadne dotácie od 9. februára 2017, kedy začala platiť novela českého zákona o konflikte záujmov. EK preto nemieni preplácať spoločnosti žiadne kohézne dotácie, pokiaľ Babiš konfliktné situácie nevyrieši. Český premiér, ktorý vložil firmu do trustových fondov, závery komisie odmieta.

Audit komisie sa týka únijných dotácií holdingu Agrofert, ktorý Babiš vlastnil. V roku 2017 kvôli českému zákonu o konflikte záujmov vložil akcie svojich firiem do trustových fondov, avšak únijný audit dospel k záveru, že Babiš je v konflikte záujmov, lebo fondy ovláda, keď vymenúva a odvoláva ich činiteľa.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments